• BYREDO: Ďábelský Ben Gorham a Accord Oud
Nešlo odolat a nepodělit se o s vámi o Bena Gorhama.
Když jsem hledala nějaké informace ke značce, ve snaze přijít na kloub myšlenkám a představám stojícím za vůněmi Byredo, narazila jsem na jejího ďábelsky přitažlivého, 2m měřícího, potetovaného majitele Bena Gorhama (kam se hrabou vyumělkovaní Guillaumové a Kilianové) a na dlouhý ale velmi zajímavý Benův monolog.
Ben Gorham, napůl Kanaďan, napůl Ind žijící ve Švédsku, bývalý profesionální basketbalista, vystudoval výtvarné umění, ale propadl umění vůní. Začínal výrobou svíček doma na plotně pomocí návodů z Google a vybavení z Ikea. A vypracoval se mezi přední niché značky v Evropě. Název Byredo pochází ze slova “redolence” ve staré Shakespearově angličtině, nově “redolent”. To znamená vonící, ale zároveň připomínající nebo evokující, což je přesně to, co má dobrá vůně dělat – vonět a evokovat.
Ben Gorham, který ve svých výtvorech razí severský minimalismus co do počtu složek v parfémech, měl dost rozumu, aby vůně neklohnil sám, ale přizval si k tomu dva výborné parfuméry: Olivii Giacobetti a Jeromeho Epinette.
Své představy o budoucí vůni jim sděluje nejen slovy, ale i prostřednictvím obrazů, hudby i poezie a zhmotňuje tak ve vůních své emoce, vzpomínky a představy věcí a míst. S radostí bych se nějakého takového brífingu zúčastnila.
Do vůně Accord Oud Ben vtiskl svou představu oudu. Ti, co protestují, že v Accord Oud žádný oud není, to nepochopili: je to Benova interpretace oudu.
Oud vzniká ze dřeva stromu aquilaria, rychle rostoucího, jehličnatého stromu, napadeného specifickým druhem plísně. Po napadení se strom brání vylučováním výrazně vonící pryskyřice do napadeného místa, prosycováním dřeva touto pryskyřicí. Ze zdravého lehkého světlého dřeva se stává tmavé těžké dřevo, prosycené pryskyřicí – agarwood, oud.
Po staletí byl agarwood využíván jako kadidlo, ale pravý přírodní oud je dnes velmi drahá surovina. To, co je dnes v běžných parfémech prezentováno jako oud, je ve většině případů běžně nabízených parfémů syntetická náhrada. Tím bych se ovšem netrápila. Důležité je, aby vám to vonělo.
Jen pro zvídavé dodám, že jedna z mála vůní s pravým oudem je Oud z kolekce Les Nombres d’Or od Mony di Orio, pak se najde v Amouage a prý je k nalezení i ve vůních Montale. Ale tomu bych moc nevěřila, i když je Montale průkopníkem oudových vůní v Evropě. Zato u Forda ho nehledejte.
Jako vždy, vynalézavost Číňanů je bezbřehá. Vymysleli totiž fake-oud: nakoupí syntetický oud z Evropy, napustí jím nějaké dřevo a prodávají to jako pravý oud zpátky do Evropy.
Accord Oud neobsahuje oud vůbec, je metaforou oudu. Ben Gorham vytvořil kompaktní vůni, do které otiskl svou představu přerodu stromu ve vzácnou surovinu. A udělal to seversky čistě a minimalisticky. Jeho interpretace oudu se nemusí bát ani oudoví zbabělci jako jsem já.
Accord Oud začíná jako světlá, lehce dřevitá a zelená vůně s bylinnými aspekty, jako vůně světlého, mladého, ještě nenapadeného dřeva.
Když se postupně nenápadně přidávají další vybrané ingredience, jako je rum, skořice a ovoce vůně těžkne, tmavne a stává se pryskyřičným dřevem utopeným v přirozeně sladké, husté marmeládě ze zralého lesního ovoce.
Pokud oddálíte nos, dominují především tóny dřeva a kouře tvořící dojem měkké, tmavé usně namočené v likéru.
To je celý vývoj. Není to komplikovaná vůně, ale má své kouzlo, které mě dostalo.Je spíš tichá, nejde výrazně do prostoru, takže je univerzálně nositelná, pokud už máte nějaké zkušenosti s dřevitými vůněmi. Výdrž má velmi dobrou, bez problému s váma stráví celý pracovní den.
Vůně Byredo se dají teď už koupit i na českých eshopech a nebo v pražské prodejně niché značek Ingredients.
Source of picture in preview: http://intothegloss.com/
Jako omlouvám se, ze začátku jsem netušila,co je oud – než jste mi to vysvětlili…a tak začala fungovat fantazie – tenhle fešák namíchal vůni (o)udu!!!! No a už jsem se te představy už nezbavila. Asi si k tomu pujdu čichnout. 😉 jako k tomu parfemu. ;-))))) super článek!
Jsem netušila, co všechno způsobí jeden oud 😀
Accord Oud je vynikající oudovka – a jestli tam je skutečná Aquilárie je nebo ne je, mi úplně jedno.
jéžiš, hlavně ne Rajeshe…mě tam zaujala ta aliance inda, švéda, kanaďana, prostě exot…jinak teda Araby až tak ne…to spíš hispánce hehe….O Ingredients jsem už slyšela, kamarádka tam dokonce byla, sakra já snad do tý Prahy budu muset…a je jasný, na co budu myslet :-DDDD….a dřevo v zimě jo !-)
A co teprv dřevo s dobrým alkoholem!
Zvlášť když není Arab jako Ind 🙂
Jen se nesmí oholit, vypadá pak jak Rajesh Koothrappali 😀
Tybrko, Mirko, tys to celé přečetla? 😮
Já ty pralidi taky moc nemusím, ale je mi jasné, že když někdo vypadá jak Sandokan a žije v severní Evropě, tak je schopný prodat i oud bez oudu. Kdoví, na co při tom ty ženské myslej!
Tuhle neznám, zkusím, ke dřevu jsem nikdy neinklinovala a v poslední době u mně asi nastupuje coming out – vracím se k citrusům a začalo mne zajímat dřevo, zatímco vanilka, kadidlo a koření mi leze na nervy. Ale nebojte, pačuli, ozón a karamel nikdy! 😀
Kdoví? Všichni ví 😀 To je úplně jasný, na co myslí.
Přečetla, no. Čte se to dobře.
No ale je to dlouhý. (No, vlastně, jak jinak. :D)
No, není špatný… :o) ale neměl by blond bráchu? Já na tyhle tmavé typy moc nejsem.. :o)
A vůni bych otestovala ráda, popis je velmi poutavý…
Poslala bych Ti vzorek, ale už v něm moc nezbylo.
Žejo! Prodávat to přímo on, koupím všechno i bez testování 🙂
Ježiš, ten je kráááásnej!!! No tak teďka budu chtít očichat od Byredo úplně všecko, jenom kvůli tomudle chlapovi 🙂