Ayurvéda na vlasy 2.: mleté listí

Minulý díl článku ZDE: o důvodech a výsledcích

Všechny naše recenze o ayurvédě na vlasy najdete ZDE.

 

  • Mytí

Myslím, že hlavní efekt na zlepšení kvality odrostlých vlasů má to, že nejsou při mytí zbavené přirozené mastnoty a vlhkosti. Při konvenčním  mytí nejdřív všechno pořádně odmastíte ropným saponátem a následně vlasům navracíte mastnotu a vlhkost ropnou mastnou složkou a ropným smáčedlem (opět saponát), které dovolí vlasy pokrýt vrstvou umělé mastné látky. Nejen vlasy a jejich kořínky, ale i pokožku (hlavy, krku, těla…kamkoliv vám to steče) a dusí je a dráždí.all_khadi_amla_reetha_www.frangipani.cz_romana_granatova
Byliny obsahují přirozené saponáty a jako kondicionér slouží váš vlastní tuk. Byliny se nanášejí k hlavě, působí především na odmaštění pokožky a délky už se myjou jen „bublinama“, po kterých do délek steče i tuk z hlavy. Je to vlastně geniální recykl (škoda, že to nefunguje i kolem pasu, že by vlastní tuk odtekl po použití ayurvédy do odpadu vany). Jestli čekáte, že se vám po bylinách přestanou mastit vlasy, tak se nedočkáte. Efekt je spíš opačný. Vlasy prostě nejsou nikdy pořádně odmaštěné. Takže mytí obden, jako dřív, se mi stejně nevyhnulo, což mi ale nakonec tolik nevadí, když to zůstalo nastejno. Výhodou je, že když si potřebuju mýt vlasy vícekrát za den, tak každé mytí je ku prospěchu a výživě vlasů.
Když si přečtete složení různých indických sypkých šamponů, třeba právě Eliah Sahil, najdete v nich dvě základní složky: arithu a shikakai. A to jsou právě ty dvě zázračné byliny, které používám samostatně. Nebudu vám psát složení a účinky, na tohle téma je na netu hromada dobrých článků, jen mé zkušenosti.

Shikakai: pomleté lusky akácie Acacia concinna. Nejlepší! Pění, mydlí, poměrně dobře odmašťuje a dobře se vyplachuje, docela hezky voní po lučních bylinách. Kdyby bylo na mně, zůstala bych u ní. Bohužel, jak jsem psala včera: stejně jako u ibišku (karkadé) se u mne projevila po nějaké době latentní alergie, začaly se mi dělat pupínky jako po chemii a musela jsem ji vyřadit. Nejprve jsem zkoušela smíchat ji 1:1 s Arithou, ale ani snížení dávky nepomohlo.

mimo25

Aritha (Reetha):  tohle znáte. To jsou obyčejné mleté prací ořechy. Odmašťují méně, přinutit je k zpěnění je skoro nemožné a vůbec jsem nevypozorovala, na čem to záleží. Čili vlasy jsou po umytí méně odmaštěné a rychleji se zmastí. Moc to nevoní, vůně není příjemná nikomu. Další nevýhoda je, že jsou poměrně dost dráždivé pro oči. Když mi voda stekla do očí, celý den jsem vypadala angorsky a rozkapávala. A to je ten důvod, proč jsem článek odkládala: na jaře jsem si vypěstovala poměrně slušný oční zánět a dodnes ještě nejsem úplně zdravá, čeká mne chirurgický zákrok. Jedna z možných příčin: trvalé dráždění šamponem. Nebyla jsem si jistá, jestli vůbec v ayurvédě budu pokračovat a po dobu léčky zánětu používám jemný dětský bio šampon. Výsledky jsou tak hrozné, že hned po doléčení se vracím k ořechům!

ořech

Eliah Sahil: nic zvláštního, jen směs dvou výše uvedených a „kondicionéru“ amla a ještě tipuju na směs orientálního koření, protože voní jako budoár indické princezny. Ohromnou nevýhodou je cena. Ohromnou výhodou je jeho velejemná struktura. Je pomletý do hrubosti krupice, zatímco bylinky jiných značek mají hrubost strouhanky. A to je fakt problém při oplachování. Práce s Eliah Sahilem je mnohem pohodlnější, rychlejší, vzala bych ho klidně i do sprchy na stojáka.

