• Intriky, láska a hřích. BABYLON BERLIN

Kdo viděl seriál Babylon Berlin, udělal si asi nějakou představu o tom, co je dekadence 20. let minulého století. Rozhodně nic tak romantického jako charlestonové šaty, jazzové trubky, Fordky v ulicích a levné rtěnky. Realita úpadku a krize, která dohnala společnost k toleranci prostituce, korupce, nacionalismu…a víte, jak to skončilo.

Tři vůně, které vznikly v licenci tohoto seriálu: Intrige, Liebe a Sünde (Intrika, Láska, Hřích), ve mně tedy vzbudily fakt zvědavost. Ne, že bych čekala nějaké velké umění za těch dvacet éček, ale německá parfumerie obecně má takový dekadentní nádech, parfuméři umějí pracovat s neskrývanou syntetikou. Čili očekávání byla, když dorazila první z tria, zelená Intrige…a jaká tedy je?

Flakon na jedničku

Tak rozhodně za co se nemusí vůně stydět, je flakon. Na mé fotce bohužel není moc vidět a ta krásně temně zelená detailům flakonu nesvědčí. Tělo je zpracované a potištěné jako klaviatura, víčko s plastickým logem, připomíná kužel trubky. Flakon je detailně a přesně zpracovaný a přestože je vyrobený levnou technologií lisování tenkostěnného skla, působí velmi profi a nákladně. Okolo krku nosí zlatý přívěšek s logem seriálu (a koukám na foto, že už jsem ho ztratila).

Až budu mít (brzy) na poličce ostatní dva, slibuju lepší fotky – světlý Liebe zaručuje lepší umělecký zážitek.

Jak voní Babylon Berlin

Já vím, a vy taky víte, proč jsem začala flakonem. Protože to je to nejlepší, co na tomto parfému je.

Vybrala jsem si Intrige proto, že slibuje cypriol, neboli nagarmothu (zde: Co to je CYPRIOL?) a ten já mám ráda. Je reálné, aby tam byl, protože jde o dostupnou syntetickou složku, která není konfliktní, dodává vůni suchého papíru a když se dobře použije, dokáže z levné vůně udělat zázrak. A jak píšu výše – tohle Němci umějí.

Bohužel. V podstatě jediný tón, který cítím, je syntetické kadidlo. Nasládlé, sušší, klasické syntetické exotické kadidlo, které mi připomíná celou řadu modrních vůní vůní, např. Comme des Garcons. Od začátku do konce, žádný vývoj to nemá. Úplně klidně by mohla stát v řadě Series 3 Incense od CdG, vedle vůně legendárních dómů Kyoto, Jailsalmer, Avignon, Ouarzazate, Zagorsk by mohl přibýt Berlín. Úplně klidně. (Je na místě říct, že tato řada CdG taky není moc drahá).

Takže?

Po dekadenci ani stopa. Nic kreativního, žádné řemeslo, žádná neobvyklá složka. Ale ostuda to taky není.

Jestli chcete začít s kadidlem a nejste si jisti, nebo třeba rozpočet nedovoluje teď nakupovat, nebo prostě nechcete utrácet a přesto byste si rádi udělali malou radost…padesátku Intriky pořídíte na e-bayi od 12 EUR  (už se nevyrábí) a rozhodně vás potěší.

BTW: Vůně Berlína

Existují – podle mne – minimálně tři dekadentní vůně, které opravdu voní jako Berlín: Unter den Linden / April Aromatics,  Concrete flower / PMP, a Berlin in Winter / BARUTI.

 

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..