• Ayurvéda na vlasy 3.: co jo, co ne

Přesně letos na Den dětí jsem měla dvouleté výročí bez šamponu – jak jsem k tomu přišla tady v Ayurvédě na vlasy 1. a tady 2. .

Všechny naše recenze o ayurvédě na vlasy najdete ZDE.

Chystala jsem se, že o tom napíšu článek: jak jsem spokojená, jak jsem skončila u toho (bohužel) nejdražšího produktu, který vydá ale (bohudík) za všechno, co bych si kdy na vlasy koupila, takže vlastně ušetří peníze a čas, že poprvé od puberty s výjimkou hormonálně poblázněného těhotenství MÁM VLASY, čehož si všimlo i okolí a hlavně jsem se zbavila kožních problémů a nedostatků NA CELÉM TĚLE…a pak jsem si řikala, že to je vlastně taková rutina, že to nikoho nezajímá. Jenže jsem kápla na něco, co mne přesvědčilo, že musím být pořád ostražitá a že to musím nasdílet. Takže tady máte těch pár věcí, které teď používám + jednu věc, kterou v žádném případě NEDOPORUČUJU. A proč mne štve Biooo a taky vás požádám o radu, kde nakupovat…

 • 1. ELIAH SAHIL

Zázrak a nic lepšího není. Po všech těch krabičkách jsem skončila u jemně mletého Eliahu v té nejlevnější verzi (ty dražší nemají jiný vliv na vlasy, klidně si těch stopade ušetřete). Spotřebuju tak jeden za měsíc (při použití obden), děláme si se Žabou vždycky výlet do centra, zaparkuju na zákazu, dáme si skvělý hamburský Currywurst s 95% masa (jediný v ČR a je jiný, než kečupový CW berlínského typu, který prodávají v Drážďanech – ochutnejte!), Žaba chce brusinkové tyčinky z Paula a šumivé kostky ze Sephory, tvrdelník ze Staromáku a kapučino a džus v Costě a aspoň malé Lego…no prostě ten nejlevnější šampon mne vyjde na 800,-, no ale budiž, je to takový rituálek, máme to rádi. Při slovech “jedeme koupit šampon” oba muži nadskakují radostí, malej že něco dostane, velkej že bude mít celé odpoledne klid.
Eliah Sahil fialový je tak jemně mletý, že v pohodlí používání s přehledem nahradí i tekutý šampon i ve sprše. Je GENIÁLNÍ, neexistuje lepší věc. Tečka.
BTW: Pozor! Eliah Sahil už nemá certifikát BDIH – holky v Biooo vám samozřejmě budou tvrdit, že se nic nezměnilo (samozřejmě píšu proto, že …. viz níže).

1966909_718675528202144_6822826671800415372_n[1]

Při předposledním nákupu jsem si všimla, že v regále vedle Eliahu stojí nějaké placatky. Jsem Moravák, nenechalo mne to v klidu – položila jsem obsluhující blogerce roku sugestivní otázku “To jsou tekuté šampony?”, na což mi zcela zesugerovaná dívka naprosto suverénně potvrdila, že ano, ale že vzorky nemají. Na to už jsem si v Biooo zvykla, tak ráda bych si koupila něco jiného, ale oni prostě nemají od ničeho vzorky a já po letech nákupů bio-blbostí, jejichž ceny začínají na 200Kč za lahvičku a odkládám je po jednom-druhém použití prostě bez vzorku nové věci nenakupuju. Vzorky bych si koupila, stejně jako si kupuju vzorky voňavek, ale prostě NEJSOU. Zákazníků je dost. Mám být ráda, že mám Eliah Sahil a hotovo. Utrácela bych – ale není za co. Hlavně jsem si pak ale doma celý večer googlila, jestli fakt existují tekuté šampony Eliah Sahila jestli by se daly vzorky objednat třeba z Rakouska, kde je sídlo firmy – ne, nedaly, protože nic takového neexistuje. V placatkách jsou tělové oleje, žádné šampony nejsou.

PLUSY: všechno
MÍNUSY: nemá, možná ta cena


Šampony Eliah Sahil koupíte ZDE


 

 • 2. RAHUA

Utrácela bych…hlavně za tekutý šampon a za kondicionér. Amla je fajn, ale nevyřeší problém pětidenní služebky, kdy si ty vlasy prostě potřebuju upravit na celodenní jednání. Eliah řeší hodně, ale někdy se sejdou prostě okolnosti (vlhkost, přesušené vlasy z bazenu, flámování přes půlnoc…), že potřebuju nějaký vyprošťovák. Na normální kondicionér nešáhnu z pudu sebezáchovy už leta, Biooo jakožto můj dvorní dodavatel neposkytuje nejen vzorky, ale ani konzultace (ty dívky jsou hrozně příjemné, ale ty jejich porady…viz níže.) V podstatě náhodou při návštěvě butiku Breathe v Berlíně jsem zapředla rozhovor na tohle téma s ohromně příjemným prodavačem a nakonec z toho byla sada travel size flakonů šamponu a kondicionéru RAHUA pro normální vlasy. Po dvou použitích mne položil na záda tak, že jsem si přikoupila ještě sadu pro objem. A je to další GENIÁLNÍ PRODUKT pro alergiky. Naprosto přírodní, nekonzervované, bylinné přípravky. Šampon je super, až na příšernou senově-silážovou vůni. Ale kondicionér – to je PERLA GALAXIE. Je neoplachovací (v obou řadách), nicméně ja tu mastnotu nerada, takže oplachuju.

Vlasy už jen po šamponu jsou hebké, ale silné, pevné, neelektrizují, jsou lesklé. Kondicionér ještě zlepší jejich kondici a jakoby pomůže jejich tvarování – skoro pokaždé vlasy fénuju a po tomhle kondíku si drží tvarcelé dva dny plus-minus. Mezi řadami nepozoruju rozdíl, ale kvůli té hrozné vůni-nevůni preferuju šampon normal+kondicioner objemový. A samozřejmě, o to jde hlavně: naprosto hypoalergenní, žádné šupony, žádné pupínky, podráždění, seborhoeiditické výsevy… Kdyby se daly produkty RAHUA koupit běžně a za celkem normální cenu, byla by to moje jednička bez konkurence. Takhle si je nechávám ne výlety a na dovolenou. I vám doporučuju pořídit si na vyzkoušení sadu travel size. Hlavně pak nemám pocit, že jsem si použitím chemie zničila dvouletou námahu…

PLUSY: žádné alergie, pohodlné použití, sexy balení
MÍNUSY: faktické nemá, subjektivní omračující vůně a ta cena (jakože WTF), dostupnost

 • 3. HENNA

Chtěla jsem napsat, že je mi jedno, jakou hennu používám. Teda nechtěla, protože když je mi to jedno, tak proč o tom psát, že. Jenže teď jsem si koupila takovou…jak to říct…nehezkou věc. Nebyla jsem si jistá, jestli mám ještě doma zbytek Henné měděné, tak jsem se rozhodla si pro sichr v Biooo koupit balíček – jedu na měsíc pryč, potřebuju nahodit fasádu. Jenže: neměli. Měla jsem ráda Khadí, už kvůli tomu názvu (“Čím se barvíš?” “Kadí”, “Pleju len!”) a těm sexy neekologickým plechovčičkám (co se v přírodě rozloží dřív, igelitka z Teska, nebo plechovka z Indie?), ten ale Biooo už neprodává. OK, Henné je standard. Jenže: “Nemáme.”

“Jak můžete NEMÍT?”
“Vaši barvu nemáme. Khadí nemáme. Jinou značku nevedeme.”
“A máte něco jiného?”
“Máme tady Henné z té prémiové řady. Je to o 90Kč dražší.”
“A v čem je to lepší?”
Pozor, následuje odborná rada: “Mělo-by-to-líp-barvit.”

No tak to je úžasná zpráva, ne? Henna není nic exkluzívního, určitě by ji měli v jiném zdravíčku, ale auto na zákaze, bratwurst v žaludku, řvoucí Žaba před hračkářctvím a totálně ucpaná Praha, jinam nic shánět nepojedu. A má to pěkně perleťovou krabičku. Beru. Že jsem si radši neukousla ruku, já lakota!

PLUSY:
– nebarví vanu
– nebarví kůži okolo obličeje a na krku a ruce
– nebarví ručníky po použití

MÍNUSY:
– nebarví vlasy

Konzistence téhle prémiové řady je něco jako hrubě mletá Aritha, kvůli které jsem ji přestala především používat. Ale OK, není to k dennímu použití, překousla bych to. Jenže: použila jsem asi 3/4 balíčku namísto obvyklé půlky, mám vlasy na ramena. Pořád to ne a ne udělat takovou tu želatinku, co “normální” henna – pořád to byla hrubá kaše. Když už vychlada a bylo jasné, že konzistence je finální, začala jsem nanášet. A bylo to něco tak příjemného, jako vtírat si do vlasů mokrý štěrk. Nejen, že je to nepříjemné pro ruce a pokožku hlavy, ale prostě vezmete hroudu a kam ji připlácnete, tam zůstane. Zapomeňte na nějaké rozmasírování hmoty do vlasů – jestli se netrefíte rovnoměrně na všechna místa na hlavě, riskujete fleky, protože hmota se prostě po hlavě už nedá rozprostřít. Zůstane vám ve vlasech jako hrouda bahna. Teda…fleky neriskujete, protože to v podstatě nebarví (copper). Jsem zvyklá si dávat pozot při nanášení barvy, přesto mám obvykle po každém barvení oranžové plovací blány na rukou, oranžové čelo, kotlety a kůži pod vlasy pomerančovou. Teď nic. Tak bylo mi divné už to, že směs vůbec nebarví ruce při nanášení. Ale třeba má ta zázračná prémiová formule nějakou odloženou schopnost barvení a rozbalí to až na vlasech. Nemá. Měla jsem štěrkopísek na hlavě 2,5 hodiny (max. doporučený čas je 120 min) a prostě nic. Tedy nic…není to úplná nula, ale výsledný efekt se rovná tónovacímu šamponu. To je zoufale málo!
Co je ale naprosto příšerné a neodpustitelné, je splachování. Nejde to z hlavy ven – poprvé se mi stalo, že už mi netekla z hlavy oranžová voda, ale pořád padalo kamení a sušené kobylky. Pořád jsem citila v prstech vlasy jako nejhrubší smirkový papír, nešlo se toho vůbec zbavit. Opravdu-hnusné. Pak už mne to přestalo bavit, ale sušenou drť jsem vyčesávala do dalšího umytí, a to tak, že umyvadlo bylo špinavé (ne sem tam drobek, to je přijatelné pro ayurvédisty).

Normálně jsem si šla přečíst návod, jestli se to třeba nepoužívá nějak jinak. Ne, chybu jsem neudělala. Jen jsem se dočetla, že obsah na rozdíl od levné krabičky (čistá henna) obsahuje navíc zelený čaj. That´s all. Proč jsem tak naštvaná? Protože jsem si to úmyslně nechávala na poslední chvíli před odjezdem. Spolehla jsem se, že prémiový produkt mi dá ještě lepší kvalitu, než jsem zvyklá. Tedy na předposlední. Po tomhle výsledku jsem tedy byla nucená udělat zákrok podruhé na druhý den ráno ze starého balíčku a třetí zákrok byl ještě večer, protože ty nánosy bylo třeba smýt normálním šamponem. Celkem: 6 hodin namísto 2 v posledních 24 hodinách. Nesnáším stres, nesnáším lidi a věci, kteří mne do něj dostávají, nesnáším prémiovou hennu a čtve mne nekompetentnost těch sladkých a ochotných dívek z Biooo. Vím, že prodavačka neví všechno, ale není ostuda se podívat do návodu nebo do prezentace ze školení. Podotýkám, že nechodím nakupovat ve špičkách, obvykle si to nechávám na neděli odpoledne, kdy se v té Kotvě plouží pár ruských mátoh před odletem a servírky ve snacku hrají piškvorky.

Za tu ušetřenou stovku si dejte currywurts za Kotvou: párek s 85% masa, hranolky smažené ve stolním oleji, ne na kokosáku, tři verze pálivosti omáčky (dejte médium), tři verze kari (dejte hřebíčkové) a navíc ručně mleté chilli z Thajska (dejte pozor).

Za tu ušetřenou stovku si dejte currywurts za Kotvou: párek s 85% masa, hranolky smažené ve stolním oleji, ne na kokosáku, tři verze pálivosti omáčky (dejte médium), tři verze kari (dejte hřebíčkové) a navíc ručně mleté chilli z Thajska (dejte pozor).

Tak: tady máte souhrn veškeré mojí vlasové péče. Není to moc, co? Síla přírody…k tomu ještě patří Tangle Teezer, Dtangler a kvalitní foukací kartáč z kančích štětin. Víc nepotřebuju k tomu, abych měla tolik vlasů, kolik jsem si vysnila pokaždé nad obrázkem komantovaným kadeřnicí “Na to nemáte…objem. A kvalitu.”

A tak: jste spokojeni s Biooo? Doufejme, že ze špičkového dovozce a leadera na trhu bio kosmetiky se nestane zaměstnavatel brigádnic s hezkou tvářičkou a diplomatickým vystupováním, které ale neposkytují žádnou zákaznickou službu navíc. Spoléháte na prodavačky, nebo si radši zjistíte informace sami? A můžete mi poradit nějakého prodejce širokého sortimentu přírodní kosmetiky, který se se mnou bude kvalifikovaně bavit o tom, co prodává? Netrvám na osobním styku, klidně po mailu.

Reklama / affiliate odkazy v článku.

 

podpis_ROM

You may also like...

14 Responses

 1. Rena napsal:

  Tak jsem konečně vyzkoušela tekutýho Sahila – šampon i kondicioner. Oboje má moc pěkný složení, to sem vypisovat nebudu, jde to najít. Šampon pění a to hodně a je hodně hutný, jde naředit na půlku, čím se člověk dostane na fakt sympatickou cenu. Já s ním mám maličko problém, že mi vysušuje příliš vlasy i kůži, ale je fakt, že já jsem extrém, trpím chronickou dehydratací a kvůli tomu snesu máloco. Hodně mi efektem připomíná šampon od Farana. Uživatelsky perfektní a taky je fajn, že super vymývá veškerý olejový zábaly, ve kterých si libuju. Ale já asi zůstanu u sody s octem, i když zatím je to pro mě pocitově asi nejlepší šampon, co jsem zkoušela (a není toho moc, co jsem nezkoušela – v přírodním sektoru). Víc se mi ale líbí kondicionér, který ale nebude pro hustý vlasy, který se cuchají. Pro jemný je, i přes velký množství olejů, super a vlasy jsou po něm nádherně lesklý. Já normálně kondicioner nepoužívám, po všem mi plihnou vlasy a toto je první, kdy ne. Mám z obojího fakt dobrej pocit, až na to balení, který je hnusný, vypadá (a je) laciný a kondicioner je hutný a blbě se z toho vytlačuje a lahvička se deformuje, což nesnášim. A moc to nechápu, protože to ani vzhledem nesedí k ostatnímu – ty plechovky s olejovýma placatkama k sobě jakž takž jdou, toto je jak od jiný značky.

 2. Rena napsal:

  Jo a Henné Color Prémium Végétal je strašná, to můžu potvrdit. Jediné, ale opravdu hodně hodně malé plus je, že moje verze (tmavě hnědá) má skutečně lepší složení než ta levnější verze, je v ní míň indiga (ta levnější je jen henna a indigo, tady je navíc kampeškové dřevo a ještě něco, myslím), takže udělá lepší hnědou, je to prostě opravdu hnědá, nejde ani do červena nebo do tepla (jak mi šla vždycky khadí) nebo moc do tmava, jak mi jde ta normální HC. Ale to nánášení, uživatelská příjemnost, to je něco otřesného. Mi to teda vymýt šlo, nabarvilo to taky hezky, ale to nanášení bylo jako si dávat na hlavu lógr z kafe, prostě to nedrželo, všude to padalo (a ta hnědá naopak obarví všechno velmi pěkně). Nikdy víc. Ale kupovala jsme teď pro ségru Ayur Hennu
  http://www.biooo.cz/henna_tmave_hneda_ayur-p-3841.html
  nic moc jsme za tu cenu nečekala a nebyla vůbec špatná. Navíc mně udělala teplou hnědou a ségře červeno/měděnou, takže barevně taky ok. Akorát jsme si do ní přidávala kokosák, jinak by asi dost vysušovala. Zkusím ji příště za s a říznu amlou, možná nebude tak teplá.

