• Francouzský voňavý HAUL (sluníčkově)

To je takové hloupé téma na článek “co jsem si koupila”. Tak jsem to konzultovala s Mirkou a ta říkala, ať to klidně napíšu, že se to stejně zvrhne v nějaké sofistikované nadávání, protože se mi určitě neco nebude líbit. Překvapila mne hned dvakrát, jednak že jí tak blbej článek nevadí a pak že mne vidí jako věčného frflala. Tak jsem si řekla: napíšu, OK, a budu SLUNÍČKOVÁ! Ani fňuk v tomto článku.
vse
Nepůjde jen o voňavky. Já si primárně v každém sortimentu vybírám to voňavé, takže uvidíte směs. Do Francie jezdíme každý rok už deset let a za tu dobu jsem si už vychytala, co mi vyhovuje a kde nejlíp nakoupit. (Ježiši, toto není vůbec sluníčkové!) Předesílám, že ve Franci jsou výprodeje dvakrát do roka, a to na přelomu ledna a února a pak na přelomu června a července. Tedy TEĎ!

 • Malovátka

Dalo mi práci TO SLOVO napsat, ale už je to venku: ma-lo-vát-ka. Určitě vás zaujaly Meteoritky, ty totiž zaujmopu skoro každého, protože jsou tak hezoučké. A oblíbené, protože jsou úplně skvělé. (Proto mám jen jedny a vůbec je nepoužívám.) Tahle růžová krabička není pro mne, ale pro kolegyni (která ještě žádné nemá), a jsou fakt krásňoušké: limitka Carousel má nejen krásnou krabičku, ale uvnitř je směs velkých růžových a hromady drobounkých perletově bílých kuliček a je ták ťuňuňu, že při otevření víčka nad mou hlavou proběhl jednorožec, vztyčil se na zadní a radostně zaržál. Trošičku lžu, nejsou moje, tak jsem je neotvírala, jak vypadají kule vevnitř si najděte na nějakém sluníčkovějším blogu. Nebo to ani nehledejte, nestojí to za to – stejně už jsou vyprodané, posledních pár kousků mají PRÁVĚ TEĎ jen v La Maison Guerlain na Champs Elysées a jinde už je neseženete. Co jsem chtěla říct: Guerlain vč. exkluzivek a kosmetických limitek se dá koupit na mnoha místech v Paříži a ve velkých městech. Ale stojí za to si zajít právě na Champs Elysées podívat se do starého obchodu – to je ten, co má vchod vpravo, ne do toho nového Mekáče nalevo (pozitivně, pozitivně…). Jinak personál je stejný, jako v každé Sephoře a navíc dostanete akorát účet do obálečky. Vzorkama se vám stejně netrefí (dostanete všude Malé černé). Tady výprodeje ovšem nejsou.
burb - met2
Hned vedle La Maison na Champ Elysées je největší evropská Sephora (report tady) a tam tedy slevy jsou. Prostředkem se táhnou dlouhé stojany nacpané jako bříško plyšového medvídka (růžového) zlevněným zbožím od úplných pitominek jako spirálky do vlasů, přes levnou dekorativku, niche vůně až po krémy Chanel, Sisaley, La Prairie… Já jsem si vybrala dvě užitečné věci, a to maskáčovou paletku Burberry, která byla špatně popsaná, což jsem zjistila až u kasy (místo 27€ jsem tam viděla 24€), ale přešla jsem to velkoryse. Druhý úlovek byla úúúúplně ve spodním regále ukrytá sada La Prairie, která byla taky špatně popsaná, ale to jsem už velkoryse nepřešla. Cena byla neuvěřitelně snížená z 1.700€ na 260€, u kasy se ukázalo, že tam někdo, jistě jen z roztržitosti nějaká zamilovaná dívka pokakaná bleděmodrým andíllkem, kdo by se zlobil, zapomněl napsat jedničku a paní pokladní, milá, rychlá, pohotová, laskavá dívka s ebenovou pletí se hrozně rozčilovala, že to nechci.
sephora
Vůbec nechápu ten impuls k nákupu plaletky Burberry, poté, co jsem absolvovala martyrium s krabičkou Artdeco. Tou paletkou se navíc vůbec nedá namalovat, nekze se trefit do těch plošek, bílá se vůbec nedá nabrat, barvy mi nesluší, nedrží… ale to nevadí, je krásná, designově vyladěná a byla ve slevě. To stačí, ne? Jsem vaše sluníčko, přece! (A kdybych si dovolila frflat, tak bych vám napsala, že vůbec nevoní). A protože jsme pak procházeli další Sephorou na parkoviště (bylo to kratší a rychlejší, samozřejmě jsem tam nešla schválně), tak jsem si pořídila ještě se 70% slevou peříčkovou sadu Ciaté, což je značka, u které mne nikdy nepřestane udivovat, kdo za to může vyvalit ty peníze, a dvě masky na nohy Sephora, které jsou sice dražší, než u nás, ale když jsem ušetřila na tom ostatním…v Sephoře se nevyplatí nakupovat, sortiment i ceny jsou téměř totožné s naší. Navíc tam najdete jen minimum francouzských značek (třeba levné gurmánky Laurence Dumont nebo kolínské Couvent de Minimes) a opravdu se vyplatí hrábnout do slev, kde se objevuje průřez všeho.

