• CARNER BARCELONA a ponorka na cestách

Když chystáte společnou dovolenou s přáteli či známými, vybíráte si pečlivě s kým? Pokud ne, měli byste. Zvlášť když s těmito lidmi budete muset strávit relativně dlouhou dobu (dva, tři týdny) v malém, uzavřeném prostoru (auto) a nejste přitom úplně splachovací.

Když jsem se rozhodla napsat o značce Carner Barcelona a přemýšlela, jakými fotkami článek doplnit, vzala jsem si na pomoc album z okružní cesty jižní Evropou. Mimo hromady jiných míst jsme tehdy navštívili Barcelonu. Dost jsem se u vzpomínání pobavila a tak se s vámi podělím o pár historek.

V dobách pro mnohé z vás prehistorických, tj. před rokem 2000, jsme s mým mužem a další mladou a krásnou dvojicí, podnikli velkou okružní cestu Rakousko-Itálie-Francie-Španělsko-Portugalsko a zpět přes severní Španělsko a Francii se zastávkou v Paříži domů.

Jak jsem se tak probírala těmi fotkami, všimla jsem si zcela jasného trendu. Z první půle cesty máme spoustu společných nadšených fotek, případně fotky v různých kombinacích jako chlapi spolu, ženské spolu, zatímco z druhé půlky cesty je z fotografií jasně patrné, že jsme si po vystoupení z auta šli většinou z cesty. Zkrátka ponorka na cestách.

CarnerBarcelona_Grasse

Cesta vedla i přes Grasse. Už si ale nepamatuju, který “ard” to byl (Molinard, Fragonard, nebo snad Galimard…)

Jako hlavní cíl jsme si určili portské v Portu a světovou výstavu v Lisabonu.  A průběžným cílem bylo samozřejmě koupání v moři, tudíž jsme se vždy snažili utábořit moři co nejblíž. Není se čemu divit, když jsme si tehdy mohli o klimatizaci v autě nechat akorát zdát a ve Španělsku jsme zažívali teploty kolem 40-ti stupňů. Kamarádka kouzlu vln středozemního moře však odolávala tak dlouho, až jsme na ni celí zpocení uhodili. Škoda, že jsme až v té chvíli zjistili, že na stejném pobřeží ji rok předtím smetla malá tsunami tak, že viděla všechny svaté, mohli jsme se třeba chladit na horách.

Jeden z dílčích cílů bylo i Monako. Do kasina vás bez důstojného oblečení pustí tak akorát do haly s “jednorukými bandity”. To jsou ty hrací automaty s velkou pákou, kterou když zapumpujete, roztočí se v nich taková kolečka se symboly jahod, citronů, švestek apod. Abyste vyhráli, musíte mít po zastavení koleček tuším tři stejné symboly vedle sebe.
Ač jinak hráčským štěstím neoplývám, tady se mi zadařilo a za jeden vhozený frank (jo, čtete dobře, frank, vždyť říkám, prehistorie) mi vypadly franky čtyři. Měla jsem takovou radost, že jsem všechny pozvala na zmrzlinu. Šli jsme do cukrárny vedle kasina, kde má radost byla zkalena cenou 3,90 franků kopeček. Co už, jeden jsem si koupila a dala všem aspoň líznout luxusní monacké zmrzliny.

CarnerBarcelona_Casino

Ovšem korunu celému výletu jsem nasadila já, když na mě kdesi v Baskicku vyšla řada s řízením auta. Neuvědomila jsem si, že stojíme na sotva polozpevněném odpočívadle a energicky vyrazila, abych vzápětí zapadla do jedné z děr, co tam vystály kamiony. Auto pokračovalo ještě pár metrů dál, zatímco motor zůstal v oné díře ležet.
Povedlo se mi urvat blok motoru v pustině, uprostřed ničeho, v separatisticky a teroristicky naladěném Baskicku. Naštěstí, díky tehdy relativně čerstvému sňatku Škodovky s Volkswagen Group, to pro nás nemělo až tak fatální následky, jen tři dny čekání v kempu v turisticky naprosto nezajímavé oblasti, než pošlou z Madridu blok nový a samozřejmě už nedošlo na plánovanou zastávku v Paříži. A ti přátelé už s námi taky na žádnou další dovolenou nejeli.