Pozor na tekuté výrobky! Absolutně nedoporučuju. Všechny tekuté výrobky obsahují konzervanty a stabilizátory. Jestli chcete opravdu přírodní mytí, léčbu vlasů, vyhněte se jim. Viděla jsem výrobu jedné srí lanské ayu kosmetiky, která je nekontrolovaná a přestože nejsem chemik, nevěřím, že není „obohacená“.  Srílanská socialistická ekonomika probíhá bez jakékoliv ISO a zdravotní certifikace… Prodává se i v Evropě,  v českých bioshopech je poměrně populární. Dováží ji německá firma a za ty roky, co se tady prodává, nezískala ani základní německý ECO certifikát BDIH. Nevěřím, že by nechtěli. Nemíním tady pomlouvat jednu konkrétní značku. Píšu to pro ilustraci toho, že pokud chcete ayurvédu, jedinou zárukou přírodního původu je právě použití suchých bylin bez úpravy.

  • Značky:

Těch je hromada. Nejčastěji kupuju Ayuuri. Vyhovují mi ty neestetické krabičky á 100g, jedna mi vydží tak 7 až 10 dní (ale prý se má dávkovat méně). Mám tedy spotřebu šamponu tak 350g za měsíc, což u Ayuuri vyjde na cca 300Kč.

sac_khadi_amla_reetha_www.frangipani.cz_romana_granatovaMám i roztomilé plechovčičky Khadí, ale jediný rozdíl je ve vyšší ceně, obsah je naprosto totožný s Ayuuri, a navíc mne rozčiluje, že když už používám eko kosmetiku, tak bych měla produkovat jednou týdně prázdnou plechovku s problematickou recyklací. Úplně nejlepším zdrojem je e-bay: po nějaké době jsem si troufla koupit stogramový pytlík od nějakého Pákistánce za asi 30 korun a bylo to totéž.

khadi_amla_reetha_www.frangipani.cz_romana_granatova

  • Kondice

Amla: mletý kyselý angrešt, neochutnávat, ale stejně se tomu nevyhnete, pokud vám steče voda do pusy. Je hořkotrpkokyselý. Vlasy jsou po jeho použití jako hedvábí, pevné, silné, lesklé, hladké, snadno rozčesatelné a vydrží tak dlouhé dny. Že zázrak? Jojo. Používám buď samostatně po mytí, jako masku, a přidávám ke každému mytí tak kávovou lžičku.

  • Barvení

Henna. Popsala jsem včera a barví se i české bloggerky. Nebudu opakovat, co bylo mockrát řečeno, snad jen jedinou poznámku: kupte si to nejlevnější. Jsou všechny stejné. Je to prostě sušená bylinka a kostky od Lushe mi přijdou jako zhovadilost, protože jakmile na to  v Lushi sáhli, ztratilo to veškeré výhody: pohodlnost při použití sypké byliny, chemickou nezávadnost, možnost míchání s ostatními bylinami.
Amla: ta sice nebarví, ale doporučuju přidat do henny při barvení. Výrazně zlepší kvalitativní výsledek.

  • Jak na to

No, blbě. Mytí je šílená otrava, která mnohé odradí už na začátku. Proto doporučuju začínat Eliah Sahilem. Ten se totiž dá nanést suchý rovnou na vlasy. Když ho pak pěkně zředíte, funguje jako normální šampon, jen oplachování je delší. Nanáší se dvakrát a že máte vlasy umyté poznáte podle toho, že začne pěnit.
Ostatní byliny včetně amly jsou nahrubo pomleté a drží ve vlasech jako písek. já to dělám takto: rozmíchat v kelímku (v jakémkoliv poměru všech tří výše uvedených)  asi 4-6 polévkových lžic (jak jsem psala výš, asi jsem overdosed), rozmíchat ve vodě (v kelímku), napatlat na hlavu, teče to všude kolem, takže udržet toho co nejvíc na hlavě a nějak masírovat. Teče to do očí a pálí. Stačí na mytí 2-3 minuty nechat na hlavě. Pak lehce spláchnout a dát druhou, slabší dávku. Ta by měla už pěnit. Jenže…to se podaří tak na každý pátý pokus. Neznamená to, že vlasy nejsou umyté, ale vůbec nechápu, na čem pěnění závisí. Asi na rosném bodu.
Oplachování je strašné, strašné, strašné! Ráno před prací to nedělám, ale při večerním mytí si udělám čas, napustím aspoň trochu do vany, ponořím hlavu a vypláchnu mnutím, co jde a dosprchuju. Tohle je perfektní postup, při ponoření se vyplaví skoro všechno, jenže ten čas a spotřeba vody…jinak prostě desetiminutové intenzívní sprchování a pak se nečešte nad umyvadlem, protože budete zděšení , že se vám sypou z hlavy piliny. Závěrečný krok: vydrbat vanu savem.

open_khadi_amla_reetha_www.frangipani.cz_romana_granatova
Včera jsem zapomněla zmínit jednu velkou nevýhodu: mytí na cestách. Vozit sebou pytlíky otrava není, dokonce Eliah Sahil píše, že jejich výhoda je možnost přibalit to do příručního zavazadla (což je blbost, protože malou dávku šamponu taky), ale na hotelu kelímek a vanu seženete blbě. Eliah Sahil začal nedávno dělat malé cestovní balení a to je fakt na cesty tak akorát, s tím můžete i do sprchy.

eliah_sahil_www.frangipani.cz_romana_granatova

  • Čištění pokožky.

Ještě jedna věc: pokožka se tím, že se málo odmašťuje, se postupně „zanáší“ a tvoří se na ní vrstva mazu. Je potřeba ji jednou za čas pořádně vyčistit. Doporučuju jednou za dva měsíce pořádnou masáž hlavy od profesionála spojenou s umytím konvenčním bio šamponem. Vlasy najednou ožijí, jak se zbaví přirozené mastnoty, ale nenechte se oblafnout, efekt je jen krátký; ne aby vás napadlo se kvůli tomu vrátit, zase by se postupně jejich stav zhoršil.

Andy Tauer, fialový sněhulák a Neela Vermeire. Nechtěla jsem, ale moje vrozená skromnost mne přinutila vám to ukázat...mám z té fotky fakt radost. A vy aspoň můžete vidět, že Krtkova kámoška není blondýna, jak se tady pořád snaží n.ě.k.d.o naznačovat.

  • Co na konec: je to mrtěhustý, děkuji spřáteleným odborníkům za slovní zásobu. Zkuste to. Jestli chcete hřívu jako Neela Vermeire, jinak se k ní nedopracujete. Jinak budete mít účes jak Andy Tauer. Sněhulák uprostřed je ve vlasovém přechodu.

Šampony Eliah Sahil koupíte ZDE


Příště: Technologie a produkty

podpis_ROM


Některé odkazy jsou affiliate.

You may also like...

21 Responses

  1. Lenka napsal:

    Teď po třech dnech už to jakžtakž jde, vlasy vypadají normálně, možná jsou hrubší než obvykle.
    Mezitím jsem to zkoušela taky manželovi (taky dermatitida, navíc jemné řídké vlasy). Jen jsme to udělali obráceně, tj. napřed (rovnou ve vaně při koupání) maska a pak až umytí normálním šamponem. Nic to myslím ale neudělalo. Jenže manžela nepřemluvím, aby chodil po umytí s maskou na hlavě a pak znovu oplachoval. To budu muset ještě promyslet:-)

  2. Lenka napsal:

    Nevím, byl to první pokus, ale neřekla bych, protože jsem si při oplachování říkala ještě ještě, aby to bylo dost:-)
    Můžu to ještě zkusit, i když po tom rvaní mokrých nerozčesatelných vlasů se mi do toho už moc nechce. Škoda, protože jsem doufala v ozdravení pokožky hlavy, která má sklon k dermatitidě nebo kýho výra….

    • Hm, škoda. Mně se nejlíp oplachuje tak, že si vlasy namočím v plné vaně (myju si občas na závěr koupele) a promnu si je rukama. A pak sprchovat tak dlouho, až nejde ani drobeček dolů. Rozčesávám se Tangle teezerem, ale i normálním hřebenem je to podstatně jednodušší, než předtím. Ale když spěchám a neopláchnu, je to přesně tak, jak popisuješ – lepivé chroští, které celé dva dny vypadá, jako mastné a matné vlasy, které nikdy neuschnou.

  3. Lenka napsal:

    Vyzkoušena samotná Amla a je to pravý opak zde inzerovaného. Vlasy jsou jako koudel, nešly absolutně rozčesat, jsou bez lesku, nejdou nijak upravit. Kdepak hedvábné a hladké vlasy – spíš pevné roští.

