• Šimon a Matouš jedou na Sicílii (TRIQUETRA: Anymus)

Že nejlepší parfémy v současnosti dělají Íčka, o tom už nikdo nepochybuje. Před deseti lety se nadechli, vyhrabali na půdách starých paláců a lékáren receptury, oprášili vývěsní štíty a dali světu najevo, kde je kolébka parfumerie. Zapomeňte na Grasse!
A nejen staré, staronové a obnovené značky, ale plno mladých Italů si uvědomilo, v jak inspirativní zemi žijí a začali míchat svoje lektvary, plné lenošení na slunci, vymačkaných pomerančů, apertitivů… (a říkají tomu “práce”). Jedna z nových značek je Triquetra, poněkud exotická i v rámci Itálie, protože sedí přímo na Sicílii. Italové ze severu považují Sicílii už za Afriku, Evropě užitečnou tak jedině k alternativní turistice (což je cokoliv, co není v ***** hotelu s vlastní pláží a očíslovaným slunečníkem) a Ital by se sem nevydal.
triquetra_vzorky
A přesto z tohoto “hic sunt leones” kusu Zeměkoule vzešla voňavka, která je momentálně na mém pelotonu vůní hodně, hodně v čele. A na tom mandarinkovém je úplně na špičce, s tím, že nastavila laťku tak vysoko, že druhé až páté místo zůstalo neobsazené, protože se nedokáže nic kvalifikovat. Prostě je úžasná. A navíc mně hrozně baví, jakože jsem se při psaní recenze fakt zasmála. Bláznivě. Praštěně. Po italsku.
Totiž když jsem vybalila první vzorek s povědomým názvem ANYMUS, okamžitě mi seplo, co to znamená: OREMUS…ORÉMUS…A-HÁ-MÉN.
https://www.youtube.com/watch?v=5ypEN0Yn-PE&feature=youtu.be&t=17m40s
 
Nevím, na čem jste strávili mládí vy, ale tohle je můj kult základní školy, viděla jsem všechny díly asi tisíckrát a dokážu dodnes nejlepší scény citovat a dokonce je občas uplatňuju v zaměstnání (Kdo je šéf? Já! Proč ty? Kdo teda? Já! Proč ty? Kdo teda? Já! Proč ty!). S tímhle předpokladem je jasné, že ANYMUS nemůže být špatná vůně.
1-triquetra anymus (2)

  • Sladký mandarinkový džus

Nechci psát, že je Anymus mandarinková vůně, protože tím bych jí hodně ublížila. Ani jsem nechtěla fotit vzorek s mandarinkami, abych ji neshodila na úroveň svěženky. Musím to formulovat přesněji: jde o velkolepou kompozici postavenou okolo sladkého mandarinkového džusu. Mandarinka je dominantní, ale báze vůně je postavená tak neobvykle a robustně, že výsledkem je VELKÝ PARFÉM. Úplně klidně řeknu, že jde o večerní mandarinku.
Začátek je sice ostře svěže cistrusový, směs mandarinkové kůry a bergamotu, ale to je prostě daň citrusům v každé vůni a trvá pár minut.
Po chvíli se začne souběžně s citrusy rozvíjet klasický, toaletní pomerančový květ a suché dřevo. Nevím, proč mne to překvapilo, složení není nic neobvyklého. Možná proto, že citrusová složka má podstatně větší důraz, než květinová? A že je její charakteristická citrusová kyselost a svěžest obroušená na samu podstatu sladkého plodu? Zpracování je nečekané, dalo mi trochu námahy vnímat ji spojitě: pořád jsem měla dvě vrstvy, klidnou květinově-dřevitou a svěží mandarinkovou. Jak ale citrusy ztrácejí ostrost, čím dál víc se obě linky zapouštějí do sebe, jako dvě akvarelové barvy, do lahodícího barevného přechodu.

  • Dřevitě květinová šála

Hlavní fáze vůně trvá několik hodin jen s velmi malým posunem v tom přechodu, nikdy se obě polohy úplně nespojí. Nadýchaná květinová mlha s výrazným sladkým mandarinkovým džusem. Mandarinka úplně postrádá obvyklou ostrost slupek, z těch tam není ani molekula. A stejně je zpracovaný bergamot – žádná ostrost, jen tupá, jemná hořkost. Spolu s dřevem dodávájí bohatost a plnost vůni a právě to je ten fígl, jak z kolínské udělat večerní parfém.
Ve složení je uvedené kadidlo, nedokážu ho postřehnout v žádné fázi – pro mne se převléklo za dřevo a hořkost bergamotu. Nemám ho jako složku a ani zdálky, v celkovém vyznění parfému necítím nic kostelního, ani kadidlově zeleného.

  • Úplně jiná, objemná a hustá mandarinka

Výdrž? Suverénní po několik hodin. Projekce? Jak se sluší a patří na velký parfém, šíří se po okolí a ťuká lidem na rameno. Ale jen tak jemně, ne drze – je to veskrze příjemný a milý chlapík. Toužila jsem po pořádné mandarince, po opojení tangerinkou a vůbec mne nenapadlo, že by mohla vypadat jako velký parfém. Doufala jsem spíš v něco gurmánského s vanilkou.

Zdroj: triquetra.com


Anymus jsem vzala do ruky jako první ze vzorků, zkusila a propadla. Už je na nákupním seznamu. Triquetra má ještě další dvě vůně; jedna z nich je taky výjimečná, druhá nápadem průměrná a zpracováním skvělá. Pokusím je zrecenzovat ještě před Esxencí a v příštím článku vám přinesu i nějaké informace o značce, flakonech a o autorech. Jsou to ohromně zábavní lidi, takoví jiní. Jiní v tom, že do obyčejnosti vnášejí neklid.

edit – NOVÉ! Objednejte si vzorečky, nejen, že to zkusíte, ale ještě k tomu dostanete takové vymazleňoučké baleníčko se spoustou blbinek a kartiček, moje srdce ťuňuňu se rozplývá! Tady: http://www.triquetraprofumi.com/shop/sample-set/

Ta scéna se svatou zpovědí od 15:10 minuty je taky hodně dobrá – lekce italské gestiky. Já jsem se zase nasmála…
podpis_ROM
 

You may also like...

2 Responses

  1. mirkau napsal:

    To zní zajímavě. Škoda, že nebudou v Miláně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..