• FRAU TONIS BERLIN: No.07 Acacia, No.20 Minta (klasika v moderním balení)

Dvě náhodně vybrané vůně Frau Tonis mi dnes přifrčely z Berlína, hned jsem je postla na Instagram a Mirka se obratem ptala, jaké jsou. Tak tady máte krátké recenzičky dvou slepáků, protože obě stojí za zmínku.frau-tonis

 • No.07 Acacia – elegantní mimózová No.05

Ani ve snu by mne nenapadlo koupit si mimózovou voňavku. Jenže byla za výhodnou cenu k té Mintě, kterou jsem chtěla, tak se mi tu ocitla. Je to naprosto překvapivě “stará” vůně, silný aldehydovo-květinový začátek mi připomíná No.5 nebo moji oblíbenou levněnku Or Noir / Pascal Morabito v trochu opulentnějším vydání. Vůně mimózy mi není moc příjemná, a tady s narcisem a troškou tuberózy je úporná. Bolehlav. Postupně se rozleží do celkem pěkné, staré chypre s tradičním větvičníkem, klasiky všech klasik, objímající stará známá. Závěr je ve stylu silné, ale vzdušné, sladce květinové slavnostní štóly okolo ramen dámy. Vydrží celé odpoledne a siláž je důrazná a poctivá. U moderní značky, navíc německé, by mne něco takového hledat nenapadlo – naslepo bych tipovala, že jde o nějakou vintage vůni z 80. let, která se zázrakem nezkazila. Což znamená taky: znám dvacet lepších vůní na toto téma, mezi nimi No.07. úplně zanikne, nemá nic navíc, nic nového nebo šokantního. Tak na co?

 • No.20 Minta – jen pudr je pudrovatější, ale…

Tu jsem chtěla! S pověstí neporazitelné pudrovky jsem ji hrozně očekávala a vyhověla mi jen na půl. Začátek je ohromný: kosatcový pudr a nastrouhané mýdlo, tak silné, že dráždí v nose ke kýchání. To jsem přesně chtěla nosit! Ne, že bych teda mela v úmyslu nějak ohrožovat nebo odpuzovat kolegy, ale prostě ten kosatcový pudřík ráda čuchám a přijde mi jako vůně čistoty a elegance. A k tomu ty slibované aldehydy…prvních pět minut opulentní pudrová nádhera. Jenže vždycky přijde nějaké jenže a k pudru se přidá sladká květina, růže a ještě něco (ve složení je psaná lilie, ale já bych tipovala spíš konvalinku) a úplně mi pokazí dojem čistoty. A navíc se začne podobat těm běžným pižmově-pudrovým vůním (např. Talco Delicato / I Profumi di Firence nebo Teint de Neige / Lorenzo Villoresi), u kterých mi vadí právě ta sladká složka (v jedné z nich je vanilka, ve druhé heliotrop – Frau Tonis ve složení nic takového neuvádí, já bych polemizovala). Je taky poměrně silná a jde do prostoru, to by samotná pudrová část neuměla, ale já bych jí to odpustila, kdyby se zasekla na tom začátku. Nosit ji budu, ale ideální pudr hledám dál.
frau-tonis-v-kabelceJsem překvapená, jak klasické a civilní obě vůně jsou. Mám ještě limitku Bogota a ta je hodně moderní, syntetická, jako z laborky. To bylo moje očekávání, protože i Unter den Linden, asi nesjlavnější vůně Frau Tonis, je moderní lípa. Asi se letos konečněvrhneme na tu německou parfumerii, jak si furt slibujeme, je co objevovat… (BTW: ty kabelkáčky nejsou doplňovací, kdybyste si je chtěli dokoupit k plným flakonům.)
Měly byste pro mne tip na pudrovou vůni bez sladkosti, ideálně kosatec, fialka list i květ, bílé pižmo…?
podpis_ROM

You may also like...

4 komentáře

 1. coquine napsal:

  F. Malle : Iris poudré?? Chanel 22 (???)

 2. Díky za tipy! Iris Poudré je taková studená nádhera, tu mám ráda, ale hledám spíš něco na dětské prciny. 🙂 Tu 22 si už vůbec nepamatuju, mám ráda No.19 Poudré, ale taky je taky chladivá – musím vyhrabat vzorek Dvaadvacítky, zkoušela jsem ji ve své vanilkové éře 🙂 – třeba mi teď přijde k chuti, díky, díky!

 3. coquine napsal:

  Tak co Irissime od J. Fath? Ale taky to nebude na dětské prdelky…

 4. coquine napsal:

  Ještě jsem našla tohle, úplná novinka: Le parfum Poudré de T.LeClerc ( poudré et gourmand, souvenirs d’enfance, notes de rose, d’iris blanc et de musc vanillé. Nouveauté de Noël) . Pudry má skvělé, třeba se mu povedla i vůně. Hezké a voňavé Vánoce a díky za to skvělé celoroční čtení!
  P.S. Vlastně dětsky voněla Nivea, kterou jsem koupila na Amazonu, ale ihned jsem poslala dál.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..