• Co to je.… CYPRIOL?

V mnoha vůních teď najdete ve složení moderní složku cypriol, nagarmohtu, papír, papyrus, cyperus, šáchor… Je to stejný název pro stejnou složku, která, ať už syntetická, nebo přírodní, představuje vůni staré knihy.

Složka, kterou objevil pro moderní parfumerii Bertrand Duchaufour, když pracoval pro l´Artisan.

Vůni suchého papíru se tradičně používala do vykuřovadel, Duchaufour pospojoval s nezlomnou fantasií do nových kompozic s obvyklými složkami. Abstraktní vůně, které vznikly, dostaly jména podle rituálů, historických událostí a lidských zážitků, protože byly na jednu stranu lidem velmi povědomé, ale nikdo nic takového v životě necítil: Timbuktu, Dzing, Dzonka…

Přírodní cypriol se vyrábí ze stonků Cyperusu, příbuzného papyru, a pokud si ho chcete dopřát v pravé fotmě, je to velmi snadné: jestli jste vašim kočičkám pořídili milovaný šáchor (Cyperus cyperus), často nazývaný “kočičí šáchor”, rozřízněte podélně jeho stonek. Dužina je slabě suše dřevitě cítit. Zvláštní směs travnaté, zemité suchosti a kapek vody zadržené v nacucaných zelených chlorofylových buňkách, vzdáleně podobná vetiveru.

Typickým tónem suchého buničitého papíru je složka základu, která sama o sobě není příliš přitažlivá. Ale obvyklou kompozici dokáže postavit na hlavu (nebo na nohy) a dodat jí starožitný nebo přírodní styl. Dnes už ji najdete v lecjakém mainstreamu a dokonce existují niche vůně, kde je dominantní – ale ty jsou zoufale nezajímavé, protože sám cyperus je nuda: například Paper Passion / SEIDL, vůně staré knihy, na které se podílel Karl Lagerfeld z lásky ke knihám.

 

 

Otevřená kniha

Máte další zvědavé otázky “co to je…v parfumerii?

 

parfémový supermarketparfémové recenze

 

Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy a jsou platné ke dni vydání recenze. 

 

You may also like...

2 Responses

  1. n napsal:

    Zajímavé

  2. Fubu napsal:

    Po long vášni s Habanitou je toto šáchorová rychlovka. Mám ho rád, asi proto, že jsme si podobnì a je to hráč v pozadì, těšì mě, když zvýraznì(m), dá vyniknout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..