• ROKOKO VONĚLO + galerie: Český Šternberk

Rokoko vonělo, i když večerní hygiena zahrnovala povolení korzetu a někdy sundání paruky. Ale provoněný vzduch domácností lidé měli rádi vždycky. Aromalampičku vynalezlo lidstvo asi tak zároveň s prvním pohanským bůžkem, a dost možná, že je starší než prostituce. Prošla všemi věky v nezměněné podobě: zespoda teplo, nahoře vonné látky buď nasucho nebo v tekutině (vodě, oleji). Co na tom taky zlepšovat, když to funguje?  Čím rokoko vonělo si můžete přečíst, kdo to ještě nečetl, tytyty, v seriálku o voňavé historii v dílech 5. (Back to the Europe) a 6. (Konečně Paříž) a tady názorná ukázka:

Český Šternberk. Kdepak je asi ta aromalampička?

Český Šternberk. Kdepak je asi ta aromalampička?


Kachlová kamna v pokojích šlechty známe všichni, žádná průvodkyně neopomene upozonit na to, že se v nich zatápělo z vedlejšího pokoje, aby panstvo nebylo rušeno couráním služebnictva a parkety zůstávaly čisté pro případný rokokový taneček.
Ta paní na oválném obrázku je prababička současného devadesátiletého knížete a jmenovala se Marie Gabriela. Jednou se chystala zapečetit dopis, kápla si žhavý vosk na hedvábnou svrchní sukni krinolíny, ta se vzňala a nebohá Marie Gabriela se z ní nedokázala sama vyprostit a uhořela. Fifleny jsme nesmrtelné!
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Ale žádná z průvodkyň neřekne, že ten hrnec nahoře je to, o co nám jde: aromalampička.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Ty moje aromalampičky jsou z Českého Šternberka, kde jsme v sobotu skoro zmrzli, hrad nebyl ani vytopený, ani vyvoněný, ale na nádvoří vařili v kotlíku senzační svařák (žádné krabicáky z Lidlu) a hradní restaurace podávala fantastické kachní stehno se zelím a výbornou polívku. A potkali jsme taky manžele Šternberkovi. Docela mne pobavilo, že jejich nejmladší dědičce je 14 let, žije ve Vídni a má módní blog; dokážu si představit ty komentáře pod články na téma “vyjížka na běloušovi po mém panství” – kam se hrabe plná skříň Vuittonek!
V soboru otevřely české hrady a zámky (tedy ty, kterým nezamrzly zámecké schody), tak se nezapomeňte poohlídnout po aromalampičkách! Jestli budete mít (nebo máte ve vašich archivech) fotky, ráda je tady vystavím – vytvoříme galerii českých rokokových aromalapiček.
podpis_ROM
Tady pár fotek z našeho sobotního otvírání hradní sezony 2013. Nezapomeňte si na Českém Šternberku koupit lístek na focení interiérů, jinak budete muset loudit u průvodkyně o dvě, tři fotečky a to je fakt škoda. A jestli chcete vědět, kam chodí knížepán na záchod, tak dporučuju vzít sebou malého smrada. S nadšením pak sdělí celému zájezdu, kde se na hradě kaká.

You may also like...

2 Responses

  1. Sedmi napsal:

    ta knihovna je fantastická…. a tvoje psaní o aromalampičkách mi provonělo den na dálku 😀 díky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..