ATELIER COLOGNE: Mistral Patchouli & ANNICK GOUTAL: Mandragore Citrus (dvojčata)
Nechápu, kde přišli k názvu: není v tom ani špetka pačuli a už vůbec ne vzdušnost. Ale vím, kde přišli k vůni: Mistral Patchouli je téměř identická s lehčí verzí Mandragory/Annick Goutal. Teď jsem vás chtěla odkázat na recenzi Mandračky a s překvapením koukám, že tady nemáme žádné recenze na Goutalky!
Takže: Mandragora je krásná, plná kořenitá vůně složená z badyánu, pepře a citrusů. Anýz a badyán (star anise) mám na black listu, ale právě v Mandragoře je badyán zpracovaný tak mistrovsky, že postrádá veškerou pendrekovitost a připomíná spíš perníček. Je krásně zapitý do citrusů, tvoří jednolitou a úplně novou složku. Dodnes jsem ji považovala za vynález Goutalky, její dar světu a mně. Mandragory jsou u mě na horní polici a patří do fondu „litříků“, to jsou vůně, kterých mám čtvrtlitr plus. V létě obyč, v zimě purpurovou, kterou mám raději, je plnější, sytější. Zimní je na základě balzámovém a heliotropím, kdežto letní je více zeleně bylinková. Vybral mi ji Vlado v Madeleine po prvním pohledu na mne a přes moje protesty („Anýz? Zbláznil jste se?“) ji na mne stříknul…a já jsem jí propadla. Jak to Vlado dělal nevím, ale dělal to dobře: „Nesahejte na to, to se vám nebude líbit!“ (Mure&musc) – a pravda.
Kamarádka Molie na mne ráno vybalila novinky od Atelier Cologne: Mistral Patchouli a Rose Anonyme. Tuhle značku trochu podceňuju. Její vůně se mi celkem líbí, ale jsou to jednoduché akvarelky. Na druhou stranu parádní flakony, co flakony, demižony, k tomu různé doplňky, co nutně musíte mít: kabelková pouzdra, miniatury… A teď si možná konečně jednu koupím. Rose Anonyme je celkem dobrá kolínská ke klasické arabce, tak lehká a příjemná, až mne to samotnou překvapilo. Jestli vás arabky lákají, ale bojíte se jich, zkuste tohle: jemná, svěží, lehká jarní růže a k tomu jen zobnutí oudu a zázvoru, na začátku ještě trochu rychle se vypařící máty. Vyvine se do ještě lehčí svěží růže, vás potěší přítomností orientu a koho by to mohlo pobuřovat, ten si toho ani nevšimne. Jako Mavi boncuk, Alláhovo oko na řetízku v hlubokém výstřihu, velmi západní, civilní a nositelné. Ale tu nechci.
„Zkusíš to pačuli?“ „Zbláznila ses…no ukaž.“ Silně citrusový začátek, deset minut se rozplýval a pak se proměnil v letní Mandračku. Od začátku mi byla známá, ale soustředila jsem se na citrusy a nemohla jsem rozklíčovat, která citrusovka…při obědě (thajské kuře s koriandrem) mi to docvaklo. Vlezla jsem na Fragranticu a fakt, nejsem sama, hned jsem to musela zatelefonovat Deradovi!
Složení na Fragrantice mi nesedí, rozhodně geranium velmi opatrně a cítí se být pepřem. Dominantní je badyán a to ostatní tam prostě není. Jsem ještě ochotná připustit kyselý kosatec, pokud se tváří jako citróny a bergamot, ale spíš ani ne. Každopádně složky, které cítím, jsou mezi oběma Goutalkama: bergamot, pepř, badyán, heliotrop, šalvěj, zázvor a navíc jsou tady citrusy: citron, grapefruit. Vlastně ve výsledku by mohla být tropickou citronovou sestrou Mandragor.
A teď se podíváme na oficiální složení ze stránek Atelier Cologne:
Top notes: pomelo from Florida, black pepper from Madagascar, star anise from China
Heart notes: iris from Morocco, incense from Somalia, geranium from Egypt
Base notes: heart of Patchouli from Indonesia, benzoin from Laos, Haitian vetiver
Bingo! Je to Mandragora.
A výdrž: nástřik v deset ráno, v deset večer ji zřetelně cítím. Fantastic!
Přemýšlím, jestli ji potřebuji. Nejdřív jsem byla uražená, že mi někdo dělá do Goutalek. Teď ale uvažuju o tom, že letní Mandračka je vlastně jen odvar Pourpre a že je možná vyměním…každopádně vůně, známá pod pseudonymem Mistral Patchouli, se narodila jako Mandragore Citrus.
Top notes :
pomelo from Florida, black pepper from Madagascar, star anise from China
Heart notes :
iris from Morocco, incense from Somalia, geranium from Egypt
Base notes :
heart of Patchouli from Indonesia, benzoin from Laos, Haitian vetiver
Primlouvam se za recenze na Goutalky, rada bych si poridila nejakou dalsi :o) a ty vase clanky se tak krasne ctou..
Jaké Goutalky používáš?
Bych se složkami vůbec nezabývala, stejně nás tím tak trochu oblbují. Před pár dny, což je vážně náhoda, jsem koukala na video, kde Andy Tauer vykládal o Pentachordu White (už to přebolelo? asi ještě ne, co).
No on říkal, že neprozradí, co tam je, protože je to jen 5 ingrediencí, prozradí dvě a někdo to napodobí. A že prozradí jen jednu, na kterou je nejspíš zvláště hrdý, a to alfa iron, prý jedna z nejdražších surovin vůbec. Jenže kouknu na Fragrantiku a žádný iron, zato 6 jiných složek. Pak to ber vážně.
Oficiální složení podle Tauera (snad je to vidět):
Tak se na Fragrantice skoro trefili. On podle mne uvádí to, co bychom měli cítit, ale jeho vůně jsou hodně chemo; je vystudovaný biochemik a čaruje v laborce, tvoří záhady. Je to vidět na aldehydech, ty má vypiplané, to snad dnes nikdo líp neumí. Znáš vlastně vůbec ty Tauerovy dryjáky? Mám přinést na sraz?