• 23. ANTICA FARMACIA DEL CINGHIALE ve Florencii: Violetta (krása jednoduchosti)

Někdy si můžete splnit svá přání jednoduchým způsobem. Třeba touhu po opravdové fialce. Stará lékárna DEL CINGHIALE je jedna z těch oficín, co od nepaměti míchají v centru Florencie léky a kosmetiku. V marnivé medicejské době byla vnější krása těla stejně důležitá, jako jeho zdraví, a příroda toskánského království nabízela bohatství surovin k uspokojení tužeb. Fialka není přímo zdejší, dovážela se ze severu Itálie, ale byla to laciná domácí ingredience a ve směsi s místním kosatcem se stala nepostradatelnou na nočních stolcích urozených dam a nesměla tedy chybět v sortimentu žádné z noblesních lékáren. Lékárna U Divočáka stojí na náměstí s divočákem, kterému turisti vkládají mince do tlamičky pro splnění tajných snů, nejen o fialkách, od roku 1752. Mimochodem na tomto náměstí najdete TEN NEJVĚTŠÍ kabelkový trh.
farmacia-del-cinghiale-florence-www-frangipani-5

Violetta od divočáka nabízená jako EdP v ceně 18€ za 50 ml sice nese jakési složení (anýz, broskev, kosatec, fialka, konvalinka, vetiver, heliotrop), ale ve skutečnosti jde o jednoduchoučký, prostinký květ fialky, ve kterém stěží postřehnete trochu sladkých květů, nic víc. Pokud beru jako etalon pudr Meteorites, je Divočák méně pudrový (žádný kosatcový kořen či růže), ale víc sladký, víc přírodní. Kdybych nevěděla, že je fialka % syntetická, možná bych parfém zařadila mezi přírodní vůně: je v ní takový ten ocásek citronellolu, který mívají bio vůně. Asi ty složky budou nějak nakombinované. Vůně je akvarelová, nemá hloubku, výdrž je docela slušná, siláž průměrná. Samozřejmě je zde znatelná podobnost s Violetta di Parma / Borsari, která je ovšem o level výš a znatelně pudrovější.

Vylíčila jsem ji jako totálního losera, ale není to tak: myslím, že za 12 euro dostanete mnohem víc, než zaplatíte. Jestli máte občas náladu na odpočinkovou fialku, třeba jen tak na doma na večer, tak ano, pořiďte si ji. Vyplatí se. Nedokážu ze sebe už vymáčknou ani jedinou větu, jak je tato Violetta prosté téma.
farmacia-del-cinghiale-florence-www-frangipani-4
Lékárna vyrábí vlastní ucelenou řadu soliflorů, ke každému z nich vám nabídne i tělovou kosmetiku, vybrané produkty dokonce i v kvalitě bio, a samozřejmě tady mají taky kolínskou Colonia Toscana dle vlastní receptury.
farmacia-del-cinghiale-florence-www-frangipani-6
Kolínská byla vždycky považovaná za majstrštyk, vizitku té které parfumerie: jako fantazijní vůně nabízela opravdový kreativní prostor parfumérovi, na rozdíl od květinových vůní, kde šlo především o věrné zachycení přírody.
farmacia-del-cinghiale-florence-www-frangipani-2

A taky jsem jsem vám chtěla říct, že jestli si myslíte, že v té Itálii jen sedíme a pijeme prosecco, tak ne, my jsme si to tam poctivě vyšlapali!
farmacia-del-cinghiale-florence-www-frangipani-3
podpis_ROM

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..