• Než se rozpustím, tak se navoním: Pepe Nero/ Erbario Toscano
Nesnáším tyhle horka! Já teda nesnáším taky zimu. Vlastně jediný přijatelný měsíc v roce je pro mne červen a těch jedenáct musím prostě nějak překlepat. Jeden z letních problémů je, že všichni páchneme málokdo voní, protože udržet se v nějakém hygienickém stavu, natož ještě v parfémovaném, je fakt problém. V extrémních teplotách je odpařování aromatických složek extrémně rychlé, samozřejmě první zmizí citrusy a bylinky; a sladké složky – vanilky, karamely, dřeva, kytky… zase nechce nikdo čuchat. Kolínská, která se do horka pěkně hodí, má životnost asi jako živý tvor vystavený atomovému výbuchu.Tak co nosit v úmorném vedru?
Já nosím suché kořeněné vůně, které mají i v horku slušnou výdrž, působí svěže a neobsahují sladké a mastné složky, které jsou v horku protivné. Našla jsem si do horka PEPŘ. Nosím je i v průběhu roku, mám dva suverénní favority: drahá krásná Hermessence – Poivre Samarcande / Hermés a poněkud levnější,ale špatně dostupná, Piper Nigrum / Lorenzo Villoresi (recenze zde). A neodolám si občas pořídit něco, co voní jako pepřenka: tak jsem třeba přišla tady k tomu Poivre Piquat / L´Artisan (recenze zde), který je ale spíš zelený, přírodní, než kořeněný, a loni jsem si koupila levňoučký Cuore di Pepe Nero / Erbario Toscano.
Šla jsem si pro kabelkový pepřák do butiku ve Florencii, protože mi připomínal právě Villoresiho, a potože stál asi jenom 12€, tak mi bylo ochotné prodavačky líto a přihodila jsem si k nákupu ještě tenhle fialku v kabelkáči (recenze fialky a info o tom, kde produkty Erbario Toscano koupíte, jsem popsala tady). Jak jsem ledabyle nakoupila, tak jsem ledabyla odložila do skříňky a kápla jsem na něj až teď, ještě měl neotevřenou papírovou krabičku.
- Pepřový začátek
Tak nečekáme žádnou velkou parfumerii vzhledem k ceně, na druhou stranu v tomhle horku nemá člověk moc náladu kochat se vývojem na kůži v čase a omamovat okolí pachovou stopou. Preferuju zdání svěží čistoty a na to je černý Pepa jako dělaný. Prvních pár minut voní jako čerstvě umletý černý pepř. Samozřejmě je zde nezbytný citron, ale těch pár záblesků na začátku nestojí za řeč. Pak se projeví jemný, suchý, trochu mentolový a docela syntetický vetiver a suché cedrové kuličky proti molům. Hodně příjemné, suché jako seno, čistý unisex.
- Syntetický dojezd
Po 3-4 hodinách je pořád vůně ve formě. Nesálá, ona ostatně sálá jen v té úvodní, pepřové fázi, ale je pěkně suše dřevitá, vyloupnou se tam takové ty syntetické složky obvyklé v mainstreamu, co představují dřeva a seno, pepříku už tam moc nenajdete, ale pořád je to příjemná, klidná, čistá vůně. Ale pozor, tady už hodně cítím mužnost.
Erbario Toscano o sobě říká, že je “přírodní” kosmetika, já teda musím říct, co se týká voňavek, tak neznám ani jednu tady z těch relativně levných přírodních značek typu manufaktura, která by dělala vůně fakt “bio”. Všechno umělé, případně kombinace s levnými přírodními složkami, nebo syntetika na základě levné přírody. Už cenově to prostě nejde. Nicméně to nepovažuju za problém, a když se to hezky udělá, může vůně vzbuzovat “přírodní” dojem. A tady se to celkem povedlo.
- Nestříkejte na kůži, vyděláte na tom
Co ještě poradím pro vonění ve vedru: nestříkejte na kůži. Sice se nás EU a její restrikce snaží velmi ochránit před jakýmikoliv alergeny, ale ještě všechno nestihli. Jako jedna z prvních složek byl IFRA zakázán bergapten, jedna ze složek bergamotu (téměř povinná ingredince letních vůní), protože na slunci způsobuje hyperpigmentaci a popáleniny kůže. Občas se o tom někde dočtete, ale toho se už bát nemusíte, bergapten se musí z parfémových složek odstraňovat. Pokud tedy nepoužíváte vintage vůně anebo esenciální olejíčky, které podléhají jiné legislativě a na kůži nepatří (je holý nesmysl si z nich míchat parfém, protože tohle ublížit může, navíc jejich kvalita nedosahuje parfémové způsobilosti). Nezapomínejte tedy, že parfémové složky jsou silná chemikálie, ať už syntetické nebo přírodní.
Ona i zcela neškodná kohoutková voda může způsobit problém (třeba mně – mám vodní jet-lag, na lokální vodu se obvykle aklimatizuju 1-3 dny, mám problém na každé dovolené i na služebkách). Tedy dovolená: ocitnete se na místě, kde je jiná voda a jiný vzduch, pokožku máte zatíženou sluncem, slanou nebo chemicky ošetřenou vodou, opalovací kosmetikou, jíte jiné věci, takže i vnitřně si změníte nastavení obranyschopnosti…no prostě: už si na tělo nic víc nedávejte.
Voňte si oblečení, vlasy, ručníky, župany. O vývoj vůně nepřijdete, v teplotách blízkých tělu je odpařování složek stejné, a navíc se vám v nasákavých vláknech vůně dýl udrží. Vyděláte na tom tak jako tak.
Jdu do práce, do klimatizované kanceláře…a vy se za mne vykoupejte.