• Dr. GRITTI: Doped Tuberose (holky, nesahejte na to doktorovi!)

Pořád jsem to četla jako “dopied”, nevím proč jsem si vnukla, že je to varianta slova “doppio”, dvojitý, tupl-porce tuberózy. Při zkoušení se mi název přestal pozdávat, tak jsem si ho přečetla pořádně: “nadopovaný” má vlastně hodně podobný význam. Každopádně ani jedna verze názvu neodpovídá obsahu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dottore Gritti

Asi byl dottore Gritti poněkud nadopovaný něčím proti rýmě a přehmátl se, když polepoval lahvičky po paměti. Vůně je tak překvapivě dynamická, že jsem vám ji musela rozdělit po časových úsecích.

  • 10,10 Temná strana

Živočišně ušmudlaná směs dusné růže, mastné surové kůže a řezavého živoucího cibetu na začátku slibuje mnoho – kromě tuberózy. Ale vůně sdostatek zajímavá a originální, abych jí to prominula. Originální jako divná. Těžký, tmavý mrak, hustá hnědá tinktura. Krásné a velmi náročné – nechci psát o klasické kompozici, ale nosy, které nejsou vyškolené větvičníkovým chypre nebo pravým pačuli, ji asi neocení. Temná strana šťávy vydrží na kůži asi hodinu.

  • 11,15 Mužná tuberóza

Vůně spěla ke zlomu a asi po hodině udělala definitivní kotoul. Suchá levandule bez citronu a tuberózová guma bez sladkosti. Žádná dvojitá porce! Z obou složek zůstaly jen stopové složky, rozhodně nečekejte komplexní levanduli nebo tuberózu. Najdete jen podobný preparát, jako když při při procesu čištění J-C Ellena rozebere levanduli na jednotlivé složky, tři-čtyři smrduté vyhodí a zbylých 70 poskládá nazpět do ideální, superčisté levandule. Dottore ji rozebere taky, ale složí dohromady jen 30 molekul, takže levanduli poznáte, ale není komplet. Jen obrys. A totéž udělal s tuberózou, ze které nechal jen gumu a jednu jedinou molekulu sladkosti. A ještě se zde prosazuje jedna zajímavá složka: bergamot, obraný o citrusovou stránku charakteru. Zůstala mu svěžest, ale palčivá, ne kyselá. Težká tinktura se mění ve světle zlatou pánskou toaletku.

  • 12,15 Mužné mýdlo

Dílo proměny jest dokonáno. Prádlový dojem z pánského levandulového mýdla. Všechny ostaní složky už ztratily svou důraznost, aniž by se ztratila průraznost vůně. Je dost výrazná, jde do prostoru, ale je prostě úplně jiná, než před dvěma hodinami.

  • 14,30 Dřevitá podstata

Už jen kontrolní měření, Doped Tuberose už ukázala všechny svaly. Teď se z ní stala vodovatá levandule s velmi mírným nádechem pryskyřičné nasládlosti. V téhle fázi se vyjevuje podstata z ušlechtilých syntetických dřev a pryskyřic. Důležité: ušlechtilých syntetických. Super současných.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

První flakony Dr. Gritti

K tomuhle černému flakonu mám ambivalentní vztah. Nikdy bych ji nenosila. A vlastně se mi hrozně líbila.Cítím se podvedená tím názvem. Cítím se oblafnutá, že celou dobu se tváří jako klasika plná přírodnin a na konci vybalí tu moderní syntetiku. Urazila jsem se, že Gritti udělal vůni, která je jen a jen pro chlapy. Šovinista. A oceňuju, že to někdo dokáže – většina nichovek je nositelná univerzálně. Doped Tuberose ženská prostě neunese. Ať si říkáte o rovnoprávnosti a genderové rovnováze a mužském myšlení v našich ženských hlavách, co chcete, kominice máme v celé historii taky jen dvě. Zase se jim nemusíme cpát úplně všude, dámy.

podpis_ROM

 

 

You may also like...

1 Response

  1. mirkau napsal:

    Zrovna včera večer jsem zkoušela dvě rádoby dřevité vůně a napadalo mě jediné: království za kus opravdovýho dřeva!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..