AU PAYS DE LA FLEUR d’ORANGER: Collection Les Inédits

IMAG2119

Jasmin Rêvé – klidný jasmín, kterému nádech neroli, přesněji řečeno jeho citrusový aspekt dodává dojem čistoty vyžehleného prádla. Později jsem zachytil stopu dřevitých tónů. Jasmín se tu ukazuje v krotkém a příjemném provedení, prostý hutnosti a opojnosti a o indolech tu není ani památky. Vzhledem k absenci těžké pronikavosti, nezřídka doprovázející jasmínové soliflory, bych Jasmin Rêvé klidně doporučil i mužům jako nezvyklou, ale o to sympatičtější alternativu kolínské. Jestli máte v oblibě třeba Jasminoru, partnerovi darujte dřevitější JR a budete hezky sladěni 🙂

Podobně jako zmíněná Jasminora je JR lineární vůní a vzhledem ke své subtilnosti vydrží celkem dlouho.

IMG_20131125_173739

Θ

Figue Fruitée – sláva, nejde o žádný x-tý fíkovníkový list (ačkoliv nahořklá zeleň v paletě odstínů vůně nechybí), ale o parfémové vystižení plodu fíku. To se tvůrcům povedlo, aniž by stvořili banální ovocenku nebo xerokopii rozkrojeného fíku à la Demeter, což pokládám za působivé. Představte si ženu navoněnou parfémem z lehkého bílého pižma a k tomu závan čerstvých fíků. Žádná šťáva prýštící z nakousnutého plodu se ale nekoná, ovocná stránka je tu potlačena. Místo toho čicháme k celému fíku, který ještě potřebuje pár dní k úplné zralosti a možná je dokonce ještě na stromě. Pod tím vším spočívá nenápadný tón, jenž neumím zařadit. Je teplý, oblý, evokuje mi odstín syté světlehnědé a objeví se jako poslední. Střed vůně v sobě spojuje mírně sladký s nahořklým tónem ústící v nezvykle příjemný akord. Jako celek je FF sušší zelená vůně s rozkvetlým srdcem a hezkým zakončením, decentní a příjemná. Vlastně je skvělá.

IMG_20131125_172253

Θ

Bergamote Boisée – citrusy s levandulí (ve složení není uvedena), medovým tónem a vůní dřeva. Ta dřevitá část má v úvodu až mátový nádech. Levandule zanedlouho zmizí, nebo se spíše přetaví v nespecifické květinové podbarvení. Bergamote Boisée je směs vzájemně sladěných kontrastních složek, které nevoní neměnně – chvíli si představuju horký čaj s citrónem (citrusy + med), pak zas vystoupí do popředí jiné jejich seskupení, svým zabarvením trošku připomínající typický “zpocený” Ellenův akord, jenž s úspěchem použil třeba v Déclaration. Později získají na důrazu dřívka a vůně začne být víc boisée než bergamote. Vychladlý čaj s citrónem a medem srkaný skrz cedrové brčko. Moc pěkné.

IMG_20131125_173603

Θ

Tubéreuse Rosée – obávaná kingoška bílých květin mě oproti očekávání nepraštila přes nos, zato překvapila: je tu nezvykle plachá a taky anoncovaná růže je hned od počátku nastavená na střední hlasitost. Brzy po nanesení je mezi oběma květinami malinko cítit něco podobného vůni sladu nebo chlebové střídky myslím, že to může ukazovat na přírodní původ ústředních surovin, ale kdo ví. Parfém by docela klidně mohl být pojmenován i Rose Tubéreusée, síly jsou zkrátka vyrovnané. Vůně je přiměřeně sladká (proč vlastně někdo nezkusí udělat hořkou nebo slanou tuberózu?), jak se dá čekat od florální vůně, ale nikoliv přeslazená. To spolu se zmíněnou tlumeností růže i tuberózy činí vůni příjemně něžnou a přátelskou. Tuberózový parfém bych normálně dedikoval zralejším dámám s výraznou osobností, nicméně TR by si mohlo v klidu lajsnout i křehké náctileté děvče, aniž by v ní působilo jako vykradačka máminy toaletní skříňky. Kdo tuberózy nemá rád, měl by si přivonět, ať pozná i vzácnější, vlídnou stránku této květiny.

IMG_20131125_173300

Θ

Lavande Ombrée – od začátku výrazná a okouzlující fougerová vůně, kde je levandule dozdobena bohatým, zdobným, hořce-kořeněným bylinným akordem. Chvíli mně připomíná (ten akord) Fou d’Absinthe, pak mě zas napadne ten krásný hořký střed z Azzaro pou Homme. V pozadí je patrná měkká pačuli. Jediná mužům věnovaná vůně z Collection (Bergamote je unisex) zajímavě rozvíjí klasický koncept fougère moderní jiskrou. Působí na mě dojmem, že by mohla být nošena před sto lety stejně dobře jako dnes. Lavande Ombrée bude ideálním dárkem pro muže tak od třicítky výš, je prostě povedená, bez výstřelků a přitom působivá.

IMG_20131125_174350

Θ

Všechny vůně z této řady byly vytvořeny Jean-Claudem Gigodotem, o němž jsem zatím neslyšel. Budu mu věnovat pozornost – ukázal, že umí. Celá kolekce Les Inédits je k dostání v pražské Madeleine.

derad_podpis

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..