• 1907: Přehled značky (Nudíte se? Kupte si devatenáctsetsedmičku!)

Venku mrzne až praští a já se probírám svými resty majíc stále na paměti své jediné předsevzetí: otestovat nahromaděné vzorky. Tak že by zázračnou kolekci od Keiko Mecheri? Nebo udělat velké vanilkové defilé z výběru, který jsem si nechala poslat z LuckyScent? Nebo otevřít tu pruhovanou plechovku od Linari? Nebo sadu krásně přírodních vůní od Au Pays de la Fleur d’Oranger? Uf, jdu si udělat kafe.
Tentokrát to ale překvapivě rozhodla má lepší polovička. Při předvánoční návštěvě Bratislavy mě po jednání přišel vyzvednout do butiku 1907, kde už jsem asi hodinu opruzovala. Společně s paní asistentkou jsme jej ze zálohy přepadly a polily Invasion Barbare od Parfums MDCI. Výsledek mě překvapil: můj, jinak k parfémům celkem netečný, choť ještě týden chodil očichávat svou bundu a nakonec rozhodl, že tohle si koupí. Cena ho, pravda, trochu zabrzdila v rozletu, ale nezastavila. A dnes je ten slavný den, kdy si v Košicích parfém vyzvedne. Jsem zvědavá na parfém, ale hlavně na interakci dvou naprosto rozdílných světů. Škoda, že u toho nebudu!
Nicméně to mě přivedlo k myšlence, že už rok doma suším vzorky z první kolekce paní Škovranové. Některé jsem sice poslala Romaně a Deradovi, ale něco mi doma zbylo. A zbyly rozhodně zajímavé vůně. Každá je věnována nějaké klasické složce, ale mnohdy mě překvapilo netradiční zpracování této složky. jako třeba hned u první vůně:
1907flakony

 • Almond

Velmi zvláštní pojetí madlí. Začátek mě zastihl nepřipravenou a tudíž jsem na malou chvíli zauvažovala, jestli můj vzorek není zkažený. Naprostá většina vůní postavených na madlích je totiž sladká. Stereotypem parfémů s mandlemi ve složení jsou sladké gurmánské vůně, kde madle dělá doprovod dalším sladkým složkám, vanilce, tonce či květinám. Občas se taky objeví hořké či zelené mandle.
Tak na to zapomeňte. V 1907 totiž mandle obalili hrubozrnnou solí a odložili do mechu. Ve složení se uvádí mandlová pasta, tak asi to bude ono. V tomhle případě nejspíš pasta ze slaných pražených mandlí.
To je prostě geniální a nic podobného jsem zatím nepotkala, ač jsem nějaké ty slané vůně už zkoušela.
Postupně mandle mizí a objeví se ještě na chvíli ve formě slaně ořechového tónu, který znám třeba z La Pluie od Miller Harris, doplněný o pižmo, připomínající opalování u moře. Ale vůně se s postupem času víc a víc pročiśťuje, až zůstane studie na téma čistá mořská voda.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Korea: ostrov Jeju

 • Ambrette

Kytice sladkých květin položená na nadýchaném pižmovém obláčku. něžná a dívčí.
Nepředstavujte si pižmo ve smyslu nějakého zvířátka, nebo týden nemytého chlapa. Ambrette jsou semínka rostliny Ibiškovec pižmový. Nic? A co takhle okra? Aha! Milovníci orientální kuchyně znají, ostatní aspoň slyšeli. Semínka téhle rostliny se už dlouho v parfumerii používají jako náhrada za zvířecí pižmo.
V Ambrette je vypíchnutá zelená a chladná stránka přírodního pižma. Hledáte-li lineární, ale příjemnou a lehkou květinovku na jaro, voilá, tady ji máte.
Ocra (morguefile)

 • Galbanum

Oproti něžně dívčí Ambrette je tohle dospělá, sebevědomá a výrazná květinovka – dáma. Neomamná, nepřeslazená, prostě tak akorát vyvážená.
Máslová, sladká tuberóza s ylangem mají sice nakročeno někam na havajské ostrovy, kde by zpocení, v trávových sukénkách chtěli tančit hula-hula.  Jenže zelené složky v čele s galbanem je vrátí zpátky na starý kontinent, osvěží a zkultivují. Rozmíšku uhladí stejné rostlinné pižmo, vinoucí se celou kolekcí.
A pozor! Galbanum je nejen vůně výrazná, ale i průrazná. Dávkujte lehkou rukou, jinak vyhladíte své okolí. Já si ji vzala na vernisáž a bylo kolem mne nějak podezřele moc prostoru.

