• BARUTI: Berlin im Winter (Berlín v obrazech)

Díky panu Adriánovi z Parfums.cz jsme dostali k otestování vzorky niche novinek. Já jsem si vybrala podle instinktu: zkouším neznámé a mám ráda  druidskou ponurost. Takže u mne skončil Berlin im Winter / Baruti s dodatkem “Indigo RMX”. No skončil…spíš začal. Bez náznaku, co mne čeká, jen jsem hledala ten Berlín, se první nástřik se rovnal lehkému šoku; říkala jsem si, že ten vzorek asi tajně pošlu Deradovi, on má rád pačuli, ať se Adrián neurazí, ale já tohle nemůžu recenzovat. Pak jsem si vůni vzala na celý den a nejen, že mne úplně ohromila, ale našla jsem i ten zimní Berlín. Přesně. Atmosféru vůně Berlin im Winter / Baruti parfuméra Spyrose Drosopoulose najdete v mých fotkách.

  • BERLÍN V ZIMĚ

1. křupající led kaluží na betonovém chodníku, nasládlá vůně ionizované vody z tajícího ledu; začátek zimy, sezóna mezi vlkem a psem; čekáme na sníh jako na katarzi. Ráno jsme škrábali led ze oken. Bude sněžit? Včera večer už pár prvních vloček spadlo, i když odpoledne ještě podzimní slunce ukazuje zimě, že Berlín nedostane. Dostane. Nakonec vždycky dostane.

2. hnijící opadané listí, drcené ve štěrku pod nohama těžkých podrážek zimních kožených bot, holé siluety stromů v parku ZOO; ulomila jsem si větvičku jívy u řeky, barborku (vím, že se to nemá a ona mne za to studí do ruky)

3. šedivá hrubost všech památníků z hrubě otesaného vlhkého kamene a betonu, na které narazíte v okolí Říšského sněmu; ponurá a temná vůně pořád ještě olistěných keřů, které opouští míza z černých prutů. Poslední listí na stromech.

4. Espresso v kovové kosmického kouli televizního vysílače v pět hodin, když se setmělo a začal poletovat sníh ve vzduchu vonícím kouřem z komínů; studené vločky tají na rukavicích z černé jehněčí kůže cestou do města.

5. Laminátoví medvědi s latexovým nátěrem ve studených průchodech nákupní třídy Kurfürstendamm; auta z bakelitu, jejichž kapota po zahřátí motorem sálá plastikovou vůni šafránu.

6. Podvečerní nákup kožené kabelky z těžké teletiny v KaDeWe; dali mi kapučíno a hovím si mezi dekoracemi exotických květin. Užívám vznešený klid a chladnou vůni luxusu kolem. Venku sněží, ale já o tom nevím.

 

7. Jsme doma z města, zalezla jsem si do zimní zahrady se chladným alkoholickým koktejlem z ginu a těším se novou kabelkou (zeleň, hlína, kořeny, kůže). Vzpomněla jsem si, že mám v autě tu jívu, kočičkovou, zašla jsem si pro ni a kovovým nožíkem oškrábávám kůru až na pletivo, studené, zelené, plné zelené šťávy. Pokvete, ale zatím je syrová. Venku už zase sněží.

 

8. Papyrus. Přišla noc, usnula jsem v zimní zahradě se starou knížkou s černobílými ilustracemi; víte, že některé květiny kvetou jen v noci? Tenhle můj papyrus vydává vůni v noci a s výhledem na oblohu ucpanou mraky těhotnými sněhem, v chladné noci zaplnil celou vlhkou místnost suchou vůní stránek staré knihy o historii druidů. Na oknech se začala tvořit námraza.

 

 

 

 

  • ŘEČÍ SLOŽEK

Je-li pro vás obrázková recenze moc abtraktní, nabízím tak, jak jste zvyklí. Největší experiment na vás Spyros nachytal na začátku – to je ten moment, který jsem skoro nerozdýchala a ten moment, kdy se ne-niche zákazník otočí a odejde z obchodu. Stříknete a máte dojem, že jste si škrábli nehtem do ledového květu na skle, kde zamrzla voda z vázy s kosatcem. Při druhé zkoušce, už jsem byla připravená a pohotová, se mi jevil začátek navíc poměrně bylinně nasládlý lentiškem.

Je to krásný moment, ale trvá asi tak 30 sekund a najednou prásk: pukne zelený lusk naplněný jedovaným listím a trávami. Sázela bych na pačuli, ale ve složení je z podezřelých uveden jen cassis – bude to ON. V tu chvíli zastíní úplně všechno, otráví vás do mrtva, pokud ty černozelené vůně nemáte rádi a konec. Je to jako když koukáte na německou detektivku, nejdříve selanka, blonďaté modrooké děti v růžových šatičkách si stavějí sněhuláka v městském parku a bum!, výstřel kulovnice sundá bezdomovce a jeho krev se dramaticky roztéká po sněhu a dětičky na to čumí…a taky jako v německé detektivce se vyplatí počkat, až přijde Schimanski a začnou se dít věci, zajímavé a směřující k pozitivnímu rozuzlení.

Takže jakmile se krev bezdomovce začne vsákat do sněhu, ukáže se bylinně-dřevitá podstata vůně. V podstatě bych ji generalizovala jako vůni zimního městského parku: všude ve vzduchu je cítit tmavé, uvadající listí tou příjemnou, klidnou, fetišistickou vůní listí a balzámů z kmenů listnáčů. Velmi výrazná je vůně čerstvě upražené kávy Robusta, která není ani malinko kyselá. Šafrán tady nefunguje samostatně, ale objeví se ve střední fázi, jako osvěžení kůže. Jako mořidlo na kůži. A kůže, která se objeví po odeznění úvodu; hrubá, přírodní, vůbec ne hlazená kůže z luxusní italské peneženky; je to vůně kabelek Liebeskind z prané kůže, které okamžitě zařadíte do Německa.

Zdroj: http://int.liebeskind-berlin.com/

Zdroj: http://int.liebeskind-berlin.com/

 

A na závěr, není sice uveden, ale já tam mám, a to v pořádné dávce, CYPRIOL. To je po můj nos jedna z nejušlechtilějších složek, známá např. z Dzongky / L´Artisan: starý, kultivovaný papír s vůní čínského inkoustu. Překvapila mne, i když při druhé zkoušce už si ji uvědomuju v pozadí celého průběhu. Kosatec ve formě kosatcového másla je plně zapuštěný do kompozice, dodává hladkou chladivost, a nefunguje jako samostatná složka – jen v úvodu a pak na samém konci, kde souzní s cypriolem.

  • OUD – NEOUD

Zajímavá je složka NOOUD. Je to vlastně to samé, co používají ostatní parfuméři, jenže tomu říkají OUD. Až na řídké výjimky totiž oud ve vůních nenajdete (nene, ani Montale a Macera, no no no) a jde jen o to, jak se jim to podařilo namíchat z dřevitých a zelených složek (většinou syntetických), aby vytvořili zdání oudu. Spyros jde s pravdou ven, prezentuje NOOUD a já, bohužel, tenhle jeho soliflor zatím neznám, abych ho srovnala. Tipuju ale, že je významnou součástí toho momentu překvapení na začátku (vražda bezdomovce) a pak osou příběhu (to, co já cítím jako park ZOO) a hrozně mne zajímá, jak se vyvíjí bez toho Schimanskeho okolo. Tenhle vzorek si pořídím příště a ještě INDIGO, které by mělo být “big-city life” v létě; tedy letním Berlínem. Využívá podobný vzorec, jako Berlin im Winter – NOOUD základ, na který je nabalený venkovní svět, složený tentokrát z letních artefaktů. Ostatně dodatek “INDIGO RMX” u Berlin im Winter / Baruti se odvolává právě na letní město.

  •  TAK NĚMECKÁ

Vzala mi dech. Dlouho jsem nepotkala vůni, která tolik vybočuje z pravidel, inovuje nápady. Přijde mi, jakoby insiprace Berlínem byla dokonalá. Jakoby si Spyros Drosopoulos řekl: “Hm. Všichni dělají oud po arabsku. Já si ho udělám po německy.” Každou obvyklou orientální složku nahradil ingredincí západní: proti oudu NOoud; proti kadidlu kůže; proti růži listí keřů; proti pižmu papír a beton. Proti skořici a hřebíčku kávu. Proti teplu zima. A výsledek není opak orientálky. Výsledkem je Západ Evropy.

Jestli toho chlápka někdy potkám, tak se ho zeptám: Máte rád Berlín, jako já?

Parfémy v koncentraci č. p. a vzorky koupíte na Parfums.cz, kterým tímto děkuji za poskytnutí vzorků.

podpis_ROM

Originální niche parfémy koupíte velmi levně na Beautinow, pro 10% slevu použijte kód FRANGIPANI10

 

 

 

parfémový supermarket
parfémové recenze

 

 

Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy platí ke dni vydání recenze. Disclaimer: Tento text shrnuje osobní dojmy a subjektivní názory autora. Nikdo z autorů na blogu nenese odpovědnost za to, pokud se váš dojem liší, ani v případě, že jste se rozhodli pro koupi produktu na základě článku.

 

 

 

 

You may also like...

3 Responses

  1. Enka Quanium napsal:

    Tyjo!! To je ale krásně napsáno.. až začneš psát knihy, slibuju, že si je budu kupovat :o)

  2. mirkau napsal:

    Páni! Objevilas v sobě básnické střevo!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..