CarnerBarcelona_SagradaFamilia

Gaudího Sagrada Familia

Značka Carner Barcelona tehdy ještě neexistovala. Založila ji v roce 2009 mladá dáma Sara Carner a za pomoci nosů z Givaudanu vytvořila postupně řadu pěti vůní, které mají být poctou především Barceloně. Ač jsem si s vůněmi Carner moc nesedla, objektivně musím uznat, že se jí to povedlo a na rozdíl od vůní Ex Nihilo, vytvářených stejným konceptem, tj. na zakázku v Givaudanu, Sara svým výtvorům vdechla duši. A proto se nenechte mými subjektivními pocity odradit. Recenze jsou většinou pozitivní a minimálně za vyzkoušení tyhle vůně rozhodně stojí.

D600 

je pojmenována podle adresy sídla firmy Carner, Avenida Diagonal 600.
D600 je směs sladkého vanilkově kosatcového pudru promíchaná s pepřem a kardamomem, zakápnutá dvěma, třemi kapkami citrusové šťávy. Ač to zní divně, není to špatné. Je to zajímavé a plné protikladů. Kosatec ve své čisté, zemitě prachové, podobě se zjeví sotva na pár vteřin po aplikaci aby byl vzápětí zavalen závějemi sladkého, kořeněného pudru vířícího kolem a hrozícího, že vám ucpe všechny dýchací otvory.
Vetiver, zpočátku sotva znatelný, v mikroskopické dávce tomu naštěstí brzy učiní přítrž a přidá tóny dřeva a velmi jemné usně. Výsledný dojem po usazení vůně je tak trochu retro, jako babiččin toaletní stolek s odloženými jemnými semišovými rukavičkami a starými líčidly. Má takovou mile starosvětskou náladu.
Postupně, v řádu hodin, pudru ubývá a ke slovu se dostává více šťavnatě zelený vetiver s pár hoblinkami cedru. Vůně je zajímavá, spíše tělová s obstojnou výdrží.

El Born

se jmenuje Barcelonská módní čtvrť.
Vůně se v úvodu představí jako zakouřený med s výrazným peprně bylinným aspektem z anděliky. Ta se postará o dojem silného černého čaje s karamelem.  Počáteční nápor sladkosti medu a karamelu s trochou vosku a koření se tak postupně ředí černým čajem vařeným v kotlíku na ohněm.
Vlastně to voní dost podobně jako černý čaj s karamelovým aromatem co se prodává v pytlíkách od Pickwicku nebo od koho, jen je trochu víc zakouřený a dřevitý. Potud je to ještě celkem zajímavé. Myslím, že to, co tomu dává zajímavý rozměr vosku s karamelem a kořením je tolu balzám.
Pak se do toho ale vmíchá gumovitý jasmín a benzoin a to, co začnu bohužel vnímat nejsilněji jsou až čpavé závany pálícího se cukru jako v Aomassai, s podtónem dětské gumové pískací hračky.
Tyhle závany jdou výrazně do prostoru a přetrvají několik hodin, než se vůně uklidní ve jednoduchém vanilkovém a dřevitém drydownu.

CarnerBarcelona_ulicka

Barcelonská ulička, možná v El Born, kdoví

 Rima IX

jsou lopaty koření, koriandr především, což těžko snáším, zvlášť, když je umocněný pepřem a mátou. I muškátový oříšek by se našel. Už vím, že koření na mé kůži dokáže ledacos, ale tohle je fakt zvěrstvo: blízko u kůže rozeznávám jednotlivé druhy koření, ale z větší dálky se mi to složí do závanů starobního oblečení nasáklého uleželým potem a ještě něčím horším. Měla jsem ji na ruce a uklízela doma nějaké věci a tyhle závany mě úplně vyděsily. Než jsem pochopila odkud vítr vane, myslela jsem že mám něco takového doma.

Cuirs

má zvláštní svíravě hořký a zároveň sladký začátek s vlhkým tónem, pod nějž se postupně podsouvá kůže, což mi v představách  vytváří dojem čerstvě nalakované kůže, ještě vlhké. Kůže postupně usychá pomocí suchého dřevitého kouře.
Pak nastoupí na dlouhé hodiny oud a je z toho drsná vůně pro toreadory a/nebo pro Derada. Já už z toho nejsem sto vyčichat nic dalšího, oud mi to nedovolí.

Toreador a Carner

Toreador a Carner

Tardes

má pro mě něco společného s Guerlainovic Apres l’Ondee nebo také s Harrisovic La Pluie. Ve všech třech jsem vystopovala sladce prašnou a zároveň slaně ořechově mastnou vůni zralého obilí. Jen Tardes je mnohem hutnější a nepůsobí tak melancholicky jako zmíněné dvě vůně.
Pro představu vůně bych ji popsala tímto jednoduchým návodem: udělejte si kytici ze zralého obilí ohřívaného celý den sluncem, a přidejte do ní jednu omamně a lehce ovocně vonící růži plus pár listů muškátu, které dodají zelenou natrpklost. Celé to pak posypejte prachem z rozemletého marcipánu (heliotrop) a voilá, máte Tardes.
Takto voní po většinu času, jen to obilí se postupně vytrácí, osciluje na pomezí gurmánské a květinové vůně a voní výrazně, omamně a dlouho. Je sladká, ale tak nějak sofistikovaně, ne nudně. A fakt drží jak helvétská víra.

Tak a teď jsem zvědavá na Romaninu recenzi D600.

Vůně Carner Barcelona lze bez problémů sehnat i na českých eshopech.

A co vy, jezdíte na dovolené s přáteli, nebo raději sami?

mirka_podpis

You may also like...

9 Responses

 1. Lidi, tohle je strašně krásná sada, úplně ťuťu-ňuňu: http://www.parfums.cz/carner-barcelona/voyage-set-darkova-sada/
  Vychází to i dobře cenově, 60ml za dva tisíce, když si tam dám slevu z niche akce, tak to vyjde na 1773Kč, to jsem přesně na svojí konstantě slušné ceny 1€ za 1ml….no, cuká mi ruka na myši.
  Tardes zní skvěle a narozdíl od Mirky já koriandr považuju za slušného obyvatele naší domácnosti. 😀

 2. Dobré ráno, no tak já recenzi za D600 asi psát už nebudu. 😀 Anebo až tak za půl roku, až zapomenu, že to Mirka vylíčila mým nosem.
  Jinak se hrozně směju u popisu “ponorkového efektu” na dovolené, protože jsem to taky zažila několikrát, my vždycky v prvotním nadšení někoho přemluvíme a od třetího dne já si musím buď na jazyk připnout kolíček na prádlo, nebo hodně ochutnávat místní alkoholické nápoje. Muž ne, to je klidný medvěd, jen sem tam utrousí nějaký jed, ale na konci si vždycky slíbíme, že příště už sami. A úplně nejhorší jsou příbuzní!
  To musla být hrozně pěkná cesta, jinak tedy, dobrý okruh. Sagrada Familia je jedno z míst, které jsem zatím minula, furt nějak kroužím okolo – a musím to jednou vidět. Oni ji teď dostavují blokama vytištěnýma na 3D tiskárně, tak pravděpodobně uvidím něco úplně jiného, než vy.

  • mirkau napsal:

   Jsme na tom podobně, kolíčkem to neřeším. Takže zbývá ta druhá možnost 😀

 3. Lara napsal:

  A mohu D600 koupit naslepo? nebo El Born?? Diky

  • mirkau napsal:

   Laro, D600 ano, pokud už máš nějaké zkušenosti se starosvětskými vůněmi. El Born asi bez zkoušení ne, kvůli tomu připálenému cukru.

 4. Kajla napsal:

  Kdybych ty vůně neznala, tak bych podle tvého popisu sáhla jednoznačně po D600. A protože je znám, tak D600 už mám doma. Ta recenze sedí . Téměř do puntíku, jediný rozdíl je, že ten pudr na mě nesládne.
  Tvůj popis u Rima IX mě překvapila, pro mě byla ta vůně tak slabá, že jsem v ní vnímala jen jemné závany koření ( a podle tvého popisu je to asi dobře 🙂 ).
  Vlastně všechno máš tak dobře popsané, že ty vůně znovu cítím.

 5. mirkau napsal:

  Uznávám, že síly attaru od Amouage to asi nedosahuje 🙂

 6. derad napsal:

  Bezva vyprávění 🙂
  Asi budu muset ještě jednou vyzkoušet Cuirs – zdála se mně docela jemná. Zaměřím se na ten drydown pro mě.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: