• Ayurvéda na vlasy: jak smýt hennu? Jde to.

Zhlédnutí: 297

Přesně 1.6.2012 jsem zahodila chemické i bio produkty na vlasy a začala jsem používat ayurvédu. Proč jsem to udělala? Původní požadavek byl zdraví: zbavit se alergie na šampony a hlavně kondicionéry. Efekt: okamžitý. Že jsem se jako vedlejší efekt propracovala k tomu, že mi zmizely pupínky ze spánků, brady a dekoltu, zhoustly a začaly rychle růst vlasy a zbavila jsem se krepatosti, je bonus.

Jak to probíhalo a co je nového, o tom tady píšu vždycky 1. června (články tady na blogu najdete pod tagem AYURVÉDA). Ono se ale nic moc neděje, v té ayurvédě, už tak tisíc let. Dnes mám tedy pro vás zprávu, kterou bych já sama dříve zaplatila zlatem: jak se zbavit henny z vlasů?

jak smýt hennu z vlasů

Nejprve je třeba si uvedomit, co všechno v krabičce s nápisem “henna” může být a co se vám podaří odbravit.

Proč henna a jaké má vlastně barvy?

Já jsem hennu začal používat proto, že když už jsem přešla komplet na suché produkty (100% byliny) na vlasy, tak mi přišlo jako nesmysl zatáhnout do toho zase chemii. Měla jsem problém s červenou barvou, moje obvyklá (neříkám že přirozená) barva byl tmavý studený blond. Postupně jsem prošla všechny blond odstíny, abych zakotvila u té nejsvětlejší červené. Jaké jsou tedy barvy henny?

1. Blond henna / bezbarvá henna

I když se prodává v různých krabičkách, je to jedno a totéž, blond prostě zabarví jen velmi světlé vlasy. V žádném případě nezesvětluje ano neodbarvuje. Vřele doporučuji na chemlonové vlasy a afro jakékoliv barvy, henna je obalí, zatíží, zacelí jejich povrch a významně je narovná. Jakože okamžitě po nabarvení a efekt je dlouhodobý. S vaší vlastní barvou neudělá NIC. Je to zkrátka takový neviditelný top coat.

2. Všechny odstíny červené a oranžové henny

Basic. To je to, co mimo efektu popsaném v bodě 1., taky barví. Přírodní henna je oranžová – světle červená, přidáním jiných bylin se dosahuje teplého/studeného odstínu a různé síly tmavosti. Ale prostě – vlasy budou červené, od pomeranče po mahagon. Když se barvíte hennou dlouho, třeba jako já těch 8 let, tak máte vlákna tak nasycené, že ať děláte, co děláte, pod jakoukoliv jinou barvou budete pořád mít červený tón. (S výjimkou chemického odbarvování, tam je velká šance, že červený tón se změní na trávově zelený – proberte to se svojí holičkou).

Ale já vím, jak se hodně červené henny zbavit a u krátkého období barvení v kombinaci s dlouhodobějším vymývacím režimem by to mohlo fungovat do úplného vymytí.

3. Mahagon, tmavě hnědá, černá henna

To je průšvih. Tedy můj. Koupila jsem si pytel henny na trhu v Maroku a přes jisté obavy (přece jen – vezte pytel prášku v kufru přes hranice) jsem ho dovezla domů, zmrazila (kvůli hygieně) a dlouho používala. Byla hrubě mletá, špatně se vymývala, ale barva byla fantastická. Když mi došla, rozhodla jsem se nakoupit zase chytře – v Egyptě. Tam to vůbec neprodávají, nakonec jsem ji sehnala v lékárně. Dražší než u nás, dovoz z Indie, jednotlivě balené porce v malých sáčkách. Popsaná arabsky. Pravda paní na obrázku měla tmavší vlasy, ale  prostě jsem ji chtěla…make long story short: nabarvila jsem se na modro-černo-hnědo. Dostala jsem téměř infarkt.

Henna se ztmavuje přidáním indiga. Indigo je modré. Čím víc indiga, tím víc Nšoči budete. Indiga se skoro nejde zbavit.jak smýt hennu z vlasů

 

Takže jak smýt hennu?

Vlasy nemýt. Zapomeňte na chemii, nejde to. Jediná účinná metoda je no-poo, vyřazení šamponů a kosmetiky z péče. Přejděte na pár týdnů na no-poo mytí jedlou sodou.

Jako první jsem si udělala “lázeň“, do PETky 1,5 l horké vody a pytlík sody. Tím si pak prolíváte vlasy, pokaždé promačkáte, přilijete sodu, promačkáte…až se zbavíte celé PETky. Na závěr vlasy spláchněte něčím kyselým pro neutralizaci – ředěným octem, citronovu šťávou, jablečným octem… Velmi příjemná volba je malinový ocet Yves Rocher.

A pak následuje několik týdnů (u mne to byly tři) s culíkem nebo drdolem, kdy si prostě místo šamponu nandáte roztok sody (lžíci sody do skleničky vody), vlasy umyjete a na závěr spláchnete kyselinou (já používám jablečný ocet, tak 1 ku 5 naředěný vodou). Ocet smývat nemusíte, přestane být cítit po uschnutí, ale mně se zdály vlasy lepkavé, takže já smývám.

Výsledek smývání henny z vlasů

Nedostala jsem se úplně na svoji původní středně hnědočervenou, ale významně jsem se zbavila černo-modrých tónů indiga a taky docela dost červené, což mne  překvapilo, proto ji používám 8 let a je zažraná. Kdybych zůstala u metody tak 6-8 týdnů, myslím, že by to šlo dolů komplet – po každém umytí byl vidět pokrok.

jak smýt hennu z vlasů

Pravda o no-poo: je to opruz, není to šetrné a vlasy pěknější nebudou

Ještě poznámku k no-poo: toto není podle mne metoda na mytí nastálo. Soda s tukem mýdlovatí, to je to, co se vám děje na hlavě. Jenže to chce přesný poměr, a toho neodcílíte. Takže po mytí jsem měla vlasy vždycky úplně suché, krepovité, přesný opak jako po henně.

Když použiju na závěr ocet, jsou slepené do pramínků, neupravitelné. Když ne, jsou vysušené a vypadají polámané.

Samotné mytí je otrava, protože soda nepění a vlastně vůbec nepoznáte, že na hlavě něco máte – je to jako mytí čistou vodou. Není to příjemné, protože nejde poznat když jsou vlasy umyté, ani jestli jsou dobře spláchnuté.

Moje konečky byly k pláči, ale protože jsem celou karanténu nebyla u holiče, věděla jsem, že 10-15 cm půjde pryč (hrozně rychle mi po ayurvédě rostou vlasy), tak jsem to neřešila.

Pokud bych nemusela, do no-poo sodou bych nikdy nešla. Můj Eliah Sahil funguje pro zdraví pokožky a vlasů perfektně, navíc pěstí vlasy od kořínků, od pokožky.

jak smýt hennu z vlasů

Pochvala pro Eliah: ne každá nová formulace stojí za houby

Ještě si tady něco vyřídím: jsem trochu naštvaná na Eliah kvůli střídavé dostupnosti a reformulaci složení. Jako piškoty. Loni na podzim zmizel úplně…aby se objevil v novém balení – lepším (zavírací papírový pytlík místo šroubovací plastové krabičky) a levnějším. Neuvěřitelné!


Šampony Eliah Sahil koupíte ZDE


 

Co vy a alternativy vlasové chemie? Zkoušíte, máte chuť vyzkoušet, používáte, jste odpůrce?

Tak zase za rok!

 

 

REKLAMA/affiliate odkazy v článku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

You may also like...

8 Responses

  1. Fubu napsal:

    Komteso Romano jsi tak moudrà, kosm- eticky vzdělaná, tak pohotová.

  2. Fubu napsal:

    Zkusil jsem mydla, šampuky, přìrodnì i bezobalové lektvary na vlasy. Kvalita i požitek byly proměnlivé. Vždycky to zachránil oplach z kopřivy, co si sbìràm na mezi a voda dešťovà…proč ji nikdo neprodàvà.Bahennì ayurvèda spojenà s bordelem v koupelně mě nadchla….musìm vyzkoušet.Dìk za typ.

    • Romana napsal:

      A ještě doporučuju kopřivový či bodlákový šampon ALPA, půl litru stojí nevím – dvacku? třicku? – je to čistý saponát, bez silikonů, bez tvrdidel či změkčovadel… Vlasy jsou po něm hrozné (odmaštěné), ale není na nich žádný nános a jsou prefektně čisté a připravené na ayurvédu nebo hennu. Používám ho cca jedenkrát měsíčně – vždycky před barevním hennou.

  3. Mirka napsal:

    Když odbarvuju a chci i nadále odbarvovat, tak tu bezbarvou hennu asi nelze použít?

  4. Miruša napsal:

    To obalenie vlasu by ma lákalo. Vlasy nefarbím od tehotenstva, a za tie roky mi už farbené vlasy odrástli. Ibak som prešla celou škálou farieb (chemických)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..