• Lednové novinky, které byste neměli minout

Zhlédnutí: 3

Doba je dynamická, výrobci se předhánějí v oznamování novinek, tak se pojďme podívat, co z voňavých annoncí stojí za moji pozornost začátkem roku 2017.

 • Grimoire / Anatole Lebreton

Rozhodně patří na první místo lednového žebříčku pozornosti, a to z mnoha důvodů: za prvé Anatole Lebreton je blogger, který tak dlouho blogoval, až dospěl k pocitu, že nikde nenajde takový parfém, jaký by udělal on sám pro sebe. A tak si ho udělal a nezůstalo u jednoho a zatím jsou všechny dobré, protože Anatole čerpá z toho, co si za celý život vysnil. Druhý důvod je, že dominantní složkou Grimoire je cumin, římský kmín, ten se moc neobjevuje a je to hrozně zvláštní a citlivá složka, kterou nejde jen tak plácnout do kompozice, takže jsem šíleně zvědavá, jak se to povedlo. A třetí důvod je, že mi Anatole dal bonbóny a to mi už pěkně dlouho nikdo nedal. Asi tak třicet let.
incarnata-anatole-lebreton

 • Au Bord de L’eau + Sur L’Herbe / L´Artisan Parfumeur

To tady musí být, to je jasné. L´Artisan se loni moc nepochlapil, kromě toho, že nám pokazil flakony změnil design, vyšla ven jen ta nezajímavá provensálská vodička. Dvě letošní novinky jsou konečně premiéra, kterou je nutné brát vážně: nový parfumér Fabrice Pellegrin pod novým majitelem PUIG, snad to bude vykročení pravou nohou. Musím říct, že názvy “Na nábřeží” a “Na trávě” mne docela vyděsily, jsem u Artisana zvyklá na Duchaufoura a jinou důraznost. Ale složení vypadá výborně, neroli s pižmem, ambrou a nějakým zeleným aldehydem může být pěkná, plná zelená; a představa kombinace bergamot, fialka, pižmo a pomerančový květ mi vyloženě dráždí čichové buňky. Pellegrin není žádný začátečník, možná ode mne dostane Puig amnestii.Těším se!
poivre_piquant_l_artisan_mini

 • Eau Dominotee / Diptyque

To bude prima, deklarují jen svě složky, růži a fialku, to se mi určitě bude líbit, bude to vonět jako babčina kosmetická polička.

 • Star and The Butterfly / Jean-Michel Duriez

Další splněný celoživotní sen: parfumér renomovaných značek Jean Patou, Rochas a dalších si pro sebe zhmotnil, co si u něj dřív žádný zákazník neobjednal. Vůně má fádní složení (růže, santál, ylang-ylang, vanilka a bílá ambra). ALE: v oficiálním popisu se mluví o mléčných tónech a ty bývají typické pro vzácný mysorský santál, který na rozdíl od klasického není lepkavý, ale voní po zelených lískáčích. Samozřejmě se už přírodní nepoužívá a málokdo ho umí ztvárnit synteticky. Je to vzácnost! A protože pán je zkušený, sázím na to, že bych ho tady najít mohla. Zkusím!

 • Izia / Sisley

Jediný mainstream, který mne z novinek zaujal. Pro tuhle značku mám celkem slabost, líbí se mi skoro všechno, tak aspoň mám důvod zaběhnout v sobotu do Sephory (samozřejmě, že tam nejdu nic kupovat, přestože jsou slevy, mne to vůbec nezajímá!). Izia má zajímavé složení, má to být bergamot (bílý – ??), andělika, aldehydy, pižmo a pepř okolo růže. To mi zní hodně elegantně, Sisley nemívá laciné materiály, mohlo by to být prima. Jen k tomu nemuseli psát: “modern, new and multifunctional” – co to je multifunkční voňavka, he he he he?

 • Bude konečně pořádný kosatec?

Pořád čekám. V lednu by se měly objevit v prodeji dva: složení Iris Celadon / Armani Prive mluví spíš o gurmánsko-kořeněné záležitosti a zkušenost, kterou jsem udělala na podzim s Iris Fauve / Atelier des Ors říká, že v tom ani kosatec není. Takže asi zase nic. Možná, možná…Jo Malone?

