ATELIER COLOGNE: Mistral Patchouli & ANNICK GOUTAL: Mandragore Citrus (dvojčata)

Nechápu, kde přišli k názvu: není v tom ani špetka pačuli a už vůbec ne vzdušnost. Ale vím, kde přišli k vůni: Mistral Patchouli je téměř identická s lehčí verzí Mandragory/Annick Goutal.  Teď jsem vás chtěla odkázat na recenzi Mandračky a s překvapením koukám, že tady nemáme žádné recenze na Goutalky!

mandragore
Takže: Mandragora je krásná, plná kořenitá vůně složená z badyánu, pepře a citrusů. Anýz a badyán (star anise) mám na black listu, ale právě v Mandragoře je badyán zpracovaný tak mistrovsky, že postrádá veškerou pendrekovitost a připomíná spíš perníček. Je krásně zapitý do citrusů, tvoří jednolitou a úplně novou složku. Dodnes jsem ji považovala za vynález Goutalky, její dar světu a mně. Mandragory jsou u mě na horní polici a patří do fondu „litříků“, to jsou vůně, kterých mám čtvrtlitr plus. V létě obyč, v zimě purpurovou, kterou mám raději, je plnější, sytější.  Zimní je na základě balzámovém a heliotropím, kdežto letní je více zeleně bylinková. Vybral mi ji Vlado v Madeleine po prvním pohledu na mne a přes moje protesty („Anýz? Zbláznil jste se?“) ji na mne stříknul…a já jsem jí propadla. Jak to Vlado dělal nevím, ale dělal to dobře: „Nesahejte na to, to se vám nebude líbit!“ (Mure&musc) – a pravda.

atelier_cologne_mistra_patchouli_www.frangipani.cz_romana_granatova

Kamarádka Molie na mne ráno vybalila novinky od Atelier Cologne: Mistral Patchouli a Rose Anonyme. Tuhle značku trochu podceňuju. Její vůně se mi celkem líbí, ale jsou to jednoduché akvarelky. Na druhou stranu parádní flakony, co flakony, demižony, k tomu různé doplňky, co nutně musíte mít: kabelková pouzdra, miniatury… A teď si možná konečně jednu koupím. Rose Anonyme je celkem dobrá kolínská ke klasické arabce, tak lehká a příjemná, až mne to samotnou překvapilo. Jestli vás arabky lákají, ale bojíte se jich, zkuste tohle: jemná, svěží, lehká jarní růže a k tomu jen zobnutí oudu a zázvoru, na začátku ještě trochu rychle se vypařící máty. Vyvine se do ještě lehčí svěží růže, vás potěší přítomností orientu a koho by to mohlo pobuřovat, ten si toho ani nevšimne. Jako Mavi boncuk, Alláhovo oko na řetízku v hlubokém výstřihu, velmi západní, civilní a nositelné. Ale tu nechci.

Mavi boncuk.

Mavi boncuk.

„Zkusíš to pačuli?“ „Zbláznila ses…no ukaž.“ Silně citrusový začátek, deset minut se rozplýval a pak se proměnil v letní Mandračku. Od začátku mi byla známá, ale soustředila jsem se na citrusy a nemohla jsem rozklíčovat, která citrusovka…při obědě (thajské kuře s koriandrem) mi to docvaklo. Vlezla jsem na Fragranticu a fakt, nejsem sama, hned jsem to musela zatelefonovat Deradovi!
Složení na Fragrantice mi nesedí, rozhodně geranium velmi opatrně a cítí se být pepřem. Dominantní je badyán a to ostatní tam prostě není. Jsem ještě ochotná připustit kyselý kosatec, pokud se tváří jako citróny a bergamot, ale spíš ani ne. Každopádně složky, které cítím, jsou mezi oběma Goutalkama: bergamot, pepř, badyán, heliotrop, šalvěj, zázvor a navíc jsou tady citrusy: citron, grapefruit. Vlastně ve výsledku by mohla být tropickou citronovou sestrou Mandragor.

A teď se podíváme na oficiální složení ze stránek Atelier Cologne:
Top notes: pomelo from Florida, black pepper from Madagascar, star anise from China
Heart notes: iris from Morocco, incense from Somalia, geranium from Egypt
Base notes: heart of Patchouli from Indonesia, benzoin from Laos, Haitian vetiver
Bingo! Je to Mandragora.

A výdrž: nástřik v deset ráno, v deset večer ji zřetelně cítím. Fantastic!

Přemýšlím, jestli ji potřebuji. Nejdřív jsem byla uražená, že mi někdo dělá do Goutalek. Teď ale uvažuju o tom, že letní Mandračka je vlastně jen odvar Pourpre a že je možná vyměním…každopádně vůně, známá pod pseudonymem Mistral Patchouli, se narodila jako Mandragore Citrus.

podpis_ROM

Top notes :

pomelo from Florida, black pepper from Madagascar, star anise from China

Heart notes :

iris from Morocco, incense from Somalia, geranium from Egypt

Base notes :

heart of Patchouli from Indonesia, benzoin from Laos, Haitian vetiver

You may also like...

4 Responses

  1. Enka Quanium napsal:

    Primlouvam se za recenze na Goutalky, rada bych si poridila nejakou dalsi :o) a ty vase clanky se tak krasne ctou..

  2. dzona napsal:

    Bych se složkami vůbec nezabývala, stejně nás tím tak trochu oblbují. Před pár dny, což je vážně náhoda, jsem koukala na video, kde Andy Tauer vykládal o Pentachordu White (už to přebolelo? asi ještě ne, co).
    No on říkal, že neprozradí, co tam je, protože je to jen 5 ingrediencí, prozradí dvě a někdo to napodobí. A že prozradí jen jednu, na kterou je nejspíš zvláště hrdý, a to alfa iron, prý jedna z nejdražších surovin vůbec. Jenže kouknu na Fragrantiku a žádný iron, zato 6 jiných složek. Pak to ber vážně.

    • Romana napsal:

      Oficiální složení podle Tauera (snad je to vidět):

      Tak se na Fragrantice skoro trefili. On podle mne uvádí to, co bychom měli cítit, ale jeho vůně jsou hodně chemo; je vystudovaný biochemik a čaruje v laborce, tvoří záhady. Je to vidět na aldehydech, ty má vypiplané, to snad dnes nikdo líp neumí. Znáš vlastně vůbec ty Tauerovy dryjáky? Mám přinést na sraz?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..