  4. Jarka napsal:

    Tak musím Sahila pochválit, použila jsem 3x, není to zas až tak hrozné, mně to pění a kondicionér ani nemusím používat, vlasy jsou lesklé, nezatížené, bez zacuchání,pokožka nesvědí, řekla bych, že se i méně mastí, ale na to je to moc krátká doba, vůně mi nevadí a dokonce už jsem dostala pochvalu na vzhled vlasů (a to je co říc, páč těch mojich pár chlupů…). Amlu jsem vyzkoušela jednou, tam už je to s tím použitím horší, a hlavně, Sahilu mám v koupelně a používám ihned, kdežto Amla se musí ředit, dělám to v kuchyni a většinou si na to vzpomenu, až když už stojím ve sprše:)) Budu používat asi jen nárazově nebo jako masku. Každopádně děkuji za recenzi a nakopnutí ke koupi, já jsem zatím spokojená.

    • Tak to mám radost! Já si jedu dnes Sahila koupit do BIOOO, čeká mne teď delší cesta, tak uvažuju o té tekuté novince – jenže jak je to tekuté, tak jsou v tom konzervanty, oni vzorky nemají a za tři kila na zkoušku se mi to zdá dost…navíc to ani nemají na stránkách, abych si o tom něco přečetla, tak kdoví, do to vlastně je…obsluhovala mně Blogerka roku, tvrdila, že jde o šampon, ale na webu vidím jen nějaké oleje. To je s nima furt. Fajn holky, ale dostat z nich nějaké info…to spíš dezinfo. Nevíte o tom někdo něco?

  5. Jarka napsal:

    Máš mě na svědomí, objednala jsem si Sahila a Amlu!! Párkrát jsem už zkoušela mýt vlasy sodou a splachovat rozředěným octem (mimochodem, taky dost voserismus), docela překvápko, funguje to dobře. Barvím hennou, ale spíš než kvůli barvě se snažím vyživovat,na hlavě mám takovou tu myší hnědou bez šedin, tak si dávám hnědou hennu, moc to znát není, spíš jen takový lesk a vypadají zdravě. Mám jemné, mastící se vlasy, konce pořád roztřepené, i když vyživuji a chovám se k nim hezky:( Příroda je prostě mrcha, mám vlasy po tatínkovi, no!!!

    • Jarko, ale nečekej zázrak druhý den, musíš vydržet aspoň měsíc! Ale jestli jsi zvyklá na hennu, tak už máš dobrou průpravu. Valsy po tatínkovi jsou blbé, prsa po tatínkovi jsou horší, tohle je lepší varianta. Tak s chutí do toho!

  6. Lenka napsal:

    Dík! Já to zkusím, protože věřím, že ten igelit ze silikonů má něco do sebe.

  7. Lenka napsal:

    Přidám, že s hlavou plnou šedin.

  8. Lenka napsal:

    No asi to tu zapadne, ale co pro takové melírované blondýny?

    • To si musíš vybrat, zdravé vlasy nebo odbarvená hlava. Ale pokud neřešíš kvalitu vlasů v délkách, tak si klidně odbarvuj dál chemicky a jen používej přírodní šampon na zdravou pokožku a kořínky. Eliah tolik nebarví, jen teochu tlumí barvu, budeš ji mít trochu myší, ne zářivě blond. Ale to ty stejně nemáš – extrémní blond. A hlavně po jednom balení nebudeš mít hnědou hlavu.

  9. Moruse napsal:

    Celou tuhle anabázi s bylinkama praktikuju asi měsíc. Vymývání větví z vlasů je šílený, ale … vlasy mám silnější, lesklejší, vlnité, ale žádná ovce, jsem spokojená. A samotná Amla mě naprosto nadchla, po žádném kondcioneru jsem neměla tak hebké a hladké vlasy, takže to asi nějak funguje 🙂 Jinak mám jemné, vlnité vlasy, u hlavy se mi vlasy dost mastí, konce naopak suché.

  10. Goldie napsal:

    Nečetla jsem úplně celé, ale používám ajuverdské mýdlo Neelayadi (taky mají na Biooo), právě pro tu user-friendly formu. Protože ten “voser” kolem prostě nedávám 😀

  11. Dejnicka napsal:

    No tak nějak jako vimneok..výsledky zní parádně, ale ten vopruz okolo mě hustě odrazuje:-(

    • Romana napsal:

      Lidi, ale víte, jaká je to slast, když vám najednou těsně před důchodem, po celém tom plešatém životě, narostou VLASY?

  12. vimneok napsal:

    tak to je sice hezké, ale nebylo by něco více user friendly? já bych se musela takhle mýt každý den a to teda fakt nedávám…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..