 • Drsňácká kolekce Bloomsbury / Jo Malone

U téhle značky je fajn, že v tom šíleném sortimentu se každá vůně jmenuje tak, jak (tedy nějak přibližně) má vonět. Což ušetří spoustu času. V nové kolekci se sešly květinky, nezájem, ale fakt mne zaujaly kombinace Leather & Artemisia a jako POZOR: absinth, cypriol, kosatec, kůže – složení snů! Jestli bude vonět, jak naznačuje, tak tohle bude moje favoritka pro letošní jaro. Mňam. Ty další dvě – Tobacco & Mandarin a Whisky & Cedarwood zní taky skvěle, mají taky krásné složení (ve whisky jsou feferonky s včelím voskem), ale chápejte, že L&A je zastiňuje. Měli mi to rozložit do kvartálů, třeba bych je konečně začala brát vážně. Maximální zvědavost!

 • Kunda sem, kunda tam / REEK perfume

Nehci být sprostá, tak jsem si kultivovaný překlad půjčila od našeho Krále. On je to teda spíš zeman, než šlechtic, ale co jsme si tam posadili, to tam máme, a když bude chtít, tak on to do těch Pravidel spisovné češtiny dostane. Skotský shop s domácími luxusními produkty Urban Reivers (whisky, šátky, parfém) pustil do prodeje vlastní značku REEK perfume, za kterou stojí parfumérka Sarah McCartney (jojo, je to ta potrhlá paní z 4160 Tuesdays), prezentuje ji jako národní poklad a první parfém Damn Rebel Bitches má vyprávět příběh hrdinek Jakobitského povstání. To je vedlejší: vzhledem k parfumérce by to mohlo být dobře umíchané a teď: lískové oříšky, krvavý pomeranč, červený pepř, šalvěj a slad – čumíte na drát? Já jsem z toho složení celá rozvášněná, rozhodně zkusím na Esxenci v Miláně a kdo nemůže vydržet, dole na stránce (kuk pod obrázek) je link na objednání (i vzorku a taky do CZ/SK). (A rozhodně se podívejte na to tričko!) Mmch: znám už jednu vůni, ve které je SLAD…no, co vám budu povídat, přečtěte si sami, článek se původně jmenoval Dech opilce.

Zdroj: https://reekperfume.com/drb/

Zdroj: https://reekperfume.com/drb/

 • Co se dostalo tužkou na okraj

Pro mne zcela nezajímavá Aqua Celestia / Francis Kurkdijan (citron, mimóza, máta) je možná labutí písní parfuméra po přestupu do korporátu. Očekávejme zvýšení cen, zprůměrnění charakteru a co bude s kvalitou vůní? Uvidíme. Kurkdijan mi nedal čas, abych si ho oblíbila a teď už to dělat nebudu, nadále se budu věnovat nezávislé parfumerii. Vy to ale zkoušejte, třeba bude fajn. Jen jsem si jistá, že mnoho z vás si položí otázku: “za co $$$$$?
Oblíbenost Eau de Merveilles moc nerozumím, nemůžu v ní najít zalíbení. Ale ty flakony! Letošní verze Eau des Merveilles Bleue  /Hermés má ve složení nově sůl a minerální tóny, asi se mi stejně líbit nebude, ale půjdu se podívat na modrý flakon. Jestli ji máte rádi vy, tak si to pohlídejte!

Eau des Merveilles / Hermés

Eau des Merveilles / Hermés

Seskupení Ex Nihilo se tvářilo jako jednorázová umělecká performance, nicméně přidávají jednu vůni za druhou. Jejich tvorba mi připadá jako experimentální malba, někdy je to v rámu, občas na zdi, jednou se to povede, jindy ne… Aktuální Viper Green vypadá jako z Gargamelova kotlíku, má zcela nenápadné složení vetiver, mandarinka, galbanum a vlastně se mi zdá trochu nudné. Ale u Ex Nihila nikdy nevíte.
Neznámí parfuméři, arabský majitel, firma distribující celebrití značky na Střední Východ a vysílající poselství přinést do našich životů nadčasovou eleganci a mysticismum Arabského světa…no prostě jako římské vojsko níže, zapomínám na Pierre Precieuse. Ale pořád mi to vrtalo hlavou… Pierre Precieuse, to vlastně není jméno a příjmení – v překladu je to drahokam. Jeden z flakonů René Lalique se tak jmenoval. A taky Malachitová krabička obsahující tři drahokamy Novaya Zarya: Ametyst, Safír, Diamant (Almaz) ze šedesátých let. Věčná inspirace Laliquem – flakon PP se tedy povedl.

