• TESTA MAURA: Mia Murza (very immortelle) + galerie: Corsica

One-man show šaramantního Korsičana Xaviera Torre se pomaličku rozrůstá z původních čtyř z roku 2008 na současných šest vůní, ke každé z nich svíčka a všechny jsou věnovány jeho rodné Korsice. Jako většina z “natural parfumery” jde cestou tradičních, čistých ingrediencí, což dává jeho vůním charakter známých vůní, které nás běžne obklopují. Většina z nich pochází z Korsiky z kontrolovaného zemědělství. Nejsou to kompozice omračující, udivující, jsou civilní, povědomé a od prvního setkání sympatické.
OLYMPUS DIGITAL CAMERAVšechny vůně stojí na unikátním bylinném základě, který je sjednocuje, jako by byly podepsané. Charakterem mi připomínají vůně Vero Kern, která taky hodně pracuje s “bylinkovým senem”. Jedna z nich je unikátní: soliflor slaměnky Mia Murza. Další do mého Tajného deníčku přání.

  • Mia Murza: slaměnka není úplně obvyklá ingredience. Voní neuchopitelně a nenápadně, v podstatě nazajímavě. V kompozicích dodává nasládlou, prachovou zatuchlost, starobylost. Stejně, jako třeba u červeného máku, parfuméři ve slaměnkových vůních zkapalňují svoje představy o tom, jak má slaměnka vonět. Xavier vytvořil objektivní vůni alměnky (anebo se trefil do mé představy, jak voní slaměnka). Když se podíváte na světovou mapu ingrediencí, najdete slaměnku právě na Korsice. Nejen, že je typickou zdejší květinou, ale odsud je zásobován světový parfumerský průmysl. Na začátku MM je bergamot, takový ten hořký, pravdivý, jako je v silném anglickém čaji u babičky v neděli, ve svátečním pokoji. Čaj vypijete a zůstane jen vůně sušené kytičky na stole se bílým vyšíbaným ubrusem. Okno je otevřené na zahrádku a zalétá sem silná vůně včera posekané trávy, schnoucí na sluníčku. Sama slaměnka v kompozici voní lehce nasládle, čistě a suše, malinko mi připomíná Hermessenci Rose Ikebana tím hezkým tónem pot-pouri.

30[1]
No a to je vlastně všechno. Vůně se moc nerozvíjí, v podstatě po bergamotovém otvíráku zůstává lineární, složky jdou do cíle krokem společným a nerozlučným. Zdá se vám to málo za 115€/50ml EdP? Otázka: sama mám ráda vůně, které se hodně proměňují, baví mne to. Na druho stranu Mia Murza mi po celou dobu nabízí takové potešení, jako odpoledne u babičky. Já už žádnou babičku nemám, mně by MM byla milá,  a tak už je ve Wishlistu (Xavierovo kouzlo v tom mělo také svoji roli, nepopírám). Pro zajímavost složení: bergamot /slaměnka / pačuli, labdanum, balsám Peru
Ještě malé srovnání s jednou lehce dostupnou slaměnkou: L´Occitane měla loni v prodeji EdP Immortele. Bylo to už podruhé a L´Oc slaměnku miluje, takže věřím, že se brzy zase v sortimentu objeví a leckde ještě leží na půltě s výprodejem (třeba v Drážďanech). Pro mne: zbytečně. Přestože l´Occitane pracuje ve své kosmetice právě s korsickou surovinou, je vůně úplně odlišná od Murzy. Težce hořkosladká, chybí v ní bylinnost bylinnost, přebývají v ní balzámy. Podle mne něco jako bylinkový med, i se zatuchlým pelyňkem. Za mne absolutní propadák.
V galerii tentokrát nemohlo být nic jiného, než Korsika.
podpis_ROM


Fotky: PH z Tábora

You may also like...

2 Responses

  1. dzona napsal:

    Vůbec nevím, jak vlastně voní slaměnka. Reálnou neznám a z parfémů si vzpomínám jenom na Immertellle Marilyn Nez a Nez, ta je příšerná, voní jako celofán na ocucaném lízátku.
    Ale růžové pot-pouri jako v Ikebaně (cítím to tam taky), to by mohlo být dobré, Tak kdyby slaměnka voněla asi tak nějak,, tak to by zase šlo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..