• LUBIN: Jak a k čemu vznikla EAU DE TOILETTE?

Ukážu vám dárek k narozeninám od mých mužů: LUBIN EAU DE TOILETTE z roku 1808, první toaletka na světě. Víte vy vlastně vůbec, jak vznikl název “eau de toilette”?
lubin eau de toilette vintage 1807_a
Parfumér Pierre-Francois Lubin založil po desetiletém tréninku (10 let studia) v Grasse v roce 1792 vlastní značku. Lubin se rychle vyšvihl na vrchol obliby, stal se královským parfumérem, dodával vůně udělané podle utajovaných receptů na mnoho evropských dvorů. Rozmazlená, chamtivá a poživačná paní Fitzherbertová, proslavená tajným sňatkem s budoucím králem Francie, si u něj objednávala vůně na míru a zapojovala se do jejich komponování (a účty posílala královské pokladně). Prominentním zákazníkem byl i ruský car.
lubin eau de toilette vintage 1807 etiquette
V roce 1807 získala značku Napoleonova sestra, pyšná, marnivá, vzpurná, bohatá a chytrá princezna Pauline Borghese, žena s vášní pro módu a eleganci. Sicilská nátura Pauline si vždycky dělala, co chtěla a tak hned v roce 1808 spatřil světlo světa parfém s jejím jménem: PAULINE. První komerční vůně na světě pojmenovaná jménem konkrétní ženy – první CELEBRITÍ vůně. Ta byla určená pro tělo. Druhá vůně, která byla určena pro její prádelník, byla právě EAU DE TOILETTE.
lubin eau de toilette vintage 1807 detail
V té době Paříž, zaplavená zkaženou a páchnoucí vodou a odpadky, nebyla úplně nejvoňavější místo na světě. Šlechta, která nemohla ujet z města na zámky na Loiře v čisté přírodě (a tam se eventuálně umýt), vášnivě parfémovala vše ve svém okolí. Ono to tak možná dnes vypadá, že se lidé nemyli, protože to “bylo zvykem” anebo “jim to nevadilo” či “byla to čuňata”. Lidem samozřejmě vadí pach, touha po hygieně je přirozená a preferují odjakživa vůni, vyhledávají vonící květiny, pryskyřice nebo dřevo.
Jenže po objevu šíření nákazy zkaženou vodou se ve městech bez účinné kanalizace a odvozu odpadků zvedla panika: umýt se vodou z městských studní, otrávených odpadky nebo vodou z řeky, do které proudily splašky, bylo hazardování se životem. V Paříži až v roce 1894 vznikl zákon, že všechny domy musejí být napojeny na kanalizaci a první splachovací záchod se objevil začátkem 20. století. Dovážet vodu z venkova byl ten nejdražší špás, ta byla určená k pití. Dilema znělo: onemocnět z cizí špíny nebo z vlastní?
lubin eau de toilette
Vonící prádelník tedy patřil k dobrému bontonu a jedné z mála možností, jak zachovávat hygienu. Služebné měly za úkol prádlo pravidelně větrat a parfémovat. A k tomu se silná koncentrace parfému nehodila. Lubin proto vyrobil parfém se slabší koncentrací vonných látek a přemýšlel o vhodném názvu:
 • K čemu je vůně určená?
 • Na parfémování prádelníku.
 • Co je uloženo v prádelníku?
 • Prádlo, plátno, textil, látka, sukno – TOILE.
 • A my tady máme vodu pro vaše plátýnka – tedy EAU de TOILEtte.
Pojmenoval svůj nový parfém EAU DE TOILETTE, nešlo tedy o označení koncentrace, ale o jeho název. Slabší koncentrace okamžitě zaznamenala ohromný úspěch a přihodil se jí ten samý příběh, co Eau de Cologne, kolínské: řada napodobovatelů okopírovala název pro své “slabší” parfémy, nejprve jen ve spojení se značkou a později, když se obliba toaletních vod rozšířila a dámy a pánové vyžadovali konzistentní vůni prádla i těla, začali “ředit” existující parfémy a EdT se stalo synonymem pro nižší koncentraci. Odvozeně pak vzniklo označení “toilettries” pro všechny parfémované odvozené produkty: mýdla, pudry, šampony…a nakonec i nástroje na holení a úpravu vlasů. Toaletka tedy není vůně spojená s toaletou nebo tělesnou hygienou, s ostatními toaletními potřebami. Je to vůně pro vaše plátěné prádlo.
lubin eau de toilette vintage 1807 back
PS:  Narazila jsem na tuhle zaprášenou Eau de toilette se zalepeným vrškem a zbytečkem uvnitř flašky minulou neděli na blešáku pod Akropolí, ale vetešník chtěl za ni víc peněz, než jsem byla ochotná dát. A ani náznak ochoty ke smlouvání. Když jsme se pak vraceli, Žaba si neustále něco šeptal s tatínkem v autě a důležitě při tom po mně pokukoval, něco chystal. A pak už to nevydržel, a když jsem po návratu vlezla do sprchy, rozletěly se dveře a se slávou v očích mi strčil do ruky mezi čůrkyx vody igelitku s Lubinem. A tak jsem šťastnou majitelkou kapky dvě stě let starého parfému. Díky, moji muži, miluju vás taky!
podpis_ROM