 • Blešáky a parfémky

Já nevím, jak se řekně sluníčkově blešák – blecháček? Blešáček? Ale mám dojem, že takové slovo vůbec neexistuje, protože sluníčkoví lidi na blešáky určitě nechodí. Já jo, já to miluju, jsem schopná manžela donutit otočit auto na dálnici, když mineme ceduli, že se zrovná koná Marché aux puces. Ty francouzské jsou nejvýživnější, i když já si svoje dokážu ulovit i v Itálii nebo Německu. Nejslavnější a nejkrásnější je tento výroční nablýskaný na kanále Saint Martin, v mezičase si vystačím s jinými a za ty roky jsem si už stihla udělat i nějaké známosti, takže jdu najisto. Letos to bylo úrodné. Největší úlovek, který na mne v Paříži už čekal, je určitě tohle:
instant iris
L´Instant Millésime Iris / Guerlain, limitka z roku 2011, včetně krabičky a přebalu. Všichni o ní slyšeli, nikdo ji neviděl, jedna je tedy u mne. A protože mne zklamala, milé sluníčko, jsem ochotná ji vyměnit za stejné množství Iris Ganache v originálním balení. Jestli tady někdo takový je, napište mi dolů pod článek, jinak si toho nevšimnu.
instant iris krab
Další, co mi udělalo sluníčkovou radost, protože kdo je přiraven není překvapen, je oranžové a růžové ART (niche linie Jacomo). Dlouho po nich pokukuju, chtěla jsem je zkusit (a nosit), jsou to první niche vůně, které deklarovaly syntetické složky jako charakteristiku vůně. Jen se mi pořád zdálo 50€/ks, jak jsem je nacházela nejlevněji na různých e-shopech, trochu moc. Tady jsem našla obě. Pravda je, že jsou to testery bez víček, ale mně jde o obsah a ten čtyřicetieurový rozdíl v ceně mi víčko dostatečně nahradí.
jacomo
Ještě někde po Francii putuje moje neotevřená Habanita z roku 1935, snad si mne někdy najde. Dám vám vědět, až si mne najde. Zdali.
artisan
Poslední blešák a aktuální tip: doplnila jsem oblíbený Timbuktu / l´Artisan ve flakonu ze staré kolekce. V privátních malých parfumerkách a taky na blešákách na ně teď narazíte ve výprodeji, sleva tak -30 až 500 z ceny v eshopu.

 • Parfémky

Roméa d´Améor byl můj dávný sen a nikde jsem na ni zatím nenarazila. Až na zámku Chambord, v butiku se zahradnickými potřebami a suvenýry. Měli tam mimo jiné výběr různých dalších značek, třeba L.T. Piver, Esteban – ale jen vůně květin. To bylo přímo osudové setkání a tak se mnou šla k pokladně Japonská císařovna, která vyhrála nad aldehydovou Napoleonovou metresou. Bohužel slibované kosatce a fialky jsou jen na začátku a pak se dostane nahoru klasické sladké pižmo a císařovna mne prostě trochu nudí.
romea
Poslední parfémový nákup je tahle letní limitka od Fragonardu. Po opuštění muzea procházíte velkých shopem, kde se prostě sluší nakoupit. Já jsem už v jejich veřejném obchodě čekala na prohlídku a měla jsem vybráno, takže z čistých parfémů, které mi nabízela promotérka, jsem si nevybrala nic a šla jsem rovnou po téhle fíkovo-kadidlové pepřence.
frago esens tonka
Slečna byla strašlivě zklamaná, určitě má provizi jen z č.p., tak jsem se ji rozhodla rozveselit nákupem kabelkáče, který měla u č.p. Ale ona už byla ze mne tolik smutná, že se ani neusmála a dokonce jsem si flakonek musela podat sama. Junikorn plakal duhové slzičky.
frago vzorky
Za zmínku stojí ty vzorky: dokáže mi někdo vysvětlit, proč místo vialek dávají navoněné kapesníčky? Levnější to určitě není a vyzkoušet se to z toho pořádně nedá, skončí to hned u prvního člověka, no prostě hvězdičky na to koukají a údivem padají z nebe jak u Rákosníčka.

