• BLANCHE IMMORTELLE: Atelier Cologne

Atelier Cologne je celkem mladá značka, založená v roce 2010 ve Spojených státech, která se podle svých slov věnuje oslavě kolínské. V obstarožní americké angličtině označuje termín “cologne” pánskou vůni (na rozdíl od “perfume” vyhrazeného dámským vůním), nicméně tady mají zakladatelé Atelier Cologne na mysli skutečnou kolínskou. Do svých výtvorů používají silnější koncentrace silic, než je u Eau de Cologne zvykem, označují je jako Cologne Absolue a ve výsledku je to totéž jako staré dobré toaletky a parfémové vody. Slabé výdrže se tedy bát nemusíme. Zároveň tak nějak nenápadně rezignovali na tradiční složení kolínských a do těch svých používají standardně široký sortiment parfumérských surovin, takže na přehlídku víceméně stejných citrusů klidně zapomeňte. Své šťávičky balí do jednoduchých, ale povedených flakonů, které velmi lahodí mému oku. Za zkoušku podle mě stojí celý sortiment Atelier Cologne, leč my se dnes spokojíme s jednou zajímavou zástupkyní.
WP_20140905_003
Blanche Immortelle se mému nosu zjeví jako pozoruhodná vůně připáleného cukru. Žádný karamel, ani náznak – prostě cukr s nahořklou špičkou – ověřoval jsem to několikrát. Tady musím poznamenat, že ne každý čte Blanche Immortelle takhle; Romana třeba rovnou hlásí slaměnku, jak si ji pamatuje ze solifloru od L’Occitane.
Co se spáleným cukrem, byť to voní hezky? To nemusíme řešit, brzy totiž začnou vůní probleskovat další věci, a to pozoruhodným způsobem, jako když se na černobílém monoskopu objevuje barevné moiré. Blanche takhle ukáže i svou florální (slaměnkovou) část, objeví se i dojem něčeho ovocného, jak by v povzdálí prošel někdo s rozkrojeným žlutým melounem a opět zmizel. Jindy bych zas přísahal na fata morganu koriandru, který tam při dalším nádechu už není. Pak zjistím, že se cukr pomalu rozpouští v teplém mléce a šňup! – mléko jakoby tu nikdy nebylo. Jak vidno, Blanche Immortelle je opalizující měňavka s jedinou jistotou v hořkosladké podobě ožehnuté kostky cukru.
Jak bylo zmíněno výše, i přes matoucí názvosloví není ani tahle “Ateliérka” žádná neduživka. Ačkoliv se nijak moc necpe do prostoru, na kůži vydrží velmi dlouho – přes osm hodin. Žádné přelomové parfumérské dílo bořící zavedené hranice to není, ale je mi sympatická svou snahou o úkrok ze stereotypu. Přičichnout by měli hlavně ti milovníci vůní, kteří se normálně do florálních vůní nehrnou, tahle je prostě jiná a i kdyby se neměla zalíbit, nebude aspoň nudit.
derad_podpis

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..