Značka Centurion Parfums, která vznikla loni v Ománu, vyšla na světlo boží s výpravným opusem dvanácti EdP na téma udatnosti římské armády. Nevidím jiný smysl, proč by nějaká arabská značka měla ztvárňovat naši historii, než komerční. Chtěla bych vědět, kolik existuje muslimů, které zajímá, co se dělo v Evropě 146 let před Kristem. Dvanáct? I to arabsky vyšňořené balení s románskými motivy vypadá jak z řeckého obchodu se suvenýry. Necitlivé, kýč. Marketingový projekt. Nepopírám, že kvalita může být fajn, ale jak témata vůní, tak jejich složení jsou nuda. Teď v lednu přidávají dva extraity na stejné vznešené téma. Předpokládám, že je uvidíme v Miláně, tak se budu snažit stihnout a referovat, ale nahoře na mém seznamu nejsou. Nicméně – proč se tím zabývám, když jsem plná předsudků: parfumér se jmenuje Bhupinder Singh Badh. A jestliže Sindibád vymýšlí parfémy, tak to mne teda zaujalo!
Tak jaké tipy na zbytek zimy máte vy? Co zkusíte z těch mojich? 
podpis_ROM

You may also like...

14 Responses

 1. mirkau napsal:

  Tak koukám na exhibitors list na Esxenci a Sarah tam není. Tak nevím. Máš zprávy, že by jela? Ona nejezdí, byla akorát jednou – teď v té Florencii.

 2. mirkau napsal:

  Rumové?! Kde? Sem s nimi! 😀

 3. philosoraptorka napsal:

  Ty Damn rebel bitches zní jako krásný odvaz, asi si seženu vzorek. Mým objevem je http://valasenchanted.wixsite.com/ambry/sluzby, v tuhle chvíli ještě nemám očicháno (ovšem brzy budu mít), ale recenze má dobré. A na vlastní kůži si užívám růžovou Glorii Vanderbilt, poměr ceny a výkonu má nádherný (nejdřív si mě vůbec nezískala, až po několika použitích ji začínám milovat.) Nakonec se přimlouvám za recenzi různých druhů Charlie od Revlonu (někdo jiný o ni žádal pod jiným článkem, a tak to navrhuju i já, protože si to chci přečíst taky).

  • philosoraptorka napsal:

   Vida, jsem tu existující recenzi přehlédla, protože není v samostatném článku, ale v souhrnu Levné, ale dobré. Takže konec mého komentáře neplatí a cítím se trochu blbě.

   • To vůbec nemusíš, klidně se ptej, kde a co tady najdeš – nikoho tady to neuráží, ani nás, ani čtenáře, vždyť je toho tadyuž hromada 🙂 … a jsem ráda, že jsi našla, co jsi hledala. Tak do jakého Čárlíka jdeš? 😀

  • Jsem si přečetla “rumové rituální parfémy” a dost jsem se zaradovala… 😀

   • philosoraptorka napsal:

    Není nepřítomnost rumových parfémů náhodou díra na trhu? Asi bych měla dát lepší odkaz, tady jsou jen její vůně (dobré je, že je z Prahy): https://www.etsy.com/shop/ValasPerfumery?ref=l2-shopheader-name
    A jak jsem se dívala na cenu vzorku Damn rebel bitches, tak si na ty 2 ml za tři stovky nechám zajít chuť a asi si pořídím plný flakon Maroussie za stejnou cenu. Moc se mi líbí ta série článků ve stylu “Levné, ale dobré”, docela se mi kvůli nim plní wishlist a zase mám co zajímavého zkoumat.

  • Tak to budeš mít Ku…bitches dřív, než my – tak pak poreferuj! 🙂

 4. mirkau napsal:

  Aqua Celestia už mám doma a je příjemně slaná. Taková k moři. Nevím, jestli se Francis s vydáním v zimě trochu nesekl. Ale možná to souvisí se změnami, které se chystají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..