• FARINA 1709: Russisch leder (kůže, ta pravá)

Nemoderní, ale echtes leder. Podivná, ale pravá a originální. Prostě vepřovice šviháckých kozáckých bot, černě lakovaných, naleštených klůckem napuštěným vazelínou a lanolinem z ovčí vlny.
Když se ve francouzské společnosti v 18. století začali objevovat mužní černovlasí Rusové s dlouhými kníry v uniformách kozáků, šířili kolem sebe nezaměnitelný a do té doby neznámý pach: vůni kůže. V evropské vysoké společnosti se do té doby kůže parfémovala silicemi květin (fialky, kosatce, růže) nebo koření z Orientu, právě proto, aby se zakryl její specifický odér. Elegance Kozáků ale zahrnovala taky přísně naleštěné holínky, kozačky, a jejich údržbě lamači dámských srdcí věnovali nemálo času.
Parfuméři zaznamenali všeobecný požadavek po vůni tohoto ruského feromonu a pro zženštilé příslušníky západní buržoazie vytvořili náhražku: vůni ruské kůže. Nebyla to vůně bot, ale vůně právě toho jelenicového hadříku na čištění kozaček, napuštěného živočisnými i rostlinnými oleji. Přestože by se zdálo, že dodat nemužnému vzhledu brutálního sexepílu prostřednictvím vulgární vůně je oxymoroén, podobně jakoby si Marek Eben chtěl dodat mužnosti sprostým nadáváním, muži i ženy rokoka si vůni oblíbili a objevila se v sortimentu všech významých parfumérů. Že kecám? A co řeknete na tuhle reklamu?

russisch leder old

Prosím nenechte se mýlit trompe-l’œil prvního pohledu na ženiny nohy…


Ostatně ani reklamy v následujích letech, v následujících stovkách let, se tématicky neodlišily.
russich leder 1970Jen zasáhla feminismus, aby dokázal, že mužnost se dá v reklamě ztvárnit i bez podřízené role ženy jako sexuálního objektu…(ehm…nechceme to tak náhodou povětšinou mít?)
russich leder1A dokonce jsem viděla jednu reklamu, kterou nemůžu najít, kde byly nosičem myšlenky H-hose, kožené kalhoty s padacím mostem. Tak tohle už se hodně přibližuje původní myšlennce mužných částí těla…
Jak voní? Úplně jinak, než jak jste zvyklí z moderních parfémů. Vůně typu Bottega Veneta využívají k vytvoření kůže jiné postupy a ingredienc; moderní kůže stojí na vypiplaném syntetickém větvičníku (lišejníku), doplněném o hořké a zelené složky (pačuli, traviny, pelyněk, čertovo lejno, bílý pepř) a kouř z dřeva (birch tar, cedr). Pokud obsahuje kytkky, tak suché: kosatec, fialka, pelargonie. Moderní kůže má být suchá a jemná, elegantní, semišová chypre. Kůže luxusní kabelky.
Zatímco z Kozáků vyzařuje i kůže lidská, nasládlý pot, no a ty hadříky…složení je odvislé i od toho, co bylo k dostání na parfumérském trhu v době vzniku Cuir de Russie – přírodní složky. Klasické kůže, juchty, se skládají úplně jinak: birch tar (tér ze zuhelnatělého březového dřeva) ano, ale pak už to nabírá směr mnohem veselejší: sladké težké složky (pižmo, jasmín, vanilka, heliotrop, med), kus chlapa (fougére tóny – kapradí, klasický drsný větvičník, bergamot) a teplé dřevité tóny pryskyřic a suchých dřev, může být i něco z perníkového koření. Výsledek? Zpocený chlap v sexy kozačkách (a teď nemyslím nic z tohohle – viz druhá půlka článku). Ale ne zpocený chlap z metra! Vymydlený fešák zlitý kolínskou vás vzal do kola a po třech menuetech se mu z vás orosilo čelo. Přirozená, přírodní, nasládlá a lehce koženě drhnoucí, autentická vůně chlapa. Chci tě, Kozáku!
Miniaturka k sežrání, že?

Miniaturka k sežrání, že?


Za poskytnutí miniaturky děkuji panu Budkovi z firmy Kolínská voda, s. r. o. – ještě se o nich na Frangipani něco dozvíte. Když jsem si s ním psala, že jsem zvědavá na Russisch leder, poznamenal, že voní jen jemu a minimu zákazníků. A mně! Osobně vám velmi, po Klausovsku VELMI-VELMI, doporučuju aspoň miniaturku si objednat a zkusit klasickou ruskou kůži na vlastní kůži. Ten erotische zážitek za těch pár korun stojí…
podpis_ROM

You may also like...

7 Responses

 1. Honza napsal:

  Tahle vůně se mi líbí stejně jako originální kolínská od Fariny. Hodně častá mýlka je, a tady to z jinak pěkného článku vyznívá taky, že je to parfém z 18. století (právě jako v základu ta kolínská). Russisch Leder ale podle všeho „Farina odnaproti“ vypustila v roce 1967 a jejím tvůrcem byl parfumér Hugo Janistyn. Vůně výborná, dnes v pravém slova smyslu skoro hipsterovská… Všechna reklama, kterou Farina spojuje se známými osobnostmi, se vztahuje pouze na jejich kolínskou, ne na Russisch Leder. Takže všichni, od Bonaparta až po Oskara Wilda, používali jemnou kolínskou, ne tohle.

 2. Enka Quanium napsal:

  Tak hlásím, že už ji mám a řadím se k tomu minimu lidi, kterým voní! Je užasná, asi chci plné balení :o)

 3. Sedmi napsal:

  Tohle mě zaujalo… Potřebovala bych od tebe někdy recenzi pánské chrome pro srovnání 🙂

 4. Enka Quanium napsal:

  Určitě poreferuju :o) a nový objev se těším!!

 5. Enka Quanium napsal:

  Pokušitelko :o) jak je v tom kůže, nedokážu odolat.. objednáno.. :o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..