• UNBOXING: Sens Unique box na téma VÁNOCE (prosinec 2016)

První krabička z Paříže je tady!  Každý z boxíků bude mít svoji inspiraci a téma prosincového je jasné: VÁNOCE. Včera jsem ho jen otevřela a projela letmo vzorky a zůstala mi na prstech vůně kandovaného pomeranče. Vánoční koření není můj šálek svařáku, příliš mnoho hýřivosti a intenzity na jednu voňavku, ale pomeranč je naopak leitmotiv mého letoška. Pojďme se podívat do krabičky!
sense-unique-box-1
Krabička sama není vlastně krabička: je to důmyslná obálka z lehounké EVA-pěny, která drží zavřená a náramně se mi bude hodit na bezpečné přenášení vzorků v kabelce nebo posílání poštou. Vzhledem k tomu, že mi Renata ze Sens Unique, napsala, že je potěšená a překvapená, kolik dam z Česko-Slovenska  si předplatné objednalo, jsem přesvědčená, že černé boxíky začnou obíhat republiku ve druhém a třetím kole… V krabičce je přiložená komplimentka s fotkou slavného modrého křesla a sešitek s popisem a složením šesti vůní. Pět je jich na vyhlášené téma, už jste je určitě viděli na našem FB, šestá bude vždy překvapení – nuže, chvilka napětí, tramtarará: Péche Cardinal / M.D.C.I. Vzorky jsou pořádné, nenašla jsem nikde objem, ale jsou to ty plastové stříkací ampule 2,5-3 ml. Takže celodenní dávka. Výběr vůní je hodně ambiciózní, položit vedle sebe poněkud podivného Alexandre J., alternativní Etat Libre a konveční Madalinu s M.D.C.I. dostává ty tvůrce skoro do konfliktu. Uvidíme! Pořadí jsem zvolila podle sympatií při otevření krabičky; jsem zvědavá, jak se budou líbit vám.

