• Nejstarší parfém na světě?
Nedávno mi dcera poslal fotku přímo ze školy, kde právě dělala test z angličtiny. Byla to taková ta klasická doplňovačka, kdy máte článek s vynechanými slovy a ty musíte zpátky ve správném tvaru doplnit.
Vtipné na tom bylo, že článek pojednával o objevu pravděpodobně nejstaršího parfému na světě.
A tak mě napadlo, když už jsem tu slavili narozeniny nejstarší niche vůně a zkoumali staré posvátné oleje, zjistit jak to s tím údajně nejstarším parfémem je.
Vypadá to, že kolébkou parfumerie sice je možná Itálie, ale prakolébkou je ostrov Kypr. Právě na Kypru totiž archeologové našli zbytky 4000 let starého parfému. A ne jednoho. Archeologové se domnívají, že areál se zbytky staveb, kde parfém našli, byla dokonce celá továrna na parfémy. Už tehdy tedy nejspíše vyráběli parfémy ve velkém.
Ta byla sice zničena při zemětřesení v roce 1850 př.n.l., ale nádoby s fragmenty parfémů i destilační zařízení či nálevky se pod troskami částečně zachovaly.
Spojení Kypru a parfémů je vlastně přirozené z hlediska toho, že Kypr je odpradávna zasvěcen bohyni lásky, Afrodíté, která si prý v parfémech libovala. Zde, na Kypru, bohyně poprvé vstoupila na pevninu poté, co se zrodila z moře, vešla do svého chrámu a vykoupala se v vonných olejích.
Reálně ovšem parfémy, kadidla a vonné oleje sloužily především k potlačení všudypřítomného zápachu nemytých těl lidí i zvířat ve společných prostorách, což byly především právě chrámy. Z ryze praktického se stalo posvátné. Jen tak asi šlo lidi dokopat, aby se voněli.
Složky, se kterými staří Řekové pracovali, byly samozřejmě místní suroviny, jako rozmarýn, levandule, bobkový list, koriandr, anýz a borovice, z nichž destilovali esence aby je pak míchali s olivovým olejem. Vzniklou směs pak destilovali za pomoci hliněné destilační aparatury.
S postupem času, se na parfémy z Kypru zapomnělo, středisky vůní se stala jiná místa. Až v roce 1917 přišel Francois Coty se svou vůní Chypre, kterou vzdal hold kolébce parfumerie a zároveň položil základní kámen celé rodiny vůní.
Artefakty, nalezené na Kypru nyní můžete navštívit v muzeu Capitoline v Římě. A když už tam budete, přičichněte i k novodobým rekonstrukcím několika z těchto vůní.
Skupina archeologů a parfumerů se totiž pokusila znovu vytvořit některé z nalezených vůní původními metodami tak, jak je popsal Plinius Starší ve své encyklopedii Historia Naturalis.
Dali je k dispozici muzeu a zamýšlí je začít prodávat a z výdělku financovat svou další činnost.
Šli byste do toho? Koupili si starověký parfém?
To já už jsem si koupila, to prodávají v Řecku v každém suvenýr shopu! A omlazující krém a přírodní viagru a essence na spaní a byliny zvyšující inteligenci… 😀