• Co to je.… pillar fragrance a flanker

Tyhle termíny snad ani nemají český ekvivalent. U flankeru bychom možná mohli použít třeba slova jako “odnož”, “pokračování” nebo méně přesné “varianta” … Ale pillar fragrance? Pilíř? Opora?

Pilíře …

Každopádně termínem “pillar fragrance” se myslí samostatný parfém, který nenavazuje na žádný z předchozích parfémů značky. Pilíř se nazývá, protože má značku podržet, podepřít. Měl by přinést něco nového a měl by být pevným základem úspěchu. A pokud se ten úspěch skutečně dostaví, následuje většinou dlooouhá řada flankerů. Rekordmanem je asi Chanel. možná ne co do počtu flankerů, ale co do délky přestávky mezi pillary. nová Gabrielle, která vyšla loni, byla první pillar po 15ti letech. (Myslí se tím mimo exkluzívní kolekci).

… a přívěsky

Flanker je způsob, jak vytřískat z úspěšného pilíře co nejvíc. Nejsou tu už ty počáteční vysoké náklady na vývoj nové vůně. Prostě se něco přihodí, něco vypustí, trochu se to naředí a voilá, máme na světě “Pillar Eau de Parfum Légére”. Pak bude následovat “Pillar Eau de Parfum Légére Intense”, který ale svůj název popírá, protože v naprosté většině případů rozhodně není intenzivnější… atd., atd. Každý rok, nebo půl, se vychrlí nová verze a běžný návštěvník parfumerie je v pasti, protože tak dlouhé názvy prostě nerozlišuje. Maximálně se diví, že je ten flakon nějaký jiný.
Dost časté jsou odlehčené letní variace s přidanými citrusy či čajem (Pillar l’Eau d’Été) a květinové variace (Pillar Blooming, Pillar Bouquet…).
Jiným důvodem pro vytvoření flankeru může být zdražení, nebo nedostatek některé ze složek, které obsahoval originál. Nebo znemožnění jejího dalšího používání z důvodů restrikcí EU a IFRA. pak se může lehce stát, že na trhu zůstane jen flanker, zatímco původní pillar se přestane vyrábět.
Většinou jde ale spíš o přitažení dalších zákazníků ke značce, kdy se doufá, že odlehčená verze originálu zaujme širší, či mladší okruh zákazníků. A někdy se to povede tak dokonale, že se flanker prodává mnohem víc, než pillar. Příkladem budiž třeba Coco Mademoiselle.

Z popisu je asi jasný můj přístup k flankerům. A neliším se tím od skeptického přístupu většiny parfémových nadšenců, kteří ve většině flankery považují za rozmělňování nápadu.
Nemusí to ale být pravidlem. Já třeba nedávám Habanitu od Molinard. Ale bílá Habanita, Habanita l’Esprit patří k mým oblíbeným. Ale to je samozřejmě můj subjektivní pocit a Romana by mě poslala do háje. A prý existují i flankery, které jsou lepší než pillar.
Víte o nějakém takovém? A nebo máte nějaký svůj flanker, kterému dáváte přednost před originálem?

Máte další zvědavé otázky “co to je…v parfumerii?

 

 

parfémový supermarketparfémové recenze

 

Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy a jsou platné ke dni vydání recenze. 

 

 

You may also like...

9 Responses

 1. Zdenda napsal:

  No jasně, s Romčou jsme si psali, takže v pohodě. Já mám ještě v plánu dvě jeho vůně, tak to pak dáme dohromady jako článek. Už jsem odvolil, tak se jdu zase natáhnout :)))

 2. mirkau napsal:

  To vůbec nevadí, že už tu někdo recenzi napsal. Srovnání je více než žádoucí! A dlouhé a dojemné tím tuplem.
  Meo Fusciuni mě už dlouho zajímá, ale nikdy se mi nepodařilo se k němu na výstavě propracovat. Vždycky se mi postavila do cesty nějaká sklenka, či více sklenek, sektu.
  Romana toho má teď hodně, ale určitě se k publikování dostane.

 3. Zdenda napsal:

  Violette Fumée jsem napsal dlouhou a dojemnou recenzi, no a pak jsem si všimnul, že si o tom už psala. Potom Meo Fusciuni – Notturno (minirecenze) a ticho po pěšině, je možný, že je blbá. No a tak mi to vzalo vítr z plachet. A k tomu ta lenost :). Jdu se trochu natáhnout, protože za půl hodiny jdu volit.

  • Zdendo, já se vybičuju…jen co sundám ty vrstvy!

   • Zdenda napsal:

    Mezi 26 a 31 vrstvou to vypadalo na úplnej paleocén. Víš, že moje sestra, hobojistka, která žije už 30 let v Kanadě, se na hudbu vykašlala a má Nail Studio? Myslím, že byste si rozuměly 🙂 Tehdy to komentovala – Šla jsem se projít do města a tam nějakej bezdomovec hrál na hoboj koncert, kterej já bych nedala ani v šesťáku. Tak šla malovat nehty a je spokojená 🙂

 4. Zdenda napsal:

  jsem línej …:)

 5. Zdenda napsal:

  I když Romča napsala jeden z nejlepších článků na téma šedesát dva vrstev laku na nehtech, jakej jsem kdy četl a tím totálně zahanbila tu osmiletou bloggerku s 53 vrstvama, jsem rád, že jsme se vrátili k vůním. Krásnej článek. Vůbec nic jsem z toho nevěděl. Dneska už můžu frajeřit – Co to máš na sobě ? Aha, flakner. No to je naprd. Sežeň si pillar! :)))
  Jasně že bílá Habanita je nejlepší, to ví KAŽDEJ. A ta fotka, z kterýho roku to je, že je tam sníh?

  • mirkau napsal:

   Zdendo, ty si z nás děláš srandu, ale napsat článek, to ne! A sníh my to máme i letos, náhodou, ty Pražáku jeden 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..