• ESTEBAN: Sensuelle Russie, Baume Tolu, Sonata Flowers, Bois Velours, Classic Chypre + gallery: garden in Drogheda, Ireland

Dlouhý název, co? Chtěla jsem to mít z krku…
Esteban je další z těch přírodních značek, která se narodily do doby eko-módy, v roce 2005. Poměrně mladá značka rozjela před pár lety krásný byznys v oblasti interiérových vůní: krásné obaly, hezké doplňky typu kroužek na žárovku, keramické talismany, umělé kameny, originální nápady jako kobercové prášky a vůně do auta a výběr vůní, který se přesně trefil do vkusu zákazníků: asijské vodní a zelené vůně, balzámy a dřeva, tonka, vanilka… Poměrně drahý sortiment nabídli architektům a přes designérská studia a luxusní obchody s designovými doplňky se jim rychle podařilo vybudovat si okruh zákazníků, lačnících po každé nové vůni a obalu. Logicky našel čas pro uvedení osobních vůní. No a to jim prostě moc nejde. Nepropracované, surové ingredience, kompozice bez stabilizátorů, které by fixovaly hezké okamžiky a stejné základy pro řadu vůní, takže přes rozdílný začátek sejdou nakonec všichni ve stejném bodě. Nakonec je ovšem většinou po chvíli, většina vůní nemá valnou výdrž.

TOTO jsou vzácná přírodní dřeva. To je to, co se snaží Esteban dostat do svých flakonů. Macassarský eben, padouku, hadí dřevo, africký eben a fíkovník.

TOTO jsou vzácná přírodní dřeva. To je to, co se snaží Esteban dostat do svých flakonů. Macassarský eben, padouku, hadí dřevo, africký eben a fíkovník.

Používala jsem hrozně ráda v autě kosatcovou vůni, měla jsem fialový talisman a v popelníku nasypané keramické kameny, takže když jsem někdy v roce 2007 objevila první řadu zabalenou v zářivě indicky dekorovaných kostkách, navíc za skvělou cenu 30€ za 100ml, byla jsem štěstím bez sebe. Ze všech jsem si nakonec vybrala Sensuelle Russie, skořicově-koženou vůni, teplý kořeněný orient s vůní sušených švestek. Krásný, docela dlouho voněl, naplňoval mne dobrou náladou, jen po půl hodině se vůně stala lineární a nudná a sladkost švestek lehce otravná. Vůni jsem dala mámě a nadšeně jsem Estebana zkoumala dál. Každoroční návštěva Paříže začínala v Carrousel du Louvre, obchodním centru pod galerií, v Nature & Découvertes, což byl tehdy výhradní distributor Estebana a držel celý sortiment. Trávila jsem tam desítky minut (neměli jen Esteban, ale třeba fantastické bytové vůně a kosmetiku Terre d’Oc), ale nikdy mne žádná z nich nenadchla už tolik, jako Ruská. A jak se začaly jejich vůně vytrácet z Louvru, tak mne začaly nudit. Pořád na jedno brdo, přes neustálé novinky viz výše, a kolem tolik zajímavostí, začala jsem je ignorovat.
Loni jsem se byla poprvé podívat do jejich butiku, jestli by se nenašla ještě jedna, poslední, Sensuelle Russie, zastesklo se mi. Nenašla, ale přeochotný prodavač mi nabídl, že mi vybere něco podobného a nandal mi hrst vzorků. Tak jsem hledala…
Baume Tolu: tak nějaký balzám tam asi je, ale ani zdaleka nepřekřičí sušené švestky a povidla. Jsou to takové ty měkké, kašovité švestky, které používají Němky, ne naše cucací křížaly. Jsou to přesně ty lahodné, šťavnaté, vlažné švestky, co byly dominantní v Russii. Tam byla navíc skořice, takže dojem byl víc orientální. Tolu mne nejprve nadchnul, hrozně se mi líbil a hned jsem se chtěla vrátit do butiku pro flašku. Mezitím ovšem zavřeli, naštěstí. Švestky mne postupně začaly otravovat. Výdrž je slušná, o to to bylo horší; jestli na začátku byly nějaké balzamické složky, které ovocnost tlumily, postupně se odpařily a zůstala jen povidla. Při druhé zkoušce totéž, začátek super – po hodině Stará Bolehlav. Zkouším pořád, líbí se mi míň a míň. Je taková jednoduchá, nepropracovaná, hloupá, postrádá jakoukoliv sofistikovanost. Složky křičí, nepracují, švestky jsou fakt přírodní, vůně jídla.

Kdybyste chtěli mít taky nějaké hezké dřevo doma, tak prosím, galerie Pere Ubu.

Kdybyste chtěli mít taky nějaké hezké dřevo doma, tak prosím, galerie Pere Ubu.

http://www.fler.cz/pere_
http://www.sashe.sk/Pere

Bois Velours: Santál se švestkama a pepřem. Ano, s TĚMA švestkama. Liší se od výše uvedené velmi málo a po hodině vůbec. Kde jsou ty dřevíčka?
Sonata Flower: měla jsem dát na instinkty a nezkoušet bílé kytky od nature parfuméra, dobře mi tak. Budu si to dlouho pamatovat. Protivný, prázdný, vodnatý, sladký soliflor gardénie. Gardénie v květináči mi voní, tohle mi opravdu zvedalo žaludek.

Classic Chypre: opravdu hezký začátek, opravdu tam cítím větvičník v klasické kompozici se zelenými složkami a citrusy. Bohužel asi tak 5 minut. Pak se ty pikantní, pánské složky, rychle vytratí, zůstane něco kuchyňského koření (pepř, libeček, kmín) s růží, což ještě pořád je docela hezké. Jenže po půl hodině zmizí i tohle a jestli se vám nelíbí růže s koprem, tak se jdete umýt, jako já.
Ještě tady mám pár vzorků, ale nebaví mne to. Myslíte, že najdu poklad?
podpis
Musím dát nějakou hezkou galerii pro zlepšení nálady, když to s vůněma nevyšlo. Když přírodní, tak přírodu.

You may also like...

2 Responses

 1. Kateryna napsal:

  Já jsem fakt ráda, že mám odstřik Sensuelle Russie. Necítím v ní ale moc švestky, ale spíš jehličí se skořicí. Je to nádherná vůně a je mi s ní dobře.
  Pár dalších Estebanů jsem také zkoušela a všechny se mi líbily.

 2. dzona napsal:

  Tak nějak to je. S Estebany je taková nuda, že jsem baílček vzorků odložila v polovině, nebavily mě. Ale zrovna Baume Tolu u mě dopadl nejlíp, Jenže mně to voní jako dřevo přelité koňakem a pak i seno přelité koňakem. Koňakový krmelec. Povidel, spíš marmelády, jen trošku. Intenzita slabá, ale jinak pěkné.
  Nebo Ambroorient. Ono to není špatné, docela příjemná lehce plastelínová ambra. Jenže do normálních vůních se tohle dává jako základ, tady je to komplet všechno. Takže zase nuda.
  No a pak jsou mají podivnosti. Tonku, která voní jako mastné prkýnko, nasáklé tymiánovou esencí. Odér kuchyně v pizzerii. Nebo Belle au Parfum de Oud. Zkusila jsem ho dvakrát, jestli není chyba u mě a nemám na ruce nějaký divný podklad, ale vyšlo to opakovaně jako takové ty vadné moučnaté hořké okurky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..