• Co to je.… CALONE, vůně moře, slané vody, OZONICKÝ tón?

 • Co to je CALONE?

Moderní molekula, kterou v roce 1966 vynalezl Pfizer jako náhradu přírodního absolutu ze zelených řas, který je extrémně drahý. Calone dodává kompozicím pocit VODNATOSTI, sám voní jako nasládlá okurka. Když se spojí s ovocem, je z toho vodní meloun, když s kytkami, vyjde vám leknín nebo lotos, když s bylinkami a trávou, dostanete mořskou vodu a pláž. Můžete ho zastihnout také pod jménem “keton vodního melounu”. V přírodě je složkou feromonů hnědých mořských řas (to potřebujete vědět).

 • Jak voní SŮL a SLANÁ VODA?

Nijak. Sůl nemá žádný pach, ani minerální. Ale spousta lidí, když mluví o “slané vodě” nebo “slaném vzduchu” mají na mysli “mořskou vodu” a “mořský vzduch”. A to už vůni má.

 • Co to je MOŘSKÁ VŮNĚ?

Mořská vůně je právě kompozice calonu a dalších složek, které tvoří prostředí okolo moře: zeleň (geranium, šalvěj, bazalka, bobkový list) jako řasy, minerální vůně jako písek a skořápky korýšů (např. suché koření, jako pepř, koriandr nebo mentolové složky, např, jehličí, máta), může tam být také ambra (tedy syntetický Ambroxan), svěžest (cistrusy) a zcela výjimečnou pozici má v mořských vůních levandule, která je svěží a zároveň kovově studená. Někdy se přidává i trochu živočišné, tedy “rybí vůně”, pach tlejících řas – to zastoupí živočišné složky (cibet, pižmo). Přidávají se i železité tóny (habanolid) a ozonické tóny pro vzdužnost. Bavíme se o složkách buď přírodních, nebo samozřejmě syntetických, pro jejichž vyjmenování tu teď není prostor.

 

 • Co to je OZONICKÝ TÓN?

Další molekuly honosící se jmény jako pro řecké bohyně: Floraozone, Azurone, Ultrazur… se přidávají ke Calonu, tak aby se posílil dojem jeho svěžesti, perlivosti. Calone sám o o sobě ozonický efekt má, ale další látky ho můžou ještě zvýšit.
Na Calonu je založený Davidoff Cool Eater Woman, z dalších vůní ho obsahuje např. Christian Dior Dune, Issey Miyake L’Eau d’Issey, L’Eau Par Kenzo woman, Ralph Lauren Polo Sport Woman, Rochas Aquawoman a asi milion dalších.

Pokud si nosíte v hlavě nezodpovezené otázky a záhady, podívejte se do naší rubriky CO TO JE… v parfumerii?,  jestli nenajdete odpověď, anebo se zeptejte v komentářích, co by vás zajímalo. Rádi odpovíme!
 

Romana

Romana Granátová, niche perfume enthusiast, journalist, writer

You may also like...

5 Responses

 1. alibi napsal:

  Nechci rýpat, ale jestli je v hrníčku sypká sůl , nebo cukr rozeznávám čichem. Sůl voní 🙂

 2. eva napsal:

  ahoj… mna by zaujimalo ako je to s “amber” – je to jantar ci ambra ci oboje prip. kedy ako? vdaka.

  • mirkau napsal:

   Dobrý den. Máte pravdu, je v tom trochu zmatek. Název amber je zavádějící a ve skutečnosti zahrnuje celou skupinu vonných látek. Více najdete v dalším pokračování “Co to je” už v sobotu.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: