• Príma parfumerie: Meister parfumerie Hamburg

Někdo už to viděl v pátek na našem facebooku; jak jsem vyrazila v Hamburku do jedné z nejstarších a nejlepších parfumerií v Evropě půl hodiny před otevřením, takže jsem v mrazivém ránu měla možnost nejen vidět jednu z prodavaček odemykajících oficínu,

hamburg_meister_parfumerie_1

ale taky začít nervyderoucí dilema: co budu snídat, sakra? Všechno to sežrat nejde!

Hamburská čtvrť Eppendorfer Baum jsou takové Vinohrady. Mírný kopeček, který Herren v trenčkotech a ručně šitých polobotkách na pánských nesportovních kolech se štanglí a elegantní Damen, kráčející na nízkých širokých podpatcích (ne goretexy, ne tenisky, ne jehly) a s ručně šitými kabelkami z těžké hověziny s krátkými uchy na předloktí se scházejí na ranní kávu a bagetku se schwarzwaldskou šunkou nebo jablečné brýle s cukrovou glazurou u Lindnera. Tady jsem poprvé viděla naživo kabelku Moynat s ručně malovaným ex libris, dosud jsem si myslela, že je to jen japonská urban legend. Což nutně nemusí říkat nic o tom, že zrovna tady sídlí jedna z nejlepších parfumerií v Německu. No, ale je to tak. Meister Parfumerie tady sedí neuvěřitelných 227 let a to je závazek. Prostě musí být nejlepší.

V čem je to kouzlo? Já už jsem těch evropských parfumerek prošla celkem dost a tak moje nároky jsou trochu výš, než hezký obchod/příjemná prodavačka. Historický, s citem zrenovovaný a zachovalý interiér to taky není. Ocením samozřejmě i tohle – ale nejásám. Co má Meister navíc? Dokonalý sortiment. Že někde najdete vůně byKilian nebo Comme de Garcons, to už patří k základu každé niche parfumerie a nepřekvapí. Kompletní sortiment, včetně kabelkáčů a kabelek (by Kilian) a starších tématických řad (CdG) už tak obvyklý není. Tolik k základu. Ale široký sortiment okrajových německých, italských a švýcarských a dánských niche vůní – tak to musíte hledat. Teda nemusíte – tady je máte! V historických regálech od země až do stropu.

Kromě obvyklého niche výběru tady tedy najdete to nej… z celé Evropy. Z německých značek The beautiful mind Gezy Schoena, včetně horké novinky 02 Precision&Grace. Exkluzívní dánská Zarkoperfume, zpracovávající podobně jako Geza moderní chemii, v kompletním sortimentu včetně Molécule 08 – novinka pro rok 2015. Americká S-perfume, která je Alenkou za zrcadlem k Fredericu Malle – špičkoví, v USA působícímparfuméři se snaží zkapalnit svoji duši, ale ne to, co nosí roky a roky v hlavě, jako svoji nejlepší myšlenku; ve flakonech najdete jejich nejskrytější temné vášně. Bez omezení konvencemi nebo zadavatelem. Švýcarská Sentifique, která sama sebe prezentuje jako vůně pro snoby milující luxus. Italská Peccato Originale, prvotní hřích, a její kreace s pobuřujícími názvy (které ale obsahem zase až tak převratné nejsou). Swiss Cashmere, kterému jde o ztvárnění švýcarského naturelu moderními sloučeninami, odvážné… Německý Nasengold, od své první vůně s pachem vinného kvašení #S mi nedává spát a jeho další dvě novinky se stejně originálními názvy 😛 a .G mne ujistily, že tady ztratím srdce i peněženku. Další německý talent spiknutý s Gezou Schoenem, Saskia Diez, s vůněmi, jejichž špunty musejí být na vodítku, jinak… Zádumčivý a (kupodivu) francouzský Lostmarch, jehož všechny vůně připomínají ztroskotání na pobřeží v Dunkirku v zimě. O návrháři eponymní značky Jacques Azagury si můžete myslet cokoliv, třeba že bez plebejské vévodkyně Kate by se nikdy nedostal na výsluní, ale kdyby měl existovat jen díky geniální tonka-cedr-kůže vůni White, tak nešť! Najdete tady namyšlenou a z mého pohledu trochu přeceňovanou Maria Luxe (viz marketingový projekt) a taky jinde nevídané obě vůně Stephena Jonese. Privátní značka skupinky fancouzských závislých (zaměstanných v korporacích) parfumérů Le Cercle des Parfumeurs Createurs, kde si dotyční plní své sny po pracovní době. Resuscitované Atkinsony, které mi narozdíl od těch starých nic moc neříkají, a nakonec taková perlička: vůně Scent Bar, které asi jinde, než tady, v Campomarziu a v originálním butiku Scentbar v italské Ceseně nenajdete; a opět – včetně “bílých” novinek 2015.