 • Jogurty

Odbočka. Moc jogurty normálně nejím, ale La Fermiére je moje úchylka. Selské jogurty, které ale nejsou kyselé jak ty naše, jde spíš o takové ty zahuštěné vařené (viz české Danone), ale s přírodními náplněmi a aromaty. Ale hlavně neustále přinášejí nové sezónní příchutě (limitky) a podle toho jsou balené v různobarevných keramických a skleněných kalíšcích. A ty já právě kompletuju. Nechci říct sbírám, protože je nešetřím a otřískané vyhazuju, ale mám jich hodně a používám je denně: piju z nich víno. Jsou skvělé, dají se vychladit, drží teplotu a mají takový príma objem, není to ani decka (málo) ani dvojčička (to už je příliš pro dámu).
jogurty
Známí se mi smějí, že piju z hořčičáku, ale když dostanou u nás na terase Sur Lie do jogurťáku, tak poslušně a bez řečí popíjejí. Takže každý rok si dovezu další barvy. La Fermiére už napodobují další a další značky, takže se dají vybrat vyloženě gurmánsko-parfumérské záležitosti. Já jsem letos zvolila Mure et Musc /l´Artisan (to se mi tak prostě zdálo, když jsem ten jogurt viděla), Jahodové makronky, Turecký med a Kaštanové pyré. Všechny jsou silně navoněné a nelekněte se – nejen jogurty, ale i náplně jsou strukturou odlišné od našich marmelád a jsou plné hrubě mletých kousků. Zvláštní příjemný pocit na jazyku, ani hladké, ani kousky.
kalisek
A jako životní novinku a změnu jsme si koupila na zámku Chenonceau keramický kalíšek, ze kterého pila Kateřina Medicejská. Chochó, už to vidím, jak se tady partička pijanů pochichtává jogurťákům, a já jediná s ušlechtilým porcelánem v ruce se budu v duchu chechtat jim!

 • Sprcháčky a krémíky, s parfémem i bez vůně

Tohle je moje top francozská značka: malý chlapec z Marseilles. Objevila jsem to ještě než se Žaba narodil u kamarádky v Paříži na vaně – vanilkovou pěnu do koupele a od té doby kupuju vždycky zásobu téhle výrazně parfémované kosmetiky na celý rok pro celou rodinu. V podstatě mí muži nic jiného, než Petit Marseillais nepoužívají.
marsellaise
Když začal Žaba vnímat vůně, má to taky rád, začal si taky vybírat. Absolutní jednička je ta vanilka, ale skvělý je taky med a karité, bazalka, pomerančový květ, levandule nebo různé letní ovocné limitky. Mají kompletní sortiment do koupelny: sprcháče, tělovou kosmetiku, šampony, mýdla, peelingy… konzistence tekutých mycích prostředků je gelovitá, moc neubývají, jsou hypoalergenní (vyzkoušeno) a pekně vypadají na vaně (důležité, sluníčko). Ceny jsou – já vlastně vůbec nevím, kolik to stojí, ale asi podobné, jako u nás. Já vlastně vůbec nevím, kolik stojí sprcháče u nás. Tak dejme tomu, že tenhle menší sprcháč může být okolo 2 – 2,5 €. Koupíte v každém supermarketu kdekoliv ve Francii a jako typické supermarketové zboží je často v akci 2+1 nebo slevy na určité vůně. Já jsem letos na jaře už ve Francii byla a objevila jsme jejich novinky: krém na ruce a tyčinku na rty. Tu jsem vyhodila asi hned, nedržela tvar, ale krém je skvělý a tudíž tady teď jeden mám nachystaný do giveaway pro vás. Jen musím vymyslet, co k němu přidám, ať to není chudé.
cottage
Trochu vyšší level je Cottage, který se přímo specializuje na gurmánské vůně a to mne, a nejen mne, hodně baví. Je tak oblíbený, že v letošním roce dokonce uvedli na trh kolekci toaletek, kterými jsou parfémované jejich nejoblíbenější sprcháče (ty ale nestojí za nic). Náš dlouhodobý high-light je Caramel, Žaba nadšeně výskal, když jsem mu ukázala velkou flašku (a i pro mne je přijatelný, přestože karamel nesnáším). Z novinek jsem vybrala černou třešen s pistáciemi, no, inspirace La Petite Robe kterousi je jasná a klidně se dají kombinovat. Tyhle dvě věci vřele doporučuji a i když nejdete autem, zkuste si v kufru do letadla udělat místo na aspoň jeden a jeden.
sanex
A na závěr to úplně bez vůně: já nepoužívám žádné tekuté mycí prostředky, pořád to tu opakuju, tak už to určitě víte. Jen kostky. Ale na cestování je to naprd, takže mám dvě výjimky: Sanex ZERO% a marseilleské mýdlo. Sanex se kdysi prodával i u nás a je hrozná škoda, že skončil: je to jediné opravdu hypoalergenní tekuté mýdlo z mainstreamu. ZERO můžete mít bez vůně i s vůní, obvykle je to slabounská citrusová vůně (tahle voní jako ISO tonic). Spíš náhoda, chtěla jsem bez, ale neškodí. Marseilleské mýdlo obvykle kupuju přírodní, drahé za 17€ anebo tohle od Petit Marseillais v náhradním balení za 2€. Výsledek stejný.

