• RAMON MONEGAL: Impossible Iris v botanické zahradě v Madridu

Parfém Impossible Iris vyrobil Ramon Monegal pro svoji manželku ke svatbě. Což je skvělé, uvážím-li, že já jsem ke svatbě dostala jenom BMW X5, za čtyři roky bylo do šrotu, kdežto Monegalová si svůj dárek užívá už pětatřicet let. Asi jsem si vybrala špatného muže.

 • Kosatec uhání na fretce

Kosatce, fialky a vanilky tak trochu sbírám. Nejdřív se mi líbily ve všech třech směrech lineární soliflory, protože mám ráda ty jednotlivé ingredience. Časem mne začaly nudit a hledám kompozice, kde jsou tyhle oblíbené složky zapojené do různých krásných souvislostí, které vyzdvihnou jejich upozaděné stránky a udělají vůni bohatou a vyvíjející se. No a teď, poslední rok, už mi nestačí ani to: nyní vyžaduju spojení šokantní a neobvyklá, moderní. U fialky už jsem si ji našla (VJOLA / NISHANE), vanilku teď nějak špatně snáším a vyhýbám se jí a u kosatce jsem si myslela, že to přišlo PRÁVĚ TEĎ! Ale…

ramon monegal impossible iris

První fáze je přesně to ono: vařená mrkev, alias pravý (pravý!) kosatcový kořen nasedne na nekastrovanou fretku a spolu uhánějí přes zelenou louku. Úchvatná, nesladká, živočišná, divoká záležitost. Silná, s ohromnou siláží, jedinečná. Tolik jedinečná, že jsem dlouho přemýšlela, jestli se dá nosit mezi lidi. Jestli tohle živočišnopižmo freťák Monegal nepřipravil pro svoji samičku na svatbu proto, aby žhaví Španěláci pochopili, že právě si ji označkoval a odteď je jeho. Ale dá se to. Otázka je, komu jinému se to bude líbit, ale já stejně všude chodím s Deradem nebo s manželem, prvnímu to vonělo a druhému je to jedno. A Žabovi se na mně líbí všechno.

Mrkvovo – fretčí úprk trvá dlouho, asi dvě hodiny, a pěkně pozvolna se převaluje a proměnuje. Mrkev přechází pomaličku do suché pudrovitosti, z ní potom do kořenné kyselosti, podobné vůni křenu nebo pastiňáku. Křenový kosatec proslavila Prada a postavila na něm celou novou, hodně povedenou, kolekci Infusion. Ramon Monegal používá pravý kosatec, protože má rád jeho vývoj; je to tak, díky téhle vůni přesně pochopíte ten rozdíl mezi irisem namíchaným v laborce a vyluhovaným kosatcovým kořenem.

Ta živočičná záležitost, která není nikde ve složení uvedená, mi dost ležela v hlavě. Tipovala bych na cibet, takový ten starý dobrý než ho zákazali. Nebo pižmo z pižmoně. Rozhodně nějaký živočíšný výměšek. Vzhledem ke stáří vůně tam asi – možná kdysi byl. Dnes už určitě ne, ale povedlo se ho skvěle napodobit. Vůně působí klasicky, starosvětsky, aristokraticky a elegantně. První dvě hodiny.

 • Kosatec se propadá do minulosti

Pak se něco stane. Ve chvíli, kdy dojede kosatcová dimenze do svého cíle, se projeví podstata toho živočicha a vyjeví se základ, zpracovaný v 80. letech: zcela zřetelně vyleze aldehyd, který byl tehdy asi drahý&moderní a dnes je základem těch lepších napodobenin značkových parfémů z Polska. Má kysele mýdlovou formu, zcela syntetickou a má to dva výklady:

 1. Romana: nesnáším to. Úplně se mi tím pokazil dojem z celé té vůně, skvělý začátek je zapomenut a nemohla bych to nosit. Příliš mi to připomíná levné náhražky vůní, kterých kdysi bývalo plné metro a tramvaje v létě. Uzavřeno. Tento kosatec není pro mne. Tohle nosit nemůžu.
 2. Derad: úžasné! To je přesně vůně osmdesátek, ty luxusní Chanely a Diory tehdy tak voněly, tohle určitě míchali do těch nejdražších vůní a je to nádherné, luxusní a elegantní! Nos to!

botanical garden madrid (10)

 • Neskutečné kosatce v botanické zahradě v Madridu

To je všechno, co vám k tomu napíšu. Otevřený konec. Kvůli tomu začátku jí ještě šanci dám. Máte-li rádi kosatec ve všech jeho formách, rozhodně Impossible Iris zkuste. Jestli jedete v té vařené mrkvi, jako já, tak to prostě musíte. A o té druhé fázi si názor udělejte sami. Budu ráda, když mi ho sem napíšete.

Než to uděláte, koukněte do galerky na fotky madridských kosatců. O tom, jak jsem v Madridu čekala na otevření parfumerie v botanické zahradě, což mělo za následek takový záchvat senné rýmy, že jsem pak z vůní neměla ani ň, jsem vám psala tady. Že tam ale měli desítky neskutečných barev kosatců, které mne napadlo fotit bohužel až na konci vycházky, se dozvíte dnes. A vnímavější jedinci si povšimnou, že chlapeček má kalhotky v barvě květu.

podpis_ROM

 

 

You may also like...

3 Responses

 1. Anonym napsal:

  Jsem v očekávání, mám jej na cestě, a těším se! Zkoušela jsem už dávno, z pidivzorku, tak se těším, až vůni pořádně otestuji 🙂

 2. Romana napsal:

  Impossible Iris mám v tužebníku a souhlasím, začátek má krásný. Zkoušela jsem vždy večer před spánkem, takže další vývoj vůně jsem prospala 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..