• Príma parfumerie – NORIMBERK: parfémový shopping guide

Protože tady byly nějaké stížnosti, že Hamburk je hrozně daleko, tak tady máte něco blíž, i pro Moraváky. Norimberk je parfémově jednoduchý, takže když rodinu pošlete na vyhlášené vánoční trhy, zvládnete hlavní parfémovou zastávku prozkoumat pěkně do hloubky.

 

Turistická poznámka: vánoční trhy, přes jejich proslulost, nedoporučuju – hlava na hlavě, narvané obchody… Raději si tam zajeďte na jaře nebo v létě, procházka po starém městě od krytého mostu, uměleckého náměstí Trödelmarkt nahoru na hrad a k domu a muzeu Albrechta Dürera je na sluníčku nádherná, zkuste počítat, jestli najdete všech 28 kašen, od středověkých po moderní, z nichž ta nejnovější, Ehekarussel zobrazující útrapy manželství, je hitem světového internetu.

U Velkého náměstí najdete spoustu restaurací, kde prodávají mrňavé ostré norimberské klobásky, doporučuju jako přílohu teplý kyselý bramborový salát, nebo kysané zelí se špekem. V ZOO budou děcka nadšené z delfíní show (nám se ale víc líbili mazaní tučňáci v průhledném kanále a, samozřejmě, vláček), v centru je Lego store, jupí, myslím, že tento je Brnu ze všech nejblíž, a kousek od města v Zirndorfu najdete německý Disneylad: Playmobil Funpark.

Mimochodem, víte, že kopie vyhlášené kašny z hlavního norimberského náměstí stojí na Smetanově nábřeží (za kavárnou Slavia)? Jmenuje se Krannerova kašna a na orzdíl od té norimberské není barevná ani zlatá. Tak tohle dopřejte rodině a vydejte se na parfémový lov.

V centru za katedrálou na je jedna malá, celkem slušná, niche parfumerie s nesmírně akurátními prodavačkami, které trvají na tom, že vám vůně z regálu vytáhnou a decentně stříknou na papírek. Hlavně nesahat. A pak sice odtažitá, ale family friendly parfumerie v přízemí luxusního obchodního domu Breuninger, kde je přístup prodavaček “jestli něco chcete, tak mi řekněte, vaše dítě ať si klidně lehne tady pod regál s Kilianem a řve a pokud máte psa, tak tady mám pro něj v šuplíku sušenku”.  Můžete se polívat, čím chcete, v míře, v jaké chcete, jak dlouho chcete a to včetně Clive Christiana. On to tam nikdo z těch Němců nedělá, ale šlo by to. Prodavačky by se z pozvzdálí usmívaly. No tak sem chodím já. V horních patrech se prodávají luxusní oděvy a kabelky (Burberry, Pucci, Armani, Ferragamo…) a obvykle tam bývá nějaká atrakce pro odložené muže – tentokrát vystavené a dokořán otevřené elektroauto Tesla.

 

 

 

Vůním a kosmetice je věnováno půlpatro v přízemí a najdete tady komplet moderní německou parfumerii, od všech značek, na které sáhnul Geza Schoen nebo Mark Buxton, přes Clive Christiana, Aerin, komplet Tom Ford, Eutopie, Morph, Laura Mercier (i kosmetika), Odin, Amouage, Goutalky, komplet Mancera i Montale, Lab. Olfativo, Kiehl´s, kompletní sortiment včetně kožených doplňků Aqua di Parma,  Kurkdijana, privátní Diory i Armani, exkluzivky Chanel i Guerlain až po velký luxusní koutek, nebo spíš butik v butiku Jo Malone…nevím, prostě VŠECHNO. Koukněte se na fotky, postřehnete toho asi ještě víc.

Nezapomeňte si při příchodu do Breuningeru vzít na pultě magazín Beauty Trends. V magazínu jsou tipy na novinky, ale hlavně dva archy kuponků: jeden je dárkový, k vybraným produktům dostanete dárky (ale ty asi dostanete i bez kuponků), ale taky slevové kuponky na slevu okolo 20%; začíná to slevou 2€ při útratě nad 9€ a končí 80€ při nákupu nad 399€.

breuninger_magazinKupony mají omezenou platnost a platí i pro nákup v e-shopu – použijte pro slevu kód: BEAUTY15. Část sortimentu najdete totiž i na webu, který slouží i jako e-shop, ale zrovna niche vůně moc neposílají, takže se to nedá brát jako kompletní přehled. Když se zarezervujete k odběru newsletteru, dostanete 5€ dárkový šek. Breuninger najdete i v dalších německých městech, byla jsem asi ve třech a ten sortiment je obdobný.

Breuninger je vrcholem norimberského parfémového nakupování, nikam jinam vás posílat nebudu, nestojí to za to.

Kdybyste přece jen hledali nějaké zvláštní značky, tak vězte, že:

  • Hermés

– malý Hermés s nabídkou exkluzivek najdete mezi dvěma hlavními mosty v centru

  • Rosegardens, Vordere Sterngasse 24

– krámek s přírodní kosmetikou, ručně vyráběnými pralinkami a hromadami dárečků a dekorací ve stylu “Provence”, ale s německými nápisy (oups!) najdete kousek od centra. Mají malý výběr z Crabtree&Evelyn, Bronnely, Woods of Windsor, Penhaligon´s a L´Erbolario, vždy jen pár kousků.

  •  Appasioni, Trödelmarkt 11

– na malinkém ostrovním náměstí najdete kosmetický salon s nabídkou 4711, Ineke a Lanoé. Náměstíčko Trödelmarkt se každopádně vyplatí navštívit i tak, je to jedno z nejhečích míst v Norimberku a vede sem slavný dřevěný zastřešený most.

  • Seifenzahn, Jakobsplatz 3

– hezká malá stará parfumerie s běžným a poměrně drahým sortimentem vůní; občas narazíte na nějaké staré perly, třeba Worth a v obchodě je výstavka starých flakonů 4711

 

Mimoto samozřejmě najdete Douglas, tady jsou dvě a jedna v blízkém Furthu a v centru můžete navštívit Kaufhof a City Point. Kaufhof je taková východoněmecká obdoba Máje na Národní a je v každém městě; City Point je podobná úroveň. Jejich parfumerie nabízejí vždycky slušný sortiment mainstreamu a hodně těch německých značek (nebo spíš v německu oblíbených, protože Joop! perfumes patří Coty) – Otto Kern, Tosca, Joop!, Jóvan…a samozřejmě kompletní sortiment těch parádních levných kolínských Maurer & Wirtz pod krycím jménem 4711 (nezapomeňte zkusit oříšky!)

nurnberg9

Šťastnou cestu a dejte si klobásky na plechu!

podpis_ROM

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..