• Esxence 2017: letem světem s Radovanem

Musc Gold

Letošní Esxence mi přinesla několik objevů a jako obvykle jsem nestihl vidět všechno. Bruno Acampora má novou řadu, ve které nechybí santal (po kterém jsem šel, ale nakonec z toho vztah nebyl) a bezva pižmo Musc Gold. To je jedním z avízovaných objevů, vůbec jsem nečekal, že by mně mohlo nějaká pižmová vůně – nadto v oleji – oslovit. Růžově zabalená novinka je díky neroli jiná než klasické acampoří pižmo – vzdušnější, naprosto bezstarostně nositelná a přitom má i nepatrnou živočišnou špičku. Díky laskavému Claude Marchalovi máme vzorky dvou novějších věcí MDCI i přesto, že značka na Esxenci 2017 nevystavovala. Objevil jsem konzervativní (v nejlepším smyslu) skotské vůně forbesCastle Forbes, stejně staromilské jako krásné. Ačkoli od ní nenabízeli vzorek, lstivě jsem se vytasil s připravenou vialkou a nasamploval si jejich fascinující cestu v čase jménem 1445, která voní jako sako zámeckého pána z toho dílu Fantomase, který se odehrával na skotském zámku.

 Osobní setkání s Lucou Maffei bylo stejně úžasné, jako jeho vůně. Mladičký a nesmírně talentovaný nos mě oslnil svou skromností a plachostí. Přesto je vidět, jak ho jeho práce naplňuje a těší, svítil jako lustr. Na výstavě zajímavým způsobem představil svou novinku Savannah’s Heart, vytvořenou  pro Olibere. Zájemcům dal očichat všechny klíčové složky parfému přímo z lahviček, takže jsem před ním stál s trsem jednotlivých vonných papírků a žasnul, jak z toho dokázal vyrobit tu nádhernou savanu. Polil jsem se Aperolem. Popovídal jsem si s roztomilou Miyou Shinma z Japonska a nechal si představit celou kolekci jejích originálně konstruovaných vůní. Třeba parfém Mizu (voda) voní jako džbán ledové vody s okvětními lístky, kůrou z citrusů a mátou a Tsubaki (kamélie) zas jako skleník s rozkvetlými květinami, ve kterém někdo rozsypal sáček tvrdých ovocných bonbónů. Nesměla chybět ani návštěva stánku Nishane, kromě seznámení s trojicí nových vůnínish jsem se dozvěděl i spoustu věcí o současné situaci v Turecku a ujistil se, že dokud bude tahle země plná tak bezva lidí, jako jsou pánové z Nishane, nemůže to tam dopadnout jinak než dobře. Mezi vůněmi u stánku Hayari mě kromě kolínsky pojatých novinek, zmíněných Mirkou, zaujala ne zcela nová, pánská Le Paradis de L’Homme. Mému nosu se ta směs jeví jako některá z běžných, obyčejných, ovocně vonících aromachemikálií s lehkou příměsí kůže, ale je to překvapivě příjemné a neotřelé. Vyplácal jsem pak vzorek během necelého týdne a všude mi ho chválili. Taky jsem si ohromně užil (ač nejsem žádný misogyn), jak pán představující na místě vůně podal každý z navoněných blotterů nejdřív mně a až potom holkám (>◡<).
U stánku Rouge Bunny Rouge jsem ochutnal jejich superdrahou ulítlou novinku – parfém v krému, pojmenovaný Arcane. Broušený flakon zvíci slušné vázy uložený v bělostné kazetě vypadal opravdu působivě a jemně opalizující krém voněl po vzácných dřevech. Cena byla tak šílená, že jsem to číslo radši hned zapomněl.

Arcane
Nezpomněl jsem se pozdravit s Raniou J. a vydyndat si její Cuir Andalou, jenž mi chyběla do sbírky. Celkem drsňácká kožená bunda s pořádnou dávkou koření, v níž vévodí hřebíček, se mi zdá neotřelá a výborně doplňuje kolekci v Rania – stylu.
Ale dost k vůním, samozřejmě jsem se šel trochu proběhnout i po městě. Díky papežovi, právě navštěvujícímu centrum jsem se letos opět nedostal na střechu Milánského dómu, pouhý vstup na náměstí totiž vyžadoval zdolat jednu z mnoha předlouhých front, končících prohlídkou.pina Tak jsem se šel podívat na Caravaggia a Rafaella do Pinacoteca di Brera. V cukrárně v centru nás okradli a navíc jejich gelato stálo za starou belu. Ale to byla výjimka, všude jinde se italská pohostinnost drží svých osvědčených kvalitativních standardů (čím dál od centra, tím líp) a kafe bylo tradičně všude dobré.
Tak zas za rok.

You may also like...

4 Responses

 1. philosoraptorka napsal:

  Líbí se mi ta pasáž s “lstivým vytasením připravené vialky”, taky s tím mám zkušenosti…ovšem v drogerce jsem se cítila spíš jako zloděj a z parfumérie by mě nejspíš raději vyhodili ty supí slečny nebo gorily, takový veletrh nebi výstava jsou rozhodně vhodnější prostředí. Ale co se dá dělat, když od příliš levných nebo málo oblíbených vůní vzorky v malé vialce ani nejsou.

  • Radovan napsal:

   Myslím, že i v běžné parfumerii už dnes můžeš narazit na rozumnou osobu, která zdvořilé žádosti o odebrání vzorku ráda vyhoví. V Sephoře mi jednou dokonce slečna sama vialku poskytla a naplnila.

   • philosoraptorka napsal:

    Děkuji za motivaci, v Douglasu na Václavském náměstí jsem nakonec se slušnou žádostí uspěla a ta dáma byla dokonce extrémně milá. Naopak v Madeleine se ke mě personál choval tak, že jsem odešla ještě před očicháním skoro všeho a o vzorku jsem si mohla nechat leda snít.

 2. Hele, Radovane, proč nenapíšeš, že si tě Claude Marchal odchytil na chodbě a ty vzorky ti vnutil? 😀 Mně přijdete jako staří kámoši, prohání tě pokaždé, on tě určitě považuje za nějvětšího českého parfémového bloggera, a taky to tak je! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..