• NIKI DE SAINT PHALLE: Niki de Sait Phalle (Love to love You D.I.S.C.O.)

Niki byla praštěná a stějně praštěná je její vůně: nejde zařadit, nejde popsat. Teda spoň mně. Jediné, co vím s jistotou: DISCO! Tohle asi nosila Donna Summer na pódiu, když zpívala Love to love You babe (nenosila, já vím, písnička je starší, ale víte, že TOHLE doopravdu odstartovalo éru disco, pak už nebylo nic, než stříbrné kozačky, overaly, stroboskopy, kokain, anorexie, prsa nulky, ramenní vycpávky, nalepené řasy, roztrhané džíny a všechny ty ostatní zlozvyky, na kterých stojí dnešní pop-kultura? Teda kdyby si náhodou nějaké holčičky myslely, že neonové barvy a studs vymyslel někdo pro ně). A taky poprvé byl v rádiu slyšet orgasmus (to pro ty starší).
[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=V5AztWseIdU]
(poslechněte si to CELÉ!)
Nevím, jestli Niki chodila v pětačtyřiceti na diskotéky, ale pro mne je její vůně diskotéka. Nemůžu si vzpomenout, že by na mne nějaká jiná vůně působila tak komplexně: nedokážu si vůbec vybavit jednotlivé složky, mám jen záblesky jako ve světle stroboskopu. Ale co je hlavní, mám TOTÁLNÍ ASOCIACI na všeho, co disko absorbovalo z kultury80´: tajně máminou Diorellou navoněné dívky ve vystřižených  růžových tílkách bez podprsenky, křiklavá roztékající se rtěnka, černé linky, džínová bundička,  blond trvalé odrosty na způsob Madonny a černou tužkou domalovaná piha nad rtem (i Cindy Crawford se tím nechala strhnout), černé depeche oblečky(začala jsem s dickem až na konci ejtýs), ocvočkované svetříky a kožené náramky, sichrajcky v uchu,  pletené návleky zpocené šestnáctileté holky, plné zápěstí tenkých plastových různobarevných náramků, čerstvě vypraná trička s nápisy, mám tam i toho slintajícího čtyřicetiletého důchodce u baru.
niki de saint Phalle roman granatova
Technický popis: nějaké známé kytky, bílá broskev (to rozvhodně, taková Champagneská/YSL), jemná mladá pokožka, lišejník jen velmi opatrně, přesto výrazně, pižmo. Obdivuhodná je výdrž, až do osprchování (nestříkat na disko obleček, nezbavíte se jí) i siláž: vytvoří vám auru, druhou osobu, která bude chodit s vámi jako váš stín, ale jen tak do půl metru. Ucítí ji všichni ve vaší intimní zóně, ale cizinci ani vetřelci ne. Taky na co, když s nima netančíte ploužák.
niki de saint Phalle roman granatova
Mně se vlastně Niki ani tak moc nelíbí, je celkem nenápadná, nevýrazná, žádný pepř, shořelý karamel, žádné citrusy vodní kytky, jabka a hrušky…ale JE TO TAM!
Jestli se vám zdá, že jste tady už o Niki de Saint Phalle slyšeli, tak ano: TU!

Clarice hlídá expozici. Židle "Clarice" od Niki de Saint Phalle z roku 1981-1982.

Clarice hlídá expozici.
Židle “Clarice” od Niki de Saint Phalle z roku 1981-1982.


(a ctěné panstvo si dovolím upozornit na jednu diskoNiki v bazárku, protože jsem to pod vlivem kokainu stroboskopu přehnala s objednávkou).
podpis_ROM

You may also like...

5 Responses

 1. Regına Nıne napsal:

  Flakon taky obdivuju, hlavně u čistého parfému. Na mě je v ní moc karafiátu, který nesnáším i jako kytku (osmdesátky jak vyšité). A v základu vnímám něco syntetického. Prý je to ale jen stín původní verze.

  • dzona napsal:

   A čistý parfém je v tom kulatém flakonu nebo v tom hranatém s tou hadí konstrukcí na víčku? Zajímavé jsou tedy oba, i když konstrukce je trochu nebezpečný předmět.

 2. dzona napsal:

  Ohromně se mi líbí flakon a krabička, jsou jiné, než to bývá.
  Já tu paní vůbec neznám, tak jsem si ji hodila na Google obrázky a teď už chápu, ona je to umělkyně. A dobrá, s divokými barvami se to musí umět. Tak trošku mexický folklor v tom jejím zacházení s barvami je. Hodně temperamentní. To bude asi i parfém.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..