  1. MANDARINE SULTANE / ALEXANDRE J. – Zima v Emirátech

To jsou Vánoce v arabském hotelu. Když jsem ještě chodila se svým momentálním manželem, to není tak dlouho, cítili jsme potřebu nějakého odstřižení se od okolností, vztahů a blbých otázek a rozhodli jsme se strávit citově nejbrutálnější období roku jinde. Mimo křesťanský svět. Jeli jsme do Turecka a první, co jsme po příletu uviděli, byl hulící Mikuláš v teniskách. Celé Turecko bylo zasypané vatovým sněhem, zlatými koulemi a betlémskými hvězdami navěšenými na pomerančovnících. V tomto duchu se nesl zbytek pobytu, až do zajetí německými důchodci na Štědrý den bez možnosti úniku kolových tanců. Kdo by nechtěl jódlovat na Štědrý den? Těžko říct, jestli se jim to samotným líbí, nebo to dělají jen kvůli turistům.
Další roky jsme na Vánoce byli v koutech Turecka, kam turisti nejezdí, a tam jsme nic Vánočního nepotkali, a to ani v Myře – Demre, odkud pochází Svatý Mikuláš (jako věděli jste to, že Mikuláš je Turek, ne?). Naopak: v prosinci dozrávají pomeranče, tančící derviši mají svoje vlastní svátky a nic nenasvědčuje tomu, že někde v Evropě šílí ženy na připálenými pracnami a v Providentu ztrojnásobují kapacitu call centra. To jsem se rozkecala…ale pořád mluvím o té vůni.
Na začátku by se mohlo zdát, že sladké mandarinky s koňakem a dřevem se zvrhnou v pořádnou orientální kandovanou nádheru. Ani nápad – vůně se vydá úplně jiným směrem, k moderním dřevitým arabským kolínským. Výsledek, to so cítíte po nejdelší dobu, je krásná suchá pižmovka s koženým šafránem a citronovou kůrou. Teplo jí dodávají dřevité složky, konkrétně cashmeran, a pořád je tam lehce cítit i rum, ale nezdá se mi vhodná do mrazu – vidím to na jarní večery, nebo to, co je popsáno výše. Arabská zima. Dost pánské, elegantní brut. Zapomeňte na koledy. Vůně je letošní novinka, autorkou je zkušená Amelie Bourgeois, která je šedou eminencí současné niche parfumerie – dělá pro leckoho, na co šáhne, to se povede, akorát se nenechává fotit od blogerů. Sledujte ji. A zkuste taky suché mandarinky.
2. NOEL AT BALCON / ETAT LIBRE d´ORANGE – Milenec ve špajzu
Jé, já nemám ráda ty názvy, kde se píšou ty znaky, co nemám na klávesnici! No tak ho tam nemáte. Protože to nestojí za to hledat. Noel mne absolutně míjí. Vůně už je lehce provařená od roku 2007, kdy vznikla základní kolekce (2006-7) a patří sem i slavný Finský Tom nebo Tlustý Elektrikář. Šokantní pověst značky už poněkud vyvanula, nicméně to, o co se tehdy snažili, v té vůni je pořád poznat: prý sexuální záležitosti. Proto Antoine Masondieu nacpal do všech lahviček to lepkavé nasládlé živočišné pižmo, které je i tady, je dominantní a ve spojení se sladkokyselými-složkami (ovoce, vanilka, med a hlavně teplá skořice) a klasickým pačuli působí ušmudlaně. Jako když toho zpoceného milence schováte do špajzu plného surovin na Vánoce. Vyloženě tam překáží, ale kdyby tam nebyl, tak by to byla strašná nuda (teď mluvíme o vůni, ne o našich domácnostech). Vlastně…vlastně to není špatná kompozice. Jenom ji nedokážu nosit. A ani snést ve svém okolí nikoho takového. Mám totiž takovej blbej životní postoj, možná předsudek, že když se někdo navoní, má působit čistě a upraveně.
3. SECRETS DU PARADIS ROUGE / JUL ET MAD – Roh sladké hojnosti
K té vám nic neřeknu. Vím, že je to obraz z líbánek Juliena a Madaliny, vím, že byli v nějakém přírodním ráji a celkem si i dokážu představit, jak to byly sladké líbánky. Jul a Mad znám, vím, že jsou sladcí, Madalina má v sobě jas a něhu Tahiťanek z Monetových obrazů a Julien by mohl v tu ránu vyskočit na koně a jet bránit čest francouzské královny. Jenže moje líbánky se nesly spíše ve stylu viz bod. 1, takže tenhle pramen sladkých nektarů z pomerančových a mandloňových květů na rozdíl od Mirky a třeba Kačky z Dublinu (Kači, zkus to!) neocením. Jdu se osprchovat a zadělat na vánočku.
4. EAU DE MADELEINE / AU PAYS DE LA FLEUR d´ORANGER – Toto jsou Vánoce
Vánoce, konečně! Hořící svíčky na stromečku, vanilkové rohlíčky a oloupaný pomeranč v hladivém souznění. Nese se jako koleda, milá a veselá, sladce konejšivá. Není v ní ani špetka sexuality, je mateřská a objímající. Jemná, nevtíravá gurmánka. Všedně slavnostní: nic do divadla nebo na rande, ale na významná rodinná setkání, zlatou svatbu prababičky nebo půlnoční mši. Nevím, nakolik mne ovlivňuje dnešní nálada, ale TOTO je vůně pro Štědrý den. Oblíbené téma parfuméra Jean-Claude Gigodota – kadidlo – je tady zpracované do sladce balzamické marinády na pomeranče, táhne se jako med a pokud jste si někdy v nějakém řeckém klášteře koupili krystalky kadidla a ony se vám začaly topit v horkém řeckém slunci – tak to je ono! Pro zbytek roku je pro mne málo originální, neidentifikovatelná, motiv opakovaný stokrát v jiných vůních a v různé kvalitě. Ale je fakt, že nemusím být neustále voňavkovým hipsterem.
5. CHALEUR GITANE / PAUL EMILIEN – Malinový likér v pralince
Maliny v koňaku a čokoládě. Zkrocená arabka, ve které jsou věrné maliny, ne ty obvyklé vlezlé z mainstreamu, mi hrozně připomíná jednu vůni, kterou chci už asi rok a půl pro vás zrecenzovat: Lú by Ludovica Loreto. Takže si síly nechám na Lú a vy si přečtěte, jak Chaleur Gitane vidí Radovan. Protože takhle určitě já pod stromečkem vonět nechci, ani čokoláda, ani maliny ani koňak pro mne vánoce nejsou.
sense-unique-box-2
No a to je všechno. Šestou vůni, Péche Cardinal, si nechám na jindy. Nepatří do vánoční kolekce, takže nic nezmeškáme. Sense Unique Box mne hrozně baví. Dostala jsem se k vůním, které bych si  nezkusila, líbí se mi to tématické ladění, protože můžu najednou porovnat pět vzorků s podobnými složkami a vyzněním a úplně nejvíc se mi líbí cena, a že zasílají po celém světě za poštovné zdarma. Díky, holky ze Sense Unique, za tenhle super nápad!
Jestli si chcete předplatné objednat, můžete jít rovnou na stránky Sense Unique, nebo si tady můžete přečíst český článek o podmínkách, jak objednat a čemu se vyhnout.
Tak jsem to stihla do Vánoc! Přeju vám, ať vám vaše Vánoce voní po lidské kůži, zapálených svíčkách, čokoládě rozpuštěné v dětských ručičkách, skořici a jabkách.
podpis_ROM

You may also like...

3 Responses

  1. Zatím si ho ještě nechám. 🙂 Už ti došel boxík? Co tě zaujalo?

    • podobka napsal:

      Este nie, na SK dorazil sice 23.12. ale do mojich tuk zatial nie… Kvality Slovenskej posty alebo ako sme museli sami oznacit ulicu tabulkou, aby postarka dokazala najst jedinu novu ulicu na Devine, by stala za samostatny prispevok… Ale tesim sa… ☺ urcite dam vediet, ale som velmi zvedava na Jul at Mad, uz vobec koli znacke… ☺

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..