 

Nejlepší tipy na nákupy parfémů a kosmetiky:

A NEZAPOMEŇTE SE PŘIHLÁSIT K ODBĚRU ČLÁNKŮ MAILEM, AŤ VÁM NEUJDOU VOŇAVÉ NOVINKY A NÁKUPY:

You may also like...

8 Responses

 1. Miruša napsal:

  Vďaka za osvetu. Ženy, vťahujete ma viac a viac

 2. potucha napsal:

  https://www.emmi-club.de/sk/shop/produkte/id/60065016
  tu mas ultrazvuk, ktory by sa asi dal pouzit a neposkodil by nalepky, a ak by sa s tym lubin nedal otvorit, ostane ti vyrobok, ktory je fakt vynikajuci kauf 🙂

  • Tajo, a to funguje i na zuby, jo?

   • potucha napsal:

    No práve! Po vybornych skusenostiach na ludoch sme si zabezpecili aj pet-seriu (lepsie sa o tom pise, haha) 🙂 a nasmu staremu psovi po 2 cisteniach uplne prestalo pachnut z tlamy, cca po 6-7 cisteniach zmizli zapalene pasiky dasien, co boli tesne nad zubami a krasne mu obeleli zlte tesaky a predne zuby. Cistili sme cca kazdy druhy den 1x vecer. Po prednych zuboch treba pracovat na zadnych, tam treba viac trpezlivosti
    Ludski clenovia nasej rodiny setria na dentalnej technicke, poslednkrat pochvalila, ze vraj nie je co cistit a dasna su v podstatne lepsom stave ako predtym
    p.s. vymaz pripadne tento koment, nech tu nemas rozpravanie o pachu z tlamy psa, k parfemom sa to moc nehodi 🙂

    • mirkau napsal:

     Náhodou se to výborně hodí. proti tomu, co jsou někteří parfuméři schopní vyrobit je psí tlama kytička fialek 😀

 3. sagiti napsal:

  A byl v tom flakonu aspoň nějaký zbyteček k očichání?

  • Jsou tam zaschlé zbytky v rožkách. Až se mi to podaří otevřít, tak se těším na 200 let starý nádech…zatím není ani vyčištěná, musím si to našprtat, ať ji nepoškodím a uvidím s tou zátkou, prý by to mohlo jít uvolnit ultrazvukem na čištění brýlí, ale to se zase bojím o ty nálepky. Každopádně vás budu informovat!
   PS: furt je u vás přes čtyřicet? UFF!

 4. mirkau napsal:

  Hurá, zpátky k vůním!
  Btw, když mi Romana poslal fotku tohoto skvostného daru, divila jsem se: “To Lubin dělá i chlast?”
  Omluvou mi budiž, že jsem fotku svým vetchým stařeckým zrakem zkoumala na telefonu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..