 • Heliotrope

Překvapení za překvapením. Úvod této vůně vůbec nesouvisí s heliotropem, s rostlinou zvanou také otočník, jejíž květy mají sytou marcipánově sladkou vůni s mandlovým pudrovým nádechem.
Heliotrope od 1907 startuje kombinací růže s broskví a hřebíčkem, což zní sice lákavě, ale také to může způsobit a na mě občas i způsobuje, lehce upocený až indolový tón. Ten ale ucítíte jen s nosem blízko u kůže a rozhodně není na škodu! Dává vůni hned ze startu zajímavý rozměr a mizí velmi rychle. Z normální vzdálenosti je to pěkná, sladce ovocná a kořeněná růže. Pak se přidává čokoládové pačuli a už tohle samo o sobě by byla pěkná vůně.
Jenže jak je to u téhle značky zvykem, nesmíme se nechat ukolébat, nebo doradit. Sladkosti totiž brzo zatne tipec zemitě zelený vetiver. A helitrop pořád nikde? Vlastně při prvních zkoušeních jsem ho ani nenašla. Ale je tam, mandle, ale opět v nesladké podobě, vlastně taková lehká reminiscence Almond. jenže v téhle fázi je Helitrope už velmi slaboučká, téměř neznatelná.
Škoda, že tuhle zajímavou vůní musím skoro od startu lovit s nosem u kůže. Tahle a pak právě Almond mi totiž přijdou z těch, co jsou recenzovány, nejzajímavější.
 

 • Jasmine

Ze startu je Jasmine velmi podobná Jasmin Noir od Bvlgari, ale bez té čokolády a bez lékořice. Pokud neznáte Jasmin Noir, představte si vyčištěný jasmínový květ bez indolů, zalitý hladce krémovou smetanou a zasypaný mandlovým práškem. Je to jedlé? Ne, ale krásně to voní. Smetanovost a mandlovost dodávají lilie s heliotropem. Tady si toho “typického” marcipánového heliotropu užijete mnohem víc, než v Heliotrope.
Jasmine se, na rozdíl od Bvlgariho kreace, ubírá méně sladkým směrem, zato více více tělovým a tělesným. V drydownu se tak Jasmine obloukem potkává s Ambrette na stejném, pižmově-květinovém základu. Tady je ale obohacená o jemné dřevo a přetrvávající smetanovost.
 
jasmin1907

 • Vanilla

Velmi sladká vanilka a s mírně ovocným jasmínem dohromady tvoří zvláštní kombinaci něco mezi plastelínou a čínskou gumou. Pamatuje někdo takové ty růžové, vroubkované růžové gumy z Číny, které voněly tak intenzivně sladce a ovocně, že jsme zkoušeli, jestli to bude tak krásně i chutnat?
Lehounká, vlastně skoro neznatelná dřeva podporují kompozici.
A nejen čínskou gumu, ale ještě něco mi tahle vůně hrozně připomínala po celou dobu zkoušení. Pak jsem na to přišla: Hypnotic Poison! Oproštěný od kmínu, ale je to on. Takže milovnice Hypnoticu, bystřete!
 

 • Pepper

Tuhle jsem poslala Deradovi, aniž bych ji hlouběji prozkoumala, ale i dle mého letmého vyzkoušení jsem nabyla dojmu, že z kolekce patří k těm nejzajímavějším a taky populárnějším. Tak aspoň má krátká starší poznámka:
“Sladký pepř. Skrytá temnota. Tuhle si dovedu představit na chlapovi, co je ostrý navenek a sladký uvnitř. Nebo obráceně?” Derade, co myslíš?
1907vzorky
Kaju se a stydím, že jsem se těmto vůním nevěnovala dřív. Protože ač tyhle vůně mají jednoduché názvy, jednoduché rozhodně nejsou. Jsou všechny dobře, profesionálně poskládané, složky do sebe zapadají a nikde nic nedrhne.
Musím říct, že už mě v tomhle oboru překvapí málo co. A když, tak bohužel spíš negativně. Vlastně poslední dobou už očekávám, že nemám nic očekávat. Velké zavedené značky, značky tvářící se honosně, parfuméři proklamující kodexy… a výsledek? Ve většině případů nuda, šeď, nebo dokonce nepříjemně chemická náhražka.
Ale paní Škovranové se povedlo mě z té letargie vytrhnout. Já chci být překvapována, příjemně překvapována. A to se  téhle kolekci povedlo.
 
Všechny vůně jsou v koncentraci edt, v designově čistých flakonech o obsahu 100ml. Cena je 145,- EUR a seženete je v butiku 1907 v Bratislavě nebo Košicích, ale i v Sens Unique v Paříži.
Drží se, až na výjimky jako je Galbanum, spíš u těla, ale výdrž mají na edt výbornou, mnohahodinovou. Možná by ale některým, třeba Heliotrope, slušela i vyšší hustota.

Každopádně se v 1907 chystá další kolekce, ne už tak přímočará a já jsem hodně zvědavá, zda se podaří posunout dost vysoko položenou laťku.

mirka_podpis

You may also like...

3 Responses

 1. Pepper jsi poslala mně – a mne se úplně strašně líbí! Dosud jsem byla zamilovaná do Hermessence a Villoresiho, teď mám favority tři. Víš to vůbec, že miluju pepř?

 2. derad napsal:

  Vůbec se nedivím, že se pan Mirkau zbláznil do Invasion Barbare, je to totiž mistrovské dílo, a neříkám to jen já – i přísný pan Tuřín mu dal plných 5 hvězd. To jsou rozumně utracené prachy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..