• Co to je.… pačuli neboli brvitec

Jestli neznáte vůni brvitce, tak o parfumerii nevíte nic! Co to je Pačuli?

Pačuli je tak známá a rozšířená ingredience pod svým aliasem pocházejícím z jazyka Tamilů z Jižní Indie, že správný český název nezná skoro nikdo. Ayurvéda není jen kosmetická disciplína: Tamilové se věnovali přírodním zdrojům jako celku, a vedle krásy a zdraví používali rostlinné látky také k užitkovým účelům: například pačuli bylo spolehlivým indikátorem pro určování pravosti hedvábných látek a vlněných koberců.

Kuličky proti molům

Tamilové objevili repelentní účinky pačuli, rostliny příbuzné mátě, na základě poptávky obchodníků s hedvábím, kašmírem a vlnou. Vzácné zboží bylo přepravováno z Indie do Evropy dlouhé měsíce v lodích. Aby je nenapadli moli, do rolí látek, klubíček vlny a koberců byly přibalené suché listy pačuli. Úprava listů, aby neztratily svou vůni, je složitá a drahá.

Jednotlivé listy se suší na na bambusových rohožích na nepřímém slunci, nesmějí se překrývat ani kousíčkem a několikrát v procesu sušení je lidské ruce obracejí. Denně se kontroluje plíseň a hniloba, a taky je třeba odhadnot správný okamžik, listy nesmí přeschnout. Z optimálně usušených listů se pak destiluje olej – dnes už se do textilií nevkládají.

Obchodníkům s falešnými materiály (žádná syntetika – len, bavlna, buničina), které prodávali pod cenou, nezůstávalo dost peněz na pačuli. Evropští obchodníci brzy prokoukli lest a falešné zboží ihned odhalili díky absenci voňavých lístků.

Jak se dostalo pačuli do parfémů

Pačuli vlastně nevoní, ale páchne. Obsahuje stejné látky, jako lidský pot, plísně a fermentované (zatuchlé) zelené části rostlin, spálený cukr nebo kompost. Když se v první polovině 19. století do Evropy začaly dovážet luxusní textilie proložené jejími listy, pro Evropany se rychle stal podivný zápach znakem luxusu. Rychle si na něj zvykli a začali ho vyžadovat. Olej z pačuli se ukízal jako extrémně dobrý fixátor, perfektně se mísí s esenciálními a aromatickými látkami a jen pomalu uvolňuje jejich molekuly. Tím extrémně prodlužuje longevity, životnost vůně. Excelentní výsledky poskytuje především s vazkými oleji, například růžovým – už vám svítá, že ano? Myslím, že neesistuje v Evropě žena, která by někdy nevlastnila voňavkuna bázi růže+pačuli.

Jestli vás zajímá, jak přesně funguje fixátor, tedy proč molekuly pačuli nepustí molekuly růže z objetí předčasně, přečtěte si o tom tady v recenzi vůní ALPA (které fixátor neobsahují).

 

Brvitec, pačuli nebo pačule?

Český botanický název se neujal a už asi ani neujme. Stejně si všichni pletete pampelišku se smetankou, takže to je jedno. Ale TO pačuli je jen špatná transkripce z angličtiny, správně tedy TA pačule, TA máta. Ale já mám tak zafixované TO pačuli, že nevím, jestli to někdy zlomím…promiňte mi to.

Hippies voněli volnou láskou a pačuli

Říká se, že pačuli pačule je vůní hippies. Důvodů je řada: výlety hipíků do Indie, snaha odlišit se od “krásného” mainstreamu, sexuání revoluce a touha vonět jako “postel po sexu”… Ale prozaicky se vykládá, že hipíci se vůní pačule snažili především zakrýt pach nelegální marihuany. Ať je to jakkoliv, přímo hippie-pačulí je inspirován parfém Karma od Lush, asi jediný jejich slavný parfém (minirecenze ZDE)

Parfémy s pačuli

Přestože já pačuli nemám vůbec ráda a vyhýbám se mu, máme blog zamořený recenzemi vůní s brvitcem. Nedá se mu zkrátka vyhnout. Pokud máte na pačuli názr opačný, doporučuju prozkoumat značku Reminiscence, jejiž celý sortiment stojí právě na této ingredienci a od roku 1970 se nepřetržitě zabývá tím, jak pačuli ještě víc a víc postrčit ke zbrani hromadného ničení. Jejich první a výchozí vůní pro další kreace – Inoubliable Elixir Patchouli privátně říkám olej do letlampy.

Máte další zvědavé otázky “co to je…v parfumerii?

 

parfémový supermarketparfémové recenze

 

Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy a jsou platné ke dni vydání recenze. 

 

 

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..