• COMPORTA: niche z portugalské pláže

Zdravím po delší době. Taky vás ta koronavirová omezení tak paralyzovala? Když jsem zůstala doma na home office, říkala jsem si, jak to bude úžasné, kolik toho stihnu. Naplánovala jsem si tolik činností, že to trumflo novoroční předsevzetí za posledních deset let dohromady. Cvičení, angličtina, články na blog, zahrada … Bohužel výsledek byl dost tristní. Kromě občasného cyklovýletu jsem stihla jsem akorát povinnosti související s prací. Zato Netflix u nás jel dnem i nocí a vinotéka i bar zejí prázdnotou.

Do práce už chodím a ta divná paralýza pomalu odeznívá. Naštěstí to skončilo dřív, než se ze mne stal tlustý alkoholik. Příliš mnoho home office asi škodí i introvertům.

A rozhýbat musím i psaní na blog. Tak začnu tím, že navážu na Romanu a její “ptali jste se…”. Nedávno psala o slevách na značku Zarko perfume. Slevy pokračují, došlo i na značku Comporta a rozběhla se diskuze zda koupit, nebo odolat. Tak jsem se vrhla na vzorky, co mi tu leží už nějakou dobu a tady je mé shrnutí.

Comporta je poměrně nová značka z Portugalska. Svůj název si půjčila z malé přímořské oblasti Portugalska, pyšnící se písečnými plážemi, rybářskými vesničkami, útesy a rýžovými poli. Každá z vůní značky je pojmenovaná podle nějakého místa v Comportě a má vyprávět jeho příběh.

Madeira

Comporta to není, Ale Portugalsko ano (Madeira, Sao Laurenco). taky už tak se těšíte, až někam vypadnete?

Areia Salgada (Daniel Josier)

zaujme velezvláštní kombinací smůly, jehličí, ozonických tónů a jablkového aroma. Představte si, že sedíte někde uprostřed jehličnatého lesa a s dlaněmi ulepenými od smůly se snažíte umýt si vlasy jablkovým šamponem. Asi tak nějak. Divný a chaotický. Tohle entrée mě naprosto rozhodilo už v butiku S-Parfemy a dostává i při každém dalším zkoušení. Můj mozek se proti téhle kombinaci bouří. Neví, co si má myslet.

Vůně by měla interpretovat den na pláži – slaný vzduch, moře, písek, gin tonik a tyhlety věci kolem. No ale nám je bližší ten les. A tady si fakt nemůžu pomoct, moře necítím, zato smůlu, jehličí a tu láhev se šampónem vidím úplně plasticky.
Tahle část je ovšem velmi krátká a pak už se Areia Salgada ubírá cestou celkem běžné kořeněné, cedrovo- dřevité, spíše pánské kolínské s lehce sladkým ambrovým dojezdem.

Dona Bia (Beatrice Aguilar)

S touhle vůní z kolekce mám problém. Je v ní použita složka, která mi extrémě vadí. Už jsem o tom psala několikrát, že mi vadí některé z mnoha druhů umělých, ambru napodobujících složek, jako je ambroxan, Amber Xtreme (ta nejvíc), Norlimbanol a podobně. A zvlášť pak v kombinaci s kadidlem. V takových případech se stávám naprosto čucho-slepá vůči všem případným ostatním složkám ve vůni. A často to pro mě končí bolestí hlavy, či dokonce nevolností. Bohužel to je přesně případ Dona Bia. Začátek je naprosto devastující nápor něčeho, co osciluje mezi plným popelníkem a spálenými kabely. Dál nevím, neustála jsem to smyla.

Nedejte se ale odradit. Jiní v Dona Bia cítí červené víno a kafe. Třeba budete ti šťastnější.

Sela (Daniel Josier)

Sela je variace na kůži. Tedy spíš semiš. Není třeba se bát žádného zpoceného koňského sedla, či kozáckých bagančat. Spíš jako byste zabořili nos do vnitřku hezké semišové kabelky a našli tam zapomenutou rtěnku s malinovou příchutí. Nosí se vůbec ještě semiš, Romano?

Sela je neškodný příjemný a zcela standardní semišek z učebnice pro parfuméry. Od maliny, přes šafrán až po dřeva… nic nechybí, jelo se podle receptu. Nic taky nepřebývá. Ani invence, bohužel. Hezká, příjemná a kdo nemá ještě zkušenosti s koženými parfémy nechť si poslouží. Zklamaný nebude. Dokážu ale vyjmenovat tucet stejných či lepších a to i z mainstreamu. Tím nechci nikoho odradit. A v portfoliu značky asi kůže nesmí chybět a tahle je opravdu pěkně poskládaná.

Comporta

Mosquito (Eau de Parfum, Beatrice Aguilar)

Tady předem upozorním, že existuje verze pro dámy, verze pro pány a ještě verze Intense. Zkoušela jsem tu pro dámy a to je hezoučká, líbivá a něžná květinovka. Zpočátku neurčité kytičky se svěží zelení, potom už jen sladké něžné … a neurčité kytičky. Už jsem říkala, že je něžná? A ohlášený ozon někam prchl. Nevím teda, co to má společného s komárem, já bych ji doporučila křehkým ženám – vílám. Pro nás, parfémové úchyly, to je nuda.

Palafítico (Luca Maffei)

Super, krása, to bude odvaz…
Za hodinu? Santal posypaný chilli papričkami.  … hmm. Za dvě, tři hodiny? Santal bez papriček.

Na to, kolik se toho uvádí ve složení, necítím v podstatě nic, než santal (určitě ne pravý) a nos lehce protahující chilli. Vlastně asi je v pozadí trocha nějakých kytek. Vývoj téměř žádný.
Palafítico je dobře zpracovaná, nositelná santalovka, která by vás asi ale brzy začala nudit.

Muda (Luca Maffei)

Jak jsme tak vzpomínali na dojmy, které vůně Comporta v kom zanechaly, vedoucí zmínila Mudu. A já už prosím pěkně vím proč. Bo šafrán!  Jeho hořká a kožená stopa se vine celým příběhem od začátku do konce. Zpočátku, když si šafrán dává trojku se stejně hořkým, nakyslým geraniem a pačuli, má to grády, od kterých asi nezkušený nos ucukne. Ale mě díky tomuhle začátku přijde Muda nejzajímavější z kolekce.

Další vývoj už se nese v duchu klasické eurorientální růže v doprovodu pačuli a pryskyřic. Nutno dodat, že Muda za celou dobu nesklouzne do obligátního sladkého nicneříkajícího ocásku. Srdce Mudy tvoří tmavá, olejnatá růže, mladší a veselejší ségra černočerné růže z Fordovy Noir de Noir. Jestli jste milovníci růží a hlavně těch orientálních, tohle rozhodně zkuste.

You may also like...

5 Responses

 1. Romana napsal:

  Já jsem pracovala, cvičila, držela dietu a abstinovala. 😉

  Hele, já už vím, co to Mosquito: Living Comporta knowing that, 30 minutes a day, clouds of mosquitos can be around. We suggest you smile with this clean, ozonic, light woody floral smelling touch.

  Má tě to rozveselit, když tě přepadnou komáři. No tak to tam asi na dovolenou nepojedem, nenávidím komáry!

 2. Romana napsal:

  Jasné, že se semiš nosí! Ten se nosí furt! 😀 Takže co teda Sela, Muda a Palatifico? Papričky, hmmmm…
  Je teda fakt, že i s mou předpojatostí k mulrivýkonným parfumérům, ten Luca řemeslo prostě umí. Já jsem momentálně zamilovaná od Luky do toho espressa v citronovém háji Terra Mia od Carthusie, má ho Tánička, musím se jí zeptat, jestli se to dá dlouhodobě nosit…
  No, tak co s tou Comportou teda? Koupit voňavku, nebo tam pojedeme na dovolenou?

 3. Romana napsal:

  Chceš říct, že ses flákala a chlastala?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..