To je všechno. A už to nikdy psát nebudu. Nebaví mě to, nejde mi být sluníčková a nemoct si postěžovat, stejně nejsem, a nebaví mne fotit hromady věcí a je to vidět. Tak si to užijte a napište mi, co a kde kupujete vy.
podpis_ROM

You may also like...

11 Responses

 1. Anna napsal:

  Le Petit Marseillais! Když jsem byla na jaře v Paříži přes airb´n´b, laskavý majitel nám koupelnu vybavil závějemi kosmetiky téhle značky. Neznala jsem to a myslela jsem si, že to bude nějaký laciný umělohmotný švindl, ale pak jsem se jednou osprchovala tím arganovým… a bylo to. Nechápu, jak to dělají, ale jejich vůně jsou hezčí a mají delší výdrž na kůži než půlka Sephory.
  Teď jsem si přivezla sprcháč s mandlovým mlékem a růžovým olejem. Je boží a strašně vydrží. A za dvě éčka…
  Na limitku z Fragonardu jsem koukala taky (ale v krámě se všichni věnovali hnusným Ruskám, tak jsem šla pryč) a z francouzské Sephory jsem měla stejný pocit (nic, co bysme tu neměli, a často dražší). Popadla jsem tam jen Pink Cream od Erborianu, protože byl růžový (ano), a použila jsem ho celkem dvakrát, protože mi dělá pupínky…
  (Ufrflané sluníčkování mě pobavilo, klidně v tomhle stylu pokračujte). 😉

  • To je zajímavé s těma Ruskama, ony vypadají všude jinde vcelku normálně, u nás dokonale zapadnou, Žaba má ve škole spoustu východoslovanských spolužáků, které zařadíme jen podle jména (teda toho pologruzínce i po výzoru :D), ale prostě v centru Paříže a Milána se koncentrují ty nejhnusnější z hnusných. Jinde nejsou, ani v Berlíně, v Bruselu, v Římě…Ale to asi není národnostní problém. 😀

 2. veraki007 napsal:

  V Le Petit Marseillais také těžce jedu (a se mnou celá rodina). U nás v Řecku to mají ve všech lepších supermarketech a často se slevou. Jednička je stejně jako u vás vanilka, pak arganový olej (na zimu) a pro dcerku nektarinka. Momentálně mám osvěžující sprcháč s mořskými výtažky, taky dobrý, ve vedrech 35+ se hodí.

 3. podobka napsal:

  XIxi.. som sa pobavila.. La Praire sada za 260 euri?!? Hned ti to malo byt podozrive.. Kedysi som pouzivala, ale uz nie som ochotna dat za to ten strasny peniaz.. Takze z portfolia ostala len cistiaca pena.. 🙂

 4. Anonym napsal:

  Ty umíš být tak hezky sluníčkově ufrflaná :o)

 5. mirkau napsal:

  Vidíš, já Ti to říkala!
  Zabilas posledního jednorožce 😀

  • Já se těm vašim komentářům vždycky v práci tajně chechtám, ale nejde mi z mbilu odepisovat, tak si to vždycky večer musím přečíst znova. Tak to mám dvojnásobnou švandu. 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..