4. Ženy pro CHANEL No.5: chladná 60´s Catherine

Catherine Deneuve nafotila pro Chanel No. 5 první reklamu už v roce 1968. S Richardem Avedonem nafotila řadu reklam s průlomovým sloganem: Catherine Deneuve for Chanel. Deneuve byla sama o sobě taková obchodní značka, že ztělesňovala vizi toho, kam by marketing Pětku rád dostal. Nebylo třeba říkat, co pro Catherine Chanel No.5 znamená – stačilo je ztotožnit. Zatím.

1972 Chanel No.ř Catherine Deneuve by Richard Avedon


Krásná a poněkud nudná.
1972, foto Richard Avedon

Veřejnost ale Catherine zaujala až počátkem 70. let, kdy jí Chanel odklidil z cesty rozjívené americké mladice a skutečnou tváří No.5 se stala, když objasnila televizním divákům v roce 1973 proč se cítí být Catherine Deneuve. Dala Chanelu No.5 hlas a pohyb, nejen svoji tvář a charakter.

Emotivní spot Helmuta Newtona “Whispering” byl prvním televizním commercialem Chanel No.5 a to, že první představitelkou se stala Catherine, mezinárodní bohyně s francouzským pasem, byla pefektní volba.

Zezačátku ještě dělala Caterine to, co po ní chtěli. Tvářila se jako dívka pro reklamu. Chanel pořád pracoval s konceptem zlaté, luxusu, krásných dámských úst. Ale pořád víc se sbližovali s Catherine.

1975, Richard Avedon

1975, Richard Avedon

Nejen, že si vystačili se sloganem obsahujícím pouze její jméno, ale postupně Chanel No.5 na sebe bral její vlastnosti, charakter všech rolí, které ztvárňovala, jak vystupovala Catherine v soukromém životě, dopadalo také na “její” vůni.

Catherine byla v pětatřiceti letech na absolutním vrcholu. Měla za sebou nejen skvělou mezinárodní filmovou kariéru, ale stala se ambassadorkou moderních žen Evropy i Ameriky, žen druhé vlny feminismu. Žen s vlastní kariérou a kontem. Nemusely chodit v pánském obleku, aby dokázaly své schopnosti a pozici ve společnosti. Ale když už si ho oblékly v kombinaci s dokonalým mejkapem, luxusní kabelkou a na jehlových podpatcích, byla moderní, nezávislá, emancipovaná, ale také sexy a zranitelná. A voňavá.

1976 avedon catherine denuve by chanel no. 5

Catherine nebyla ta mladá, moderní, lehkomyslná, konvence prolamující dívka. Catherine byla mocná, bohatá, ovlivňovala velký (filmový) byznys a veřejné mínění. Catherine nepotřebovala demonstrativně bourat konvence a porušovat pravidla: tvořila si svoje vlastní a ostatní se přizpůsobovali jí. Jakmile se objevila na obrázku nebo v televizi její tvář, diváci vnímali jako příchod Chanelu. Ne jen té vůně, ale totemu elegance, exkluzivity, profesionality a prestiže. Glamour s nádechem ekonomiky. Během pěti let se povedlo změnit zákaznickou bázi chanelu No.5, ale taky dvojnásobně zdražit a odklidit zlatavé lahvičky z výprodejů supermarketů.

Ale nejen Catherine udělala Chanel. Taky parfém podporoval ženu. V USA staly reklamy s Catherine tak populární, že nejen raketově stoupal prodej parfému, ale díky jejich společné proslulosti Catherine byla zvolena nejelegantnější ženou světa.

http://www.youtube.com/watch?v=XuP_vCm1FNs

Catherine promlouvala svým šeptavým hrdlením hlasem z obrazovek, líčila svoje fílingy z Chanelu a jak pomaličku stárla, Chanel se začal poohlížet po krásce mladší; ne vzhledem, to bylo v pořádku, ale charakterem. Segment luxusních zákaznic stárnul spolu s Catherine, od vůní přešly ke kabelkám a kostýmkům, byznys byl dokonán, zákazník lapen; bylo třeba nalákat další generaci. Hledala se dívka stejně exkluzívní, ale mladší, co má za sebou luxusní příběh.

Všechny díly seriálu najdete:
1. Ženy pro CHANEL No.5: The Flapper a Coco (1921-1940) ZDE
2. Ženy pro CHANEL No.5: Marylin a Suzy (50. léta) ZDE
3. Ženy pro CHANEL No.5: masová 60. léta s Ali, Lauren, Cheryl, Jean ZDE
4. Ženy pro CHANEL No.5:  chladná 70. léta a výsostně francouzská Catherine – ZDE
5. Ženy pro CHANEL No.5: 80´s Bondgirl Carole – ZDE
6. Ženy pro CHANEL No.5: 90´ popKarkulka Estella – ZDE
7. Ženy pro CHANEL NO.5: Lady Marmalade Nicole 00´- ZDE
8. Ženy pro CHANEL NO.5: Amélie s šarmem Pařížanky – ZDE
9. Ženy pro CHANEL NO.5: Chlupatý chlap pro Chanel No.4 – ZDE
10. Ženy pro CHANEL NO.5: Překvapení ze země duchů – ZDE

 

podpis_ROM

Ještě dva dárečky pod čarou, že jste tak hezky poslouchali.

Existuje jedna reklama na Chanel už z roku 1970, která by se dala považovat za “první”. Ale neříká se jí tak a Chanel se tváří, že neexistuje. Natočil ji amrický distributor na vlastní náklady bez dohledu Chanelu a tak pro parfémový svět neexistuje. Mně se nezdá tak špatná, co říkáte?

http://www.youtube.com/watch?v=_fhfoVUCI5k

A druhý je o CD. Zdá se vám ve filmech nesnesitelná tím, jak pořád vrhá ty pohledy a mluví hrdelním hlasem v saténových halenkách s obří mašlí pod krkem? Mně kdysi ano. Dokud jsem neuviděla film Romana Polanského Repulsion/Hnus, po kterém jsem si začala myslet, že taky umí hrát. Zkuste to. Je to totál brutál, to byste od blondýnky No.5 asi nečekali.

You may also like...

4 Responses

  1. derad napsal:

    Ta americká reklama je koncepčně asi dobrá, ale provedení je špatné a úplně tam chybí glamour. Kdyby tam byl místo Pětky deodorant, byla by ta reklama perfektní.

  2. silky1way napsal:

    hmmmm….. jak budu mit chvilku, tak to musim vsechno projet. Tohle me zajima….chanel uchylaka!:-)

  3. Sedmi napsal:

    teda, ty reklamy jsou mazec 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..