• Esxence 2016: la vita dolce e profumata! (život sladký a voňavý)

Každoroční jarní výjezd frangipanstva na největší výstavu niche parfumerie do italského Milána, to není jen honba za nejčerstvějšími novinkami, to je především permanentní večírek. Pravá italská “la dolce vita”.
Ten pocit, když po přejezdu Alp, za svítání zastavíte u Lago di Garda a na tradičním pikniku, doprovázeném první ranní sklenkou sektu a čekáte, než se otevřou kavárničky.
IMG_1121
Na zahrádce jedné z nich si pak vychutnáváte teplo prvních slunečných paprsků, na jazyku chuť výborné italské kávy a pozorujete cvrkot probouzejícího se městečka. Na ten “cvrkot” si ovšem musíte počkat tak do desíti. Jste v Itálii. Tady se nespěchá.
IMG_1139
Tahle zastávka je taková aklimatizace. Přepnutí z režimu stres do režimu pohoda.
To je potřeba, protože pak už nás čeká Miláno a výstava Esxence (The Scent of Excelence, vůně dokonalosti), kde je pro takové parfémové maniaky důležité zachovat klid.
_8GB2323
Proč? Protože na té letošní Esxenci bylo přes dvě stě vystavovatelů ze sedmnácti zemí světa. Známé zavedené značky vedle naprostých novinek. Luxusně balené arabky z Dubaje nacpané k prasknutí drahými ingrediencemi vedle nenápadně jednoduchých flakonů s klasickými kolínskými. Novinky i legendy, které jsme chtěli vždycky vyzkoušet.
K tomu doprovodný program, besedy a přednášky, vyhlašování finalistů jedné z nejprestižnějších cen The Art and Olfactive Awards.
A hlavně lidé! Parfuméři, přátelé a známí, se kterými se zase po roce chcete setkat.
IMG_1246
A my na to máme necelé dva dny. Výstava sice trvá dny čtyři, ale my tolik času neměli. Vlastně jsme tam strávili spíš jen jeden celý den. Ten první jsme se na výstavu dostali až odpoledne, druhý den jsme dopoledne strávili zcela unikátním zážitkem – návštěvou fresky Leonarda da Vinciho Poslední večeře.
IMG_1212
Nějaký čas zabrala i návštěva parfumerie Campomarzio70, kde sympatický Jeroen Oude Sotgoen, majitel značky Mona di Orio, osobně představoval v předpremiéře novinku Bohea Boheme. Další jedinečný zážitek, tato vůně bude oficiálně představena až v květnu.
IMG_1220
Nakonec to dopadlo tak, že jsme po výstavě chodily Romanou společně (Derad vždycky někam zmizel) a většinou jsme se na půl hodinu, hodinu zakecaly s parfuméry či představiteli té které značky, zaposlouchaly se do příběhů, ať už těch marketingových, nebo těch opravdových, případně i popily nějaký ten sekt a bylo nám fajn. Zážitky z letošní Esxence jsou tak hlavně o té osobní rovině.
IMG_1254
Denní výstavní večírek pozvolna transformoval v ty večerní. Hodně značek pořádá po výstavě večírky po celém Miláně.  Z množství obdržených pozvánek jsme si vybrali The Merchant of Venice a Xerjoff.
IMG_1191
Ten první jsme vybrali, protože jsme si chtěli zblízka osahat jejich jedinečné flakony z Muránského skla. A ten druhý kvůli geniální poloze v muzeu, vysoko nad náměstím Il Duomo s výhledem na náměstí i na nádherný milánský Il Duomo.
IMG_1201
Jak psal Derad, večírky parfémových firem nejsou ani tak o voňavkách, jako spíš o jídle a pití. V obou případech nabízeli výborný sekt či bílé víno, u Merchant of Venice jsme ochutnali výborné milánské rizoto, u Xerjoff zase třeba skvěle upravenou gorgonzolu, carpaccio z tresky, či ogrilované chobotničky. Při odchodu ovšem většinou nějaký ten voňavý dárek dostanete.
IMG_1193
V nabitém programu jsme stihli i jeden aperol spritz s Evkou a Štefanem z košického butiku 1907, seznámení se s blogerem Jurajem Sotoškem a mnoho dalších setkání s báječnými lidmi, se kterými nás spojuje společná vášeň.
Ale aby to nebylo jen o jídle, pití, máme pro vás samozřejmě spoustu voňavých zážitků. Vyzkoušeli jsme novinky představené poprvé právě na výstavě. A budeme vás s nimi postupně seznamovat.
IMG_1258
Už jsem zmínila novou vůni od Mony di Orio, Bohea Boheme. Z dalších se můžete těšít na Masque Milano a jejich novou L’Attesse a staronovou Romanza, krásnou fíkovku Maisia od Gabrielly Chieffo, nová zajímavá značka Affinessence, dvě nové vůně od Unum
Všechno vyjímečně kvalitní počiny, takže o budoucnost niche strach mít nemusíme.
Je toho hodně, každý z nás má nějaké objevy, o které se s vámi bude chtít podělit. Tak zůstaňte s námi!
mirka_podpis

You may also like...

2 Responses

  1. sagiti napsal:

    Já teda s Vámi určitě zůstanu.:-) a už se těším na pokračování.Když už sama nikam nejedu,protože jaksi není s kým,tak si tu cestovatelsko-parfémovou pohodu užiju vaším prostřednictvím.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: