• Co to je.… AMBRETTE?

Nebo-li abelmošus, pižmové semínko, ambrette seeds, musk mallow, rostlinné pižmo, bylinný mošus, ale taky bílá slézová růže, okra nebo jedlý ibišek.

co to je AMBRETTE parfem

co to je AMBRETTE parfem

Ve skutečnosti se rostlina jmenuje ibiškovec, pěstuje se všude, kde nemrzne, má mnoho druhů a pro nás je nejvýznamnější model ibiškovec pižmový. Nezralé tobolky ibiškovce se používají jako jemná zelenina. Určitě je znáte z tureckých a egyptských dovolených: vypadají jako malé, špičaté, zelené papričky se stopkou, povrch je jemně chlupatý a obvykle je dostanete v rajčatové omáčce. Chutnají jako měkká voňavá paprika, plná drobounkých, pevných kuliček.

 • Původně ze semen

Ze zralých tobolek se získavají semena a z těch se lisuje esenciální olej, kterým se v parfumerii dřív nahrazovalo živočišné pižmo. Ambrette byl levnější a dostupnější. Mimo parfumerii se ambrette používal (a stále používá) k parfemaci potravin a v Africe snad i cigaret.

 • Dnes jen z laborky

Zákaz živočišného pižma ale ambrette moc dlouho nepřežil: ukázalo se, že látka je fotosenzitivní, podobně jako bergamot (resp. jeho složka bergapten), může způsobit na slunci popáleniny kůže a tak byl zakázán pro parfumerii také. V parfémech tedy dnes najdete jako “ambrette”, nebo-li stále užívaný název “přírodní pižmo” chemikálii C16H28O2, prodávanou pod komerčním názvem Ambrettolide.

 • Jak voní

Vůně ambrette je komplexní, zahrnuje teplé tmavé dřevo, sladký mléčný tón (který často souvisí v kompozicích s mysorským santálem), noty kávy, tabáku, kůže, vanilky, i tropických květin a ovoce. Na rozdíl od pravého živočišného pižma postrádá animální pichlavost, ale nechybí mu plnost a krémová mastnota nebo voskovitost. Používá se jako fixátor do báze vůní, které mají působit klasickým, až usedlým dojmem.

 • V čem vyzkoušíte

Pro svoji klasickou tvář se často kombinuje s kosatcem, se kterým vytváří krásné kombo s vůní starých šminek. Takto ho můžete zkusit v Chanelu No.18 Les Exclusifs, který je přímo oslavou téhle ingredience. Z běžněji dostupných můžete zkusit Dior Homme Intense, hezky jemně je nadávkovaný v Shalimar Parfum Initial / Guerlain (ten úplně první flanker z roku 2011, růžový s modrým střapečkem), z nichovek třeba Rouge Assassin / Jovoy, kde je jemný, anebo v Suede at Safran / Nishane (dostupný v Odéru v Praze), kde je zlý, hodně zlý; hezky je ztvárněný v Ambrette / 1907 (v jejich buticích) nebo Ambrette Peruvian / Ermenegildo Zegna (dostupný v butiku v Pařížské ul. v Praze)

Máte další zvědavé otázky “co to je…v parfumerii?

 

parfémový supermarketparfémové recenze

 

Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy a jsou platné ke dni vydání recenze. 

 

 

You may also like...

10 Responses

 1. Janina napsal:

  Fotka zastrašující, ale nenechala jsem se odradit… Skvělý článek.

 2. Zdenda napsal:

  OT ale musím ti to napsat :))) teď čtu diskuzi: Američanka pláče, že prý byl Dior Cuir Cabbage přerušen. Na to jí odpoví Číňan – možná se lidem nelíbila ta vůně zelí.
  A nic. Všichni pokračujou a píšou Cuir Cabbage. Já se z toho picnu :)))))

 3. Zdenda napsal:

  Když už tam píšeš o těch zákazech, tak velká poklona Mirce za ten článek o IFRA 🙂

 4. Zdenda napsal:

  Ježiš fakt sem se lek! To je teda děsná fotka. Vypadá to jako něco, co namaloval Hieronymus Bosch :O Le Musk Daniela Josiera – najdete v S parfémy (mají tam teda napsáno iniškovcová semínka, asi mysleli ibiškovcová)
  Romano víš, že ty semínka si dávají v Indii do kafe? Prý to má potom báječnou chuť.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..