2. Kuchař, Zloděj, Jeho Žena a Její Milenec: ZELENÁ

Čerstvé jídlo, svěží myšlení – ZELENÁ (kuchyň)

Pokračujeme v pátrání z 1. MODRÁ….

Zlodějova skupina vchází do kuchyně. Georgininy šaty jsou stejné střihem, ale jejich barva je  zelená, šerpy přes šaty Zlodějů jsou také zelené.

Kuchyně je velkolepou galerií barokních výjevů na téma „zátiší s jídlem“ a „zátiší s kuchařem“ inspirovaných holandskými mistry baroka, přesně v duchu názvu restaurace – Le Hollandaise.
Kuchař Richard Borst, Holanďan, jakoby vystoupil z jednoho z nich, což mu propůjčuje kultivovanost a sofistikovanost obrazu (ne postavy z obrazu, ale obrazu samotného). Tím získává okamžitě vizuální převahu nad Zlodějem, který, přestože jeho oblečení je drahé, ruce jsou čisté a jistě jimi nepracuje, je jen vulgární člověk.

greenaway_2_1

    Bernardo STROZZI, Kuchařka, 1625

Kuchař je stoickým divákem, který přijímá chod věcí kolem něj a komentuje je. V rozhovoru s Georginou objasňuje také symboliku barev život na metafoře s jídlem:

Georgina: „Když připravuješ jídelní lístek, jak oceňuješ každé jídlo?“
Kuchař: „Účtuju si hodně za cokoliv černého. Hrozny, olivy, černý rybíz. Lidé se chtějí vyvarovat smrti. Pojídání černých pokrmů je jako pojídání smrti, jako by říkali: >Smrti, teď tě jím.< Černé lanýže jsou nejdražší. A kaviár. Smrt a narození. Konec a začátek.
Nemyslíte si, že je příhodné, že všechny drahé věci jsou černé?“

 greenaway_2_2
    Joachim BEUCKELAER, Kuchařka, 1574

greenaway_2_3
    Joachim BEUCKELAER, Oheň, 1570

greenaway_2_4
    Caravaggio, Zátiší s ovocem, 1606
greenaway_2_5
    Cornelis Jacobsz DELFF, Kuchyňské zátiší, 161
greenaway_2_6
    Joachim BEUCKELAER, Země, 1569

Zelená je barva uklidňující, harmonizující, podporující tvoření. A klidu, přátelství a kreativity jsou v této kuchyni přehršle. Někdy se zelená nazývá barvou odevzdání se; i takto by se daly chápat scény, ve kterých Zloděj ubližuje Kuchaři (slovně), Pupovi či jinému personálu (fyzicky), nebo když ničí zařízení kuchyně, aniž by se někdo z nich bránil; jen stoicky přihlížejí a pak rychle odklízejí následky. Pokud nezasáhne Georgina, Zlodějova červená vášeň sama vychladne a vytratí se.

Příště: 3. Podporuje ČERVENÁ chuť k jídlu? (restaurace)

podpis_ROM

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..