• ZNOVÍN ZNOJMO: Petit Sauvignon (vonět vinohradem)

Od té doby, co se u nás v rodině po dlouhé době zase objevila mimina, jsme si my dospělí přestali dávat dárky pod stromeček. Tedy Ježíšek chodí pořád, ale nosí jen těm malým. Naše dary se postupně posunuly od drahých neužitečných krámů ke krámům levnějším a užitečným, protože většinou je to méně či více alkoholické nebo ke čtení (ovšem to zase jen pro těch pár jedinců, kteří ještě nemají čtečku). Měkkouše jsme zrušili úplně. Takže já jsem letos našla pod stromečkem zajímavou lihovou kombinaci: bednu vína s vůní Francie a parfém s vůní Moravy. Víno z Moravy, parfém z Čech.

SSSS V roce 2007 se hodně úspěšný a expandující Znovín Znojmo rozhodl pro osvěžení sortimentu a zadal českému výrobci kosmetiky Goldenline výrobu tří parfémů s vůní vína: pánský Petit Sauvignon a dámských Petit Riesling a Petit Traminer. Goldenline je výrobce mých oblíbených laků Norma). O dalším osudu parfémů nic nevím, dají (nebo daly) se koupit jen ve vybraných prodejnách Znovínu na Moravě a tam k němu taky přišel Ježíšek, když mi vybíral dárky. Proč mi koupil pánský, taky nevím, buď se mu líbil, nebo jiný neměli, kdoví…

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJak voní takový Petit Sauvignon? Tak schválně (schválně!) kvůli tomu jsem si jela dnes večer do miniTesca koupit Sauvignon, a to si představte, že měli jen jeden, a to z Chile a ze Znovína nic! Tak jsem si dovezla něco jiného, přece se ty odrůdy nemůžou tak lišit, víno jako víno a musím vám říct: jako Rýnský ryzlink tenhle parfém teda NEVONÍ! A pochybuju, že voní jakékoliv jiné víno (ale slibuju, že to ještě v příštích týdnech prozkouším). Jestli je podobný nějakému alkoholu, tak je to CAIPIRINHA. Ledová tříšť s měsíčky limetek, špetkou hnědého cukru a vodkou. Ale to je jen podoba, když budu chtít vybírat v Ďáblově říši etanolu. Protože úplně doopravdy voní Petit Sauvignon jako vinný bublifuk (aha, on tak vlastně i vypadá).

OLYMPUS DIGITAL CAMERAVůně je úplně jednoduchá. Prostá. Až by se chtělo napsat: blbá. Ale blbá není, jenom prostě obyčejná, nevybroušená kolínská. Na začátku klasicky bergamot s citrony. Ne žádný vybroušený citrusový základ – soudím, že dominantní a nosnou složkou je obyčejný Limonen, extrakt z kůry různých citrusů, který je pro svoji relativní neškodnost (ale my alergici víme své) a všeobecně dobře přijímanou vůni základem bio kosmetiky. Určitě ho všichni dobře znáte, i když si to někteří z vás zatím neuvědomují. Doporučuju prolítnout při nejbližší návštěvě jakékoliv bio prodejny citrusové a verbenové šampony a mycí prostředky a parfémy a chytíte to.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pak nadchází fáze, kdy se vedle citrusů objeví NĚCO, co nedokážu identifikovat – možná nějaká syntetická pižmová látka, protože to je právě ta část vývoje, která imituje vinný bublifuk – lehce nasládlá, zklidňuje citron, a voní jako luxusní Jar. Je to hezké, milé, domácké.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pak se zase vrátí k těm jednoduchým citrusům s trochou bergamotu a tak to jde až do konce. Přestože je na krabičce nálepka “nová formule – voní déle”, tak moc dlouho nevoní. Klasifikace “eau de parfum” neodpovídá senzorickým vlastnostem parfému ani vzdáleně: není ani intenzivní, ani dlouho nedrží. Lehoulinká citronová kolínská – jasně Eau de cologne, a nikdy jinak.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tak jak – dobré, blbé? No přece ZUPA! Po pravdě: já jsem nadšená. Ne tou vůní, ta je o ničem – na druhou stranu: je mezi námi někdo, komu nevoní citron a pomeranč? Nadchnul mne ten koncept v našem prostředí. Představte si to: váš kolega rád popíjí víno, někdy krabicák, někdy francouzák, někdy to přežene a trošku odflákne ranní hygienu…někdo občas, někdo každou středu. V kombinaci s peklem (které jsem nedávno probírala s Mirkou na FB) jménem “dress code” je to smrtelné. Spousta chlápků chápe šaty do kanceláře jako pracovní převlek, tedy montérky, a ty se perou jen o víkendu. Bohužel. Celý den sedět v saku není fajn ani v klimatizaci, ani ve vytopeném kanclíku. Do toho vypocené ty včerejší dvojčičky s tatarákem na topinkách s česnekem v nějké nóbl restauraci v centru…brrrr, spousta těch mužů si to snad ani neuvědomuje.

Někteří mí kolegové voní jako náš Chardonnay na vrcholu sezóny říje. Odteď preferuju Petit Sauvignon.

Někteří mí kolegové voní jako náš Chardonnay na vrcholu sezóny říje. Mám-li volit mezi bílým, odteď preferuju Petit Sauvignon.

Že takového nějakého znáte, že jo? A řešíte na poradách na záchodě, jak mu podstrčit parfém, aby se neurazil? No tak teď to máte – parfém s vůni Sauvignonu nemůže urazit ani toho největšího suchara. Pokud je křesťan, samozřejmě. Jestli má trochu vtipu, tak ji prostě BUDE NOSIT a vy se nestyďte ho požádat, aby se s zítra navoněl tím naším Soviňonkem, chichichi (a že je nejlepší na umyté pokožce, ehm).

OLYMPUS DIGITAL CAMERANetuším, kolik vůně stojí, ale určitě není drahá, brácha Ježíšek je škrt, tipuju do pětistivky za padesátku. Dostupnost, jak jsem psala – ve vybraných prodejnách Znovín. Mrzí mne, že neznám ty ostatní, ale určitě se po nich poohlédnu. Zatím jdu zase zkoumat tu podobnost s Rýňákem. Cheers!

podpis_ROM

 

 

 

 

 

 

 

 

You may also like...

6 Responses

 1. eM napsal:

  ha tak to mám naději. dííííííky!!! Pořídím si někde hlídacího psa a jednou ji koupím…Ale dneska už ne, sem se urvala z řetězu a jak je tak venku odporně, inverze, smrad atd…tak myslím na léto a koupila jsem Hermésovi bráchu….Růžovej grapefruit – jsem marná fakt .-DDD…ale úžasná cena za tester, tak mě to omlouvá, že jo 🙂

 2. eM napsal:

  Romanko a ten “normální” je mu podobný? protože koukám, že ten by se dal splašit, ale nečichala jsem k němu a nevím, jaké jsou tam rozdíly???

  • eMi, co si pamatuju, tak je skoro stejný, jen je trochu míň výrazný, kořeněný. Já jsem měla ten “obyč”, kupovala jsem si ho právě ve Fann outletu a rozhodla jsem se pro něj tehdy podle nižší ceny, protože mi při zkoušení přišly téměř totožné.

 3. mirkau napsal:

  To je mi velmi blízké téma 🙂
  Musím se poohlédnout ve Znovínu a si sehnat nějakou tu Eau de Vin

 4. eM napsal:

  Já Savignon miluju, to pití, a oceňuju víno jako dárek k vánocům – dostala jsem, ale nějak nemám důvěru k těm našim Moravským, zkusím někdy prolomit bariéru a splašit Znovín….akorát piju téměř jen červené…..jen v létě bílé a kde je do léta, že. Ale vínovou voňavku? 😀
  Téééda a mám štěstí, že mí drazí kolegové jsou čistotní a upravení :-)))), ne že bych nepotkala v jiných kanclech takové co popisuješ, bleééé….

  Akorát teď mám spíš chuť na čaj, prosím, prosím zcela mimo mísu. Milá guru nevíš, kde by se dal splašit na webu Bvlgari Eau Parfumée au Thé Vert Extréme??? klidně i “z druhé ruky”?????

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..