• Co to je.… pačuli neboli brvitec
Jestli neznáte vůni brvitce, tak o parfumerii nevíte nic! Co to je Pačuli?
Pačuli je tak známá a rozšířená ingredience pod svým aliasem pocházejícím z jazyka Tamilů z Jižní Indie, že správný český název nezná skoro nikdo. Ayurvéda není jen kosmetická disciplína: Tamilové se věnovali přírodním zdrojům jako celku, a vedle krásy a zdraví používali rostlinné látky také k užitkovým účelům: například pačuli bylo spolehlivým indikátorem pro určování pravosti hedvábných látek a vlněných koberců.
Kuličky proti molům
Tamilové objevili repelentní účinky pačuli, rostliny příbuzné mátě, na základě poptávky obchodníků s hedvábím, kašmírem a vlnou. Vzácné zboží bylo přepravováno z Indie do Evropy dlouhé měsíce v lodích. Aby je nenapadli moli, do rolí látek, klubíček vlny a koberců byly přibalené suché listy pačuli. Úprava listů, aby neztratily svou vůni, je složitá a drahá.
Jednotlivé listy se suší na na bambusových rohožích na nepřímém slunci, nesmějí se překrývat ani kousíčkem a několikrát v procesu sušení je lidské ruce obracejí. Denně se kontroluje plíseň a hniloba, a taky je třeba odhadnot správný okamžik, listy nesmí přeschnout. Z optimálně usušených listů se pak destiluje olej – dnes už se do textilií nevkládají.
Obchodníkům s falešnými materiály (žádná syntetika – len, bavlna, buničina), které prodávali pod cenou, nezůstávalo dost peněz na pačuli. Evropští obchodníci brzy prokoukli lest a falešné zboží ihned odhalili díky absenci voňavých lístků.
Jak se dostalo pačuli do parfémů
Pačuli vlastně nevoní, ale páchne. Obsahuje stejné látky, jako lidský pot, plísně a fermentované (zatuchlé) zelené části rostlin, spálený cukr nebo kompost. Když se v první polovině 19. století do Evropy začaly dovážet luxusní textilie proložené jejími listy, pro Evropany se rychle stal podivný zápach znakem luxusu. Rychle si na něj zvykli a začali ho vyžadovat. Olej z pačuli se ukízal jako extrémně dobrý fixátor, perfektně se mísí s esenciálními a aromatickými látkami a jen pomalu uvolňuje jejich molekuly. Tím extrémně prodlužuje longevity, životnost vůně. Excelentní výsledky poskytuje především s vazkými oleji, například růžovým – už vám svítá, že ano? Myslím, že neesistuje v Evropě žena, která by někdy nevlastnila voňavkuna bázi růže+pačuli.
Jestli vás zajímá, jak přesně funguje fixátor, tedy proč molekuly pačuli nepustí molekuly růže z objetí předčasně, přečtěte si o tom tady v recenzi vůní ALPA (které fixátor neobsahují).
Brvitec, pačuli nebo pačule?
Český botanický název se neujal a už asi ani neujme. Stejně si všichni pletete pampelišku se smetankou, takže to je jedno. Ale TO pačuli je jen špatná transkripce z angličtiny, správně tedy TA pačule, TA máta. Ale já mám tak zafixované TO pačuli, že nevím, jestli to někdy zlomím…promiňte mi to.
Hippies voněli volnou láskou a pačuli
Říká se, že pačuli pačule je vůní hippies. Důvodů je řada: výlety hipíků do Indie, snaha odlišit se od “krásného” mainstreamu, sexuání revoluce a touha vonět jako “postel po sexu”… Ale prozaicky se vykládá, že hipíci se vůní pačule snažili především zakrýt pach nelegální marihuany. Ať je to jakkoliv, přímo hippie-pačulí je inspirován parfém Karma od Lush, asi jediný jejich slavný parfém (minirecenze ZDE)
Parfémy s pačuli
Přestože já pačuli nemám vůbec ráda a vyhýbám se mu, máme blog zamořený recenzemi vůní s brvitcem. Nedá se mu zkrátka vyhnout. Pokud máte na pačuli názr opačný, doporučuju prozkoumat značku Reminiscence, jejiž celý sortiment stojí právě na této ingredienci a od roku 1970 se nepřetržitě zabývá tím, jak pačuli ještě víc a víc postrčit ke zbrani hromadného ničení. Jejich první a výchozí vůní pro další kreace – Inoubliable Elixir Patchouli privátně říkám olej do letlampy.
Máte další zvědavé otázky “co to je…v parfumerii?