• Ztracené království vůní (IMPERIO LUSSO ITALY)

Království vůní zaniklo. Stala se z něj demokratická velmoc. Parfémy jsou vznešené, průměrné, obyčejné, plebejské i sprosté, každý si může vybrat, každý si může koupit, co chce. A taky každý si může vytvořit, co chce. To je dobře, obojí je dobře. Jen se musíte mít na pozoru, když se vám dostane do ruky skutečná noblesa, ať ji v té ukřičené většině nepřehlédnete. Ať neodložíte Imperio Lusso 24K kvůli tomu, že neposkytuje opulentní hýření sytých ingrediencí, svěží křiklavost moderních složek nebo sexy prvoplánovou chytlavost. Horká novinka Imperio Lusso 24 karátů, ztracené zlaté impérium, je totiž vůně decentní, nenápadně elegantní a vpravdě buržoazní.

Další ztracené impérium, království páry.

Další ztracené impérium, království páry.

  • Růžička přelíbezná, pomerančová a vanilková

Zvláštní druh růže, která snad ani růží není. Otisk jemné čajové růže, který je stvořený ze suché vanilky, broskvového aldehydu suplujícího šampaňskou perlivost, živoucího pomerančového freshe a nějakého toho růžového okvětního lístku. Obvykle když v recenzi jmenuju složky, tak jen ty, které jsou dominantní. To tady nejde. Už vůni nosím několik dní a mám problém v ní cokoliv výrazného rozeznat. Složky jsou tak dokonale vyvážené a jako barevné flíčky na hedvábné batice dokonale zapuštěné do sebe, že jsem se rozhodla identifikovat jen dva komplexní póly: růže a vymydlená jantarová pryskyřice.

    Ztracená maurská říše v Alhambře.

Ztracená maurská říše v Alhambře.

Živou růži však nehledejte. Možná růži v pot-pouri, sladkokyselou (vanilka a pomeranč), ale ne intenzívní, spíše vzdušnou vůni, co přiletěla z rozkvetlé zahrady pod terasou starého zámku v Kalábrii. Suchá vanilka je velmi výrazná, ale nefunguje samostatně, rozhodně nejde říct, že je vůně vanilková. Přesto milovnicím vanilky, hledajícím něco navíc, doporučuju zkusit.

  • Pravý oud ambra jantar

Druhý pól, který růži uzemňuje. Když jsem poprvé vůni zkoušela někde mezi Pérouges a Madridem, psala jsem Deradovi nadšené ódy a taky “je tam troška oudu“. Když jsem začala psát recenzi, tak jsem přemýšlela, kde jsem to vzala, protože už ho tam necítím. Jenže mezitím jsme byli na Barutim a já jsem záhadu rozkryla.

Alhambra a tahle vůně spolu ladí. Dvůr paláce byl přirozeně parfémovaný a v době mé návštěvy omamně voněl růžemi, jasmínem a pomerančovým květem.

Alhambra a tahle vůně spolu ladí. Dvůr paláce byl přirozeně parfémovaný a v době mé návštěvy omamně voněl růžemi, jasmínem a pomerančovým květem. Filigránský Imperio Lusso na filigránských ornamentech výzdoby starého paláce.

Oud, protože v drtivé většině parfémů není pravý, se vytváří jako umělá složka, která má připomínat vůni pravého oudu. Mix mnoha různých ingrediencí: obvykle hlavní jsou galbanum, benzoin, pačuli, vetiver, vanilka a santál.

Ambra, tedy jantar (ne šedá ambra z velryby), je také zcela imaginární složka, která má tvořit teplou vůni tavící se jantarové pryskyřice. Protože zkamenělá pryskyřice nejde extrahovat, také si ji parfuméři poskládají, a to z: galbanum, benzoin, santál… Složky, které se překrývají se zde přítomnou vanilkou mi vytvořily na krátkou chvíli dojem oudu, ale bez jeho hořkosti a trpkosti, jen tu dřevitou část. A protože jantar je tady neoddělitelně spojený s bílým pižmem, výsledkem je měkoučká, vlažná, teplá, vymydlená vůně zlaté pryskyřice.

Jantaroě zlatá barva

Jantaroě zlatá barva

Jak voní pravá ambra – jantar? Máte-li doma pravý jantarový šperk, zahřejte ho opatrně v plameni svíčky a chvíli počkejte, až se okolo vás rozline pravá vůně pravěkých jehličnanů. Nevlastníte jantar? Nevadí. Požádejte kutila nebo houslistu z okolí o kousek kalafuny a pokus proveďte stejně. Kalafuna má podobné složení, vysoky obsah kyseliny jantarové a dalších kyselin a velmi podobně voní, představu si uděláte.

 

  • Zlato v duši

Jednoduchý designérský flakon z těžkého skla dostanete v parádní zlaté krabici. Dojem luxusu na první pohled vytvoří vločky zlata vznášející se v tekutině. Protože nápad se zlatem je známý ze stejnojmenné vůně 24K / Jivago, koukla jsem se na databázi vůní a zjistila, že plovoucí zlaté vločky i název 24K je skoro…běžný. Ne tak častý, jako (významově totožný) GOLD nebo ORO, ale nic ojedinělého. Abych splnila povinnost bloggerky, objednala jsem si Jivago 24K a s Imperio Lusso nemá společného vůbec nic. Recenzi psát nebudu, ta vůně je strašná, až mám podezření, že jsem si vyzvedla cizí objednávku.

24 kusů zlatých šupinek

24 kusů zlatých šupinek

Tady bych výrobci doporučila na názvu vůně zapracovat, protože jednak je neoriginální a druhak se to špatně vyhledává na internetu. Piero Calandra, majitel značky Imperio Lusso, plánuje ještě pánskou variantu vůně a myslím, že kdyby obě vůně měly eponymní název, tedy jen Imperio Lusso, bylo by to perfektní. (Ostatně na mém flakonu ani nic jiného napsáno není).

 

  • Žádný bolehlav

Už jsem se tady o tom několikrát zmiňovala. Osobní preference každého z nás se mění a já momentálně otáčím kormidlo k citrusovým, pepřovým, kosatcovým… ale hlavně lehkým vůním. Celkem krotké vůně, jako Aziyadé / Parfum d´Empire nebo Traversee du Bosphore / L´Artisan  či Metallica / Guerlain mi najednou přidají těžké a dusivé. Ale není to jen ve složkách, o víkendu jsem sáhla rukou na rozprašovač Cabotine a do večera jsem ji cítila a nesmírně mne otravovala, a to tak že jsem nadávala nahlas. Jsem teď jiný člověk, jemnější a něžnější. Přesně do téhle nálady se mi trefila Imperio Lusso svými 24 karáty. Jemná, lehká, něžná, ohleduplná, přestože květinově vanilková. Moje letošní letní rozjasňující vůně pro dny, kdy bude pod mrakem.

imperio_lusso_italy_frangipani.cz (7)

Jediné, s čím mám problém, je výdrž. Při nižší intenzitě mám tendenci si navonět hodně, přesto mám za hodinu pocit, že už nevoním. Mně to úplně nevadí, já se stříkám ráda, čili mým kolegům to taky nevadí, a při ceně 83€ za 100ml mne to ani tak nebolí. Ale ať to víte v případě, že budete uvažovat o objednání. Vůně se dají koupit na stránkách značky Imperio Lusso nebo v řadě parfumerií v Itálii a Španělsku (o ty si neváhejte napsat, seznam se denně mění).

imperio_lusso_italy_frangipani.cz (6)

Vůně povznášející nálady, kterou musí mít bezstarostný dědic při pohledu na letní západ na Středozemním mořem z terasy rodinného paláce nad rozkvetlou mediteránskou zahradou s povívajícím vlažným vánkem. Delikátní, tichá, důstojná a intimní. Z téhle nádhery nenápadného luxusu vás hlava rozhodně bolet nebude.

podpis_ROM

 

You may also like...

No Responses

  1. Enka Quanium napsal:

    Cabotine rozhodně je otravná! Příště sáhni na Cabochard, mou oblíbenou domácí “zleju se tím od hlavy k patě” :o)))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..