 3. Rena napsal:

  Já Sahila nemůžu 🙁 A tak bych chtěla, ale prostě je v tom něco, co mi nedělá dobře na kůži. Ale teď už skutečně mají tekutý šampon (a taky celou řadu prémiové ple´tové kosmetiky), takže jen co to půjde, ozkouším ten…

  • No to mne mrzi… a dik za info o te kosmetice a samponu, doufam, ze bude brzy nejaka recenze, nebudu to zkouset jako prvni… 😀

   • Rena napsal:

    Já ho zkusím hned, jak to půjde, takže to sem pak klidně postnu… Kondiš už právě je a podle složení se mi celkem líbí, ale já kondicioner prakticky nepoužívám, takže jsem ochotná si ho pořídit až poté, co shledám šampon tak výjimečným, že toho chci víc 🙂

 4. sagiti napsal:

  Doporučuji hennu z http://www.prodejbylin.cz.Klasická červená henna bez jakékoliv příměsi.Stejnou jsem kupovala v Tunisku na tržišti.Stačí ji mít na hlavě hodinu aby barvila.Samozřejmě čím déle,tím lépe pro regeneraci vlasů.

 5. Jarka napsal:

  Dobře, díky:)

 6. Jarka napsal:

  Prosím tě, jaký máš ten kartáč se štětinami? Také se po nějakém pídím, ale pořád si nějak nemohu vybrat.

 7. Enka Quanium napsal:

  Biooo mě zklamalo, šla jsem tam při návštěvě Prahy se seznamem a na 90% seznamu jsem slyšela nemáme… tak dík…
  Hennu jsem vzhledem k blond barvě nikdy neměla a amla je fajn, ale jen na občasné prostřídání.. tmavnou mi po ní vlasy :o(
  A celkem se mi osvědčil eshop cesta přírody..

 8. mirkau napsal:

  Jak to tak čtu, zůstanu u ropných produktů. Díky nim mi stačí mýt vlasy dvakrát týdně a i tak mě to otravuje. Představa mytí každý den je frustrující. Hennu jsem zkoušela, ale nemám na to, snášet ten smrad několik hodin, vlastně i po umytí to je z vlasů cítit. A barvící efekt nula i s tmavě hnědou verzí.
  Ale foto hřívy by to fakt chtělo 🙂

 9. Sedmi napsal:

  to by chtelo foto hrivy 🙂 … pouzivam TT, ale na holky. May ma diky pravidelnemu pouzivani najednou vlasy delsi nez ja a i kvalita je super, Lilly ma vlasy po Lvovi, takze tam se zazraky cekat nedaji, ale i u ni je to videt… a ja mam opacny problem, leta si vlasy barvim, abych je alespon trochu znicila a nemela takove hrebiky neupravitelne 😀

 10. Alys napsal:

  Prý se dá dobře zasvěceně popovídat s prodavačkou tady: http://tml-bylinka.cz/, plánuji se tam jednou podívat, ale to je v Brně..
  Z rostlinných práškových šamponů nedám dopustit na Silkeshine. Je tam asi třicet rostlin (a bohužel asi 10% SLS), ale dělá tak krásné vlasy! Hebké, lesklé a co do objemu je nepřekonatelný. Je namletý na úplný prach, takže oplachování je hračka. Jen se strašně špatně shání, vždycky ho má na ebay jen jeden prodejce a občas není vůbec.
  (http://www.ebay.com/itm/Silkeshine-Ayurvedic-Powder-100-g-with-Shikekai-Scalp-Ailments-Hair-Disorders-/121378373523?pt=US_Hair_Care&hash=item1c42b6ff93)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..