 

Teď už víte CO, tak ještě JAK. V butiku promenuje asi pět prodavaček, které jsou neustále nastartované vám tiše podat, co se vám zrovna mihne myslí. Když jsem pronesla úvodní řeč na téma “jsem zde a chci zkusit asi třicet vůní” odpověděla mi moje blondýnka nordického typu něco jako “ach, o ničem jiném jsem celý týden nesnila!” A taky se tak toho chovala. Občas mám z některých prodavaček dojem, že makat v parfumerii byl jejich celoživotní sen…aby na sebe mohly od rána do večera patlat ty drahé věcičky a tu zákazníci, to je takový side effect, nutné zlo, jako tvrdé rožky na čerstvém rohlíku. Tady tedy absolutně ne.

Moje paní (nebyla to dívka) měla zájem o vůně, znala zázemí značek, byla přiměřeně upovídaná a upřímně se pochichtávala mému dětskému nadšení. Když jsem pochválila obchod, bylo vidět, že ji to doopravdy těší, zářila radostí. Jak já mám ráda lidi, co svoji práci dělají s nadšením a zaujetím! V tom tkví, podle mne, profesionalita – ne v tom, že vám zabalí zboží do hezkého papíru (jak jsem se dnes docela s hrůzou dočetla na instagramu) nebo v tom, že vás hodně namalovaná krásná snaživá dívka pronásleduje s testerem nové vůně, za kterou má prémie, anebo jen proto, že jí to šéf řekl na školení, jinak že ji vyhoděj.

Když jsem po hodině opouštěla prodejnu, tak jsem se usmívala a byla jsem tak rozparáděná, že jsem si v tom mrazivém hamburském povětří zapnula kabát až o kus dál, až se do mne fakt dal mráz. A usmívám se i teď, když píšu článek a taky kdykoliv projdu okolo červené taštičky, nachystané v chodbě s nákupem pro kamarádku Naděnku.

Vím, že Hamburk je šíleně daleko. Kdybyste se ale octli poblíž, třeba na výletě na veletrh do Hannoveru, což už je po dálnici hodinka a Češi sem dost jezdí, vězte, že navštívit Meister Parfumerie je naprosto nevšední parfémový zážitek. Hamburg je bohaté město, niche a exkluzívním vůním a vůbec dobré kosmetice zaslíbené, pro maniaky živná půda. Ale když byste měli vybírat jen jednu – tak Meister Parfumerie! Kromě vůní tady najdete taky velký výběr luxusní a niche parfumerie. Až bude klidněji, tak třeba někdy kolem Vánoc, sepíšu pro vás kompletní parfémový guide Hamburkem, svědomitě jsem prošla a nafotila high lights – do té doby se můžete ptát, co a jakv Hamburku, třeba na Asku.

No a protože já jsem momentálně poblázněná do moderní a elektronické niche parfumerie, tak od každé (SNAD od každé) z výše jmenovaných značek vám postupně přinesu (aspoň jednu) recenzi. Tento týden se těšte na moje favority – poslední novinky od Nasengold, Scentbar a Cercle.

podpis_ROM

 

 

 

 

 

You may also like...

6 Responses

 1. Tuttobene napsal:

  :-))) jo se mnou příjde odplata, hlavně když tam vtrhnu s dětma!!!

 2. derad napsal:

  Ta super zásobená parfumerka v Benátkách je ale vybavená zlou prodavačkou Cruelou, která ti zpřeráží ruce, když šáhneš na flakón..

 3. Tuttobene napsal:

  Ty seš zlato!!! Ne, nespěchá to. Vyrážíme až v létě, takže si to užiju v plné palbě (turistické), ale je mi to buřt, jsem ráda, že jedem. Počítám s tím, že půlku rodiny utáhnu na gelato a tu druhou na cokoliv co teče a má alespoň nějaké procento alkoholu.
  Chci si to “zakomponovat” do cesty a pak se na to nějakou dobu těšit…:D Mrknu, k Benátkám si něco vybavuju, že se u Tebe objevilo.

 4. Tuttobene napsal:

  Parfumerie snů, tak snad někdy. Navíc ta blízkost lahůdkářství z té čtvrti dělá v podstatě ráj na Zemi.
  Teď z trochu jiného regionu, co Benátky? Máš nějaký tip na parfumerii tam? Pak ještě případně Florencie nebo Arrezo. Díky

  • O Benátkách jsem tady někde psala…najdu to, je tam výborná nich parfumerka za nám. S. Marco, pak krásná oficiná S.M.Novela a v Muzeu Mocenigo je trvalá výstava parfémů.
   Ve Florencii je na každém rohu něco, co mně přišlo top je IÓ perfume, Vranjes, pak taková jedna v zastrčené ulici a ještě jedna za muzeem Ferragamo… 😀 Přesné, ne? Musela bych najít fotky. Kdy tam jedeš, spěchá to?

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: