• Levné&dobré. CLINIQUE: Calyx (za každou kačku za stovku svěžesti)

Původně jsem na Nový rok plánovala nějaký velký a veselý nebo dojemný článek. Že jak na Nový rok, tak po celý rok...ale protože většina z nás se dnes modlí, aby jim to, jak se cítí dnes, vydrželo jenom dnes, po celý rok jim bylo fajn a zopakovalo se to zase až za rok, nebo radši nikdy, budu milosrdná a ušetřím vás náročného čtení. 
Takže…neberte to jako novoroční předsevzetí, ale dnes poprvé splním, co jsem slíbil a slibuji, co jsem odvolal v článku o tom, co jste dostali pod stromeček. Tehdy jsem se ptala, jestli chcete občas tipy na perly z mainstreamu. A že tam jsou! Takže dnes je tady první z nich, pro milovnice sveženek (něco jakože “jarní a letní vůně”), kterou bych s plnou vážností nazvala jedním z výchozích bodů moderní syntetické parfumerie.Vůni namíchala v roce 1987 Sophia Grojsman, enfant terrible světové parfumerie. Ona ráda dělá věci naopak, syntetické složky staví před přírodní, a vůbec: má ráda vůni plastu. Takže ne ingredince, které jsou “umělá vůně něčeho”, ale “tenhle plastik hezky voní”.
Zadavatelem byla  značka Prescriptives, kalifornská značka šminek pro mladé holky. Sophia tehdy uvažovala o jarních kytkách, ale odjela na dovolenou do Izraele, kde její okna vedla do citrusového sadu. Dostala nápad, spojíla všechno dohromady a vytvořila do té doby nevídanou kompozici konvalinek, frézií, bramboříku, máty…a tropického ovoce, které nekontrastovalo, naopak: grepy, citrony, broskve, mučenka, mango, papája…a zahájila tím slavnou éru melounového aldehydu, který je od té doby všude. VŠUDE!

Zdroj: IFF


 
Všechny složky jsou syntetické a říká se, že Sophia nepostupovala stylem “vraž tam lot broskve a dvě vanilky“, ale míchala různé syntetické složky, aby dosáhla kýženého efektu mladistvé svěžesti. Když byla spokojená s výsledkem, popsala jednotlivé složky, tak aby šlo složení uvést do katalogů.Každopádně: zářivě zelená barva krabičky přesně vystihuje neonovou řvavost vůně.

V 90. letech značka Prescriptives zanikla. Calyx byl ale tak populární, že fanynky si vymohly u mateřské společnosti Clinique jeho vrácení na trh v roce 2013. Dnes už Prescriptives snad zase funguje, ale parfém zůstal u Clinique. Nikdy se nedostala do primární kolekce a zůstává pořád někde na ocase nabídky, takže narazit na ni není snadné. U nás ji najdete například v outletu Eurocosmetic ve Štěrboholech a cena se pohybuje do tisícovky za 50ml v sadě.

Zajímavé je, že nikdo nedokáže popsat (poznat), zda byl reformulovaný a firma mlčí – můj názor je takový, že díky čisté a moderní chemii Sophia předběhla dobu a vůně má pořád stejné složení, protože nebylo nutné jakékoliv složky nahrazovat z důvodů zákazů IFRA.

Vůně slaví letos 30 let a tak je třeba počítat s tím, že se liší od součaných zvyklostí a někomu s emůže zdát příliš brutální. Je ostřejší, přímočará a dnes i poměrně neobvyklá, nebude pro každého. Je třeba jí dát čas rozležet. Ale rozhodně je originální ve své kategorii a lidi se budou ptát a hádat, co to máte…
edit: není to poprvé, co jsme tady měli tipy na levné a dobré vůně z drogerie – připoměňte si ty předešlé TADY
Jaké jsou vaše tipy na podceňované nebo zapomenuté perly z parfumerie?
Voňte dobře v roce 2018!

.
 
 
 

You may also like...

18 komentářů

 1. Zdenda napsal:

  Nazdar v novém roce 2018 🙂
  Posilvestrovská mlha, 9:00 vstávám, pět lidí na oběd, přijde, zase ty podělaný třpytky z Chabaut, všude nějaký vzorky vůní, končím s vůněma, je to všechno stejný, budu nosit svýho Kilana navždy Amen.
  11:00 na ruce mám tři vůně, který dělal Giuseppe Imprezzabile. No teda co to…to je teda blázen.. no ale… kmitám mezi inkoustem, tuberozou a kadidlem. Dobře, možná o tom ještě něco napíšu a pak konec. To je teda týpek. Dám sem alespoň jeho fotku. Je téměř nemožné ho nemít rád, žejo?
  Odor 93. Už se vám stalo, že jste v kostele na mši svaté a vedle vás si sedne někdo neuvěřitelně krásnej…
  https://i.imgur.com/vBEjYJs.jpg

 2. Zdenda napsal:

  Jo je 🙂

 3. Zdenda napsal:

  Legrační je, že Calyx dost lidí považuje za úžasnou přírodní vůni, která se vyhnula chemii.
  Já od Grojsman znám jenom Malleho Outrageous! a jak mám u některých parfémů Ne, tak tady mám Velké NE. Vůbec nelíbilo. Dělala spíš holčičí věci, žejo?

 4. Jo, ona má takovou zásadu, že čím je vůně sladší, tím je krásnější a to se s mužmi moc neslučuje. Aspoň teda v tom našem šovinistickém sociálním pojetí.

 5. Ten se líbí všem, Mirce, Deradovi, klukům, holkám…a mně moc ne. Já radši velký Germány nebo suchý Anglány.

 6. Zdenda napsal:

  Teď jsem koukal co všechno dělala, toho je fakt hodně. Někdo napsal – titánský, mimozemský vůně květin dala dohromady s tropickým ovocem aby vytvořila novou DNA sladkosti. S tou sladkostí u chlapů si myslím něco jinýho. Třeba mne překvapilo, jak je u mužů populární Kilianova Back to black. Jasně je tam někde tabák, ale jinak je to neuvěřitelně sladká vůně. Rozdíl je možná v tom, že ta sladkost přichází z té gurmánské strany. Když hlavní roli začnou hrát kytky tak to nějak nejde. Píšu teda za sebe 🙂

 7. Zdenda napsal:

  Tyve já jsem úplně blbej. Už deset minut přemejšlím, jaký znám německý parfumery :))) myslíš fyzicky:)))

 8. No, jako jo, souhlasím. Podle mne většina a podle Derada asi 100% vůní je unisex. A nevadí mi ani kytky a kokos. Dyk se chlapi spokojeně mažou stejným opalovacím krémem, jako holky, ne? Ale ve flakonu to oni nemají rádi, prostě…

 9. Zdenda napsal:

  Vlastně jsem o tom nikdy moc nepřemýšlel. Prostě mne to víc táhlo ke dřevu, chlastu, ambře a teď i oudu. Takže jsem nebyl postavenej před volbu Bože miluju konvalinky, ale stydím se to nosit. Líbí se mi ty sladký věci, nosím třeba v pohodě Biancolatte Zeromolecole to je hodně sladký, no a je to ženský? Ale kecám. Byly dva parfémy na který jsem neměl odvahu a fakt se mi líbily. Violette Fumee Mona di Orio a Ford Violet Blonde, skvěle postavený vůně, Mona to dokonce dělala pro svýho přítele. Jenže ta fialka,no. Kupovali jsme v sedmdesátých mamce takový lahvičky za pět korun Karafiát nebo Fialka . No a ta představa, že budu vonět jako moje matka :)))
  Řekni mi jaký parfém používáš a já ti řeknu, jaký si měla vztah se svou matkou :))) Papírový kapesníčky máš na stolku.

 10. Kup si Fialku, co měla tvoje máma a najdeš si tam ten rozdíl a odblokuješ se.

 11. Zdenda napsal:

  Nepsala si něco o tom, že můžeš žít jenom v Itálii 🙂

 12. Jo, ale s Dolfem Lundgrenem.

 13. Zdenda napsal:

  Mohla to být ta Alpa, možná.

 14. Nebyla. Byly to živé květy. Si myslím já. Ale ty už neseženeš, Alpu jo. Vyjde ti to nastejno, i když ty vůně jsou jiné. Ale jsou staré.
  https://instagram.fprg1-1.fna.fbcdn.net/t51.2885-15/e35/16788724_1120310334744923_1803720427042766848_n.jpg

 15. Zdenda napsal:

  Živé květy to nebyly, ty jsme taky kupovali. Tohle byly malé koskaté flakonky. Odhaduji tak na 20ml. Jednoduchý nápis na modré ploše Fialky. Stálo to přesně pět korun. Musel to být konec šedesátých 66 67. Koukal jsem se, ale nikde to nemůžu najít, myslím obrázek.

 16. To si byl prcek, takže kecáš, to si nemůžeš pamatovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..