• Domácí pedikúra: exfoliační ponožky – ano či ne?

Blíží se sandálky! Hurá! Nejvyšší čás na pedikúru.

Z mnoha různých důvodů si lidé dělají pedikúru sami doma: rašplí, strojkem, skalpelem, pemzou, chemicky…a pomocí exfoliačních ponožek. Používám je třetí rok, takže zde je moje důkladná recenze.

Připomínám: jestli chcete dostávat naše kosmetické recenze jako první,  přihlaste se TADY k odběru článků.

První šokující pokusy s exfoliačními ponožkami

Přesně před třemi roky jsme s kolegyní Lenkou řešily pedikúru. Neustále na cestách mezi Prahou a Bratislavou, každou volnou chvilku jsem věnovala rodině, cestování a voňavkám. Nebyl čas na nic jiného.

Ale mám i jiné důvody: nemám ráda dotyky cizích lidí, nejsem přesvědčená o 100% hygieně mokré manikúry, mám obavu ze zranění a vůbec manikúra jakýmkoliv nástrojem mi nikdy nepomohla odstranit otlaky a deformace způsobené dlouholetým nošením úzkých vysokých lodiček a bot na boso.

Řešila jsem to různými domácími kouzelnými nástroji – elektrickými, na baterky i ručními. Ale pak jsem si nastudovala, jak vlastně tyhle věci škodí a způsobují vlastně přesně opak toho, co chcete – poškození kůže broušením je tak invazívní, že provokuje zvýšené obnovování a tvorbu kůže. Navíc vytváří drobná poranění, mikrojizvičky a ve finále je vaše kůže hrubší, tlustší, červená…no prostě dojdete k přesně k opačnému efektu, nez zamýšlíte. Podrobnosti najdete v tomto článku:

Používala jsem jednu dobu chemickou pedikúrou Alessandro Pedix Feet Go Lightly, což bylo významně lepší, ale roztok se u nás přestal prodávat.

Viděla jsem samozřejmě všude fotky Asiatek s miminkovskými “baby foot” nožičkami, ale metoda mi přišla hodně drastická a ne moc bezpečná.

No ale pak nastala kombinace velký večírek v sandálech + pracovní týden na služebce a bylo nutno jednat. Přivezla jsem si ponožky z lékárny domů, naložila se do nich na hodinu a pak jsem si šla lehnout do vany s knížkou. A ono se nic nestalo a na večírek jsem musela v lodičkách.

Zato Lenka, která ponožky zkoušela současně, přišla do práce se šokovaným výrazem: že má asi lepru.

Šla jsem pokonzultovat použití do lékárny a s lékarnicí jsme došly k tomu, že jsem si následnou koupelí všechen roztok vymyla.

Takže jsem si koupila další kus, vzala jsem je k Modrému kódu a hned po umytí bylo vidět, že pokožka na nohách je napjatá, jako třeba na spálenině. Pak se týden nic nedělo a najednou jsem v práci ucítila kamínky v botě…sundala jsem balerínu a plná bota žmolečků kůže!

 

Co všechno vám ponožky odstraní

Proces loupání trval necelý týden a už v prvních dnech bylo vidět, že to bude grande finále. Nejprve se oloupaly tvrdší místa, jako šlapky, paty, spodky bříšek.

Pak přišla na řadu jemná kůže shora a úplně nakonec ztvrdlá místa: mám trvalé otlaky pod příčnou klenbou a vybočené malíčky (něco jako haluxy), civilizační choroba, kterých jsem se v podstatě nikdy nezbavila. Poprvé s ponožkami. Kouzlo! Polštářky pod prsty zmizely úplně, malíčkové boule významně zlepšily vzhled – těch už se ale nikdy bez operace nezbavím.

Po druhé koupeli, když už jsem si smyla většinu kůže, jsem zírala s otevřenou pusou: moje nohy vypadaly jako ty něžné tlapky Asiatek z reklamy. Heboučké na dotek, růžové, svěží. Nikdy už nechci jinak! Kůže rychle trochu zoxiduje a dostane dospělou barvu, ale jemná a hladká zůstává. Roztok odstraní i kůžičky kolem nehtů.

Ten den jsem vyhodila všechny přístroje a pilníky.

Jak se používají exfoliační ponožky

Uvnitř balení najdete obvykle dva kusy něčeho jako igelitový sáček ve tvaru chodidla (“ponožky”) a dva pytlíčky s roztokem, který většinou jemně voní – ještě ani jeden nepáchl.

Měla jsem různé modely, například vysoké ponožky z tuhého igelitu, které byly uvnitř vylepené netkanou textilií, což bylo skvělé – bohužel účinek byl slabý. Někdy je roztok gelový, což je taky fajn. Ale…jestli vás zajímá ALE, přskočte na odstavec “Které ponožky si vybrat”.

Roztok se prostě nalije dovnitř pytlíků, navlékne na nohu a v balení najdete obvykle i samolepku, kterou si pytlík nahoře stáhnete. Roztok občas lehounce svědí. Nezapomeňte se před použitím vyčurat a obložit se jídlem a pitím, protože následující hodinu až dvě se nepohnete z gauče. A pusťte si dlouhý film.

Po uplynulém čase prostě pytlíky sundáte a nohy umyjete. A pak každý den bedlivě sledujete, co se děje. Když už si myslíte, že to nefunguje, najednou hrrr…a had se svlíká.

Jak se loupe kůže

Přiměla jsem všechny v okolí, aby ponožky zkusili – přibaluju je do narozeninových balíčků. Můj manžel a kolegyně Lenka je nikdy používat nebudou, oběma se to hnusí.

Ale ostatní lidi jsou spokojení a většina z nich u ponožek zůstala. Zjistila jsem, že se dá předpovědět, jak bude vaše loupání vypadat: záleží na typu kůže. Komu se spálená kůže na sluníčku loupe tak, že se drolí ve žmolečkách, bude se mu stejně loupat kůže z nohou, 3-5 dní budete mít plné boty drobků a budete spát v ponožkách.

Kdo je typ “lepra” a po spálení se loupe jako had v cárech kůže, tomu opadá noha rychleji, dokonce jsem viděla že někomu upadla z nohy “kožená ponožka” najednou. Tahle forma je teda poněkud (hodně) nechutná, ale proběhne to rychleji a s míň nepořádkem. Nebudete celý týden vyklepávat žmolky z ponožek.

Intenzívní olupování trvá tak dva dny, dalších 3-5 dní už jde jen o zbytky. 

Nicméně je to malá daň za to, co získáte.

Jak proces loupání urychlit

Na obalech všech ponožek píšou, že pomůže sprchování a mazání. Je to přesně tak: úplně nejlepší je dlouhá koupel s knížkou, tak druhý den po začátku proscesu loupání. Na závěr vany dlaní ojedete chodidla, všechny uvolněné zbytky tím setřete a pak už čekáte na dodrobení zbytečků. Jemnou kůži na nártech můžete odstranit ve sprše setřením žínkou.

Na promazání používám pěnu s ureou, tou si namažu nohy po koupeli, nejen, že to vypadá lépe, ale ASAP se mi uvolní i ty zbytky. Zkrátí se tím loupací týden a snížíte významně množství kůže při tom nekomfortním loupání přes den.

Pozor na sluníčko

Nikde to sice nepíšou, ale já si myslím, že jse o stejný proces, jako chemický peeling. A ten se na jaře a v létě nedělá. Proto doporučuju si mazat chodidla krémem s vysokým UV faktorem. Tím myslím nejen na pláži, kde to jistě děláte, ale třeba i přes pracovní den ve městě, v sandálech. Já mám pro tyto případy v autě UV50 ve spreji a když se něco takového přihodí, například náhodný oběd s proseccem na zahrádce v centru Prahy, přestříknu si je.

TIP: kupujte spreje ve vodě, ne v oleji! Nepíšou to na nich, ale obvykle spreje na obličej jsou na vodní bázi. A to proto, abyste si mastným sprejem nesmazaly makeup a nenastříkaly si olej do vlasů. To je jediný rozdíl – pokdu jste někde slyšeli, že se máte obávat vdechnutí tělového UV spreje, tak je to kravina. Pokud vám nevadí olej na obličeji a na vlasech, tak ho klidně používejte, olejové spreje jsou 4x levnější než ty vodní.

Tohle je můj oblíbený, jezdím v létě kabrioletem a nemastný UV sprej je povinná výbava auta, nikdy nevíte, jak to dopadne s počasím: Vichy Idéal Soleil UV50. Je dobrý, bežně dostupný v lékárnách a na jaře bývá v akci 1+1.

 

Bezpečné?

Při použití určitě: víckrát se mi stalo, že mi roztok vytekl nebo vyšplíchl na pantofle, na sedačku, na koberec…nic. Ty roztoky obvykle hezky voní, takže ani zápach.

Párkrát jsem si dobu prodloužila až na dvě hodiny, nohám se nic nestalo. Já osobně si tu doporučenou dobu 60-90 minut prodlužuju až na dvojnásobek, vy se držte návodu.

Zezačátku po umytí masky jsem si oplachovala nohy pro jistotu vodou s citronem – roztok je zásaditý, takže abych ho neutralizovala, ale je to zbytečné.

Za dva roky používání jsem nenašla jediné kritické místo v bezpečnosti.

Které ponožky si vybrat

Nešetřete na nich. Zkusila jsem toho hromadu, Lirene z české drogerie, nakoupila jsem hromadu značek v Polsku, v Německu i v Dánsku, ale stejně se pořád vracím k těm nejúčinnějsím: PARASOFTIN. Sice jsou suverénně nejmíň pohodlné, co se týká použití: špatně se otvírá pytlíček s roztokem, ponožky jsou krátké a slabé, mají blbý tvar, na záchod si nedojdete protože kloužou a hrozí protržení…ale výsledek je taky suverénně nejlepší. A tím, že jsou z lékárny, na mne působí i nejbezpečněji (i když to pravda být nemusí).

Exfoliační ponožky PARASOFTIN jsou nejdražší, kupuju je tak za 150 Kč. Ostatní se dají pořídit už od 80 Kč, ale vzhledem k tomu, že je budete používat tak jedenkrát za 6 týdnů, nic moc na nich neušetříte.

Jak často používat a na jak dlouho to je

Na ponožkách píšou že znovu nejdříve za 4 týdny, lékárnice říkala 6 týdnů. Já mám vyzkoušeno po 3 týdnech, nohám se nic nestalo. Tedy doslova nic – efekt byl významně menší, protože nebylo moc co olupovat. Ale bát se nemusíte – roztok opravdu odstraní jen horní vrstvu kůže, není to tak, že čím částěji, tím hlouběji “na maso” půjdou.

Takže interval je na vás, na tom jak jste zvyklí často chodit na pedikúru a jak vám roste kůže. Mně třeba roste extrémně rychle, takže pro mne je to tak 5-6 týdnů a mezi tím používám jemnou pemzu a téměř denně pěnový krém ALLPRESAN s ureou – tu nejvyšší účinnost, která je určená pro cukrovkáře. Psala jsem o něm TADY.

 

Výhody exfoliačních ponožek:

 • rychlé a pohodlné použití
 • nemusíte se objednávat dlouho dopředu na pedi
 • bezpečnost – žádné zranění či ohrožení hygieny
 • dokonalý výsledek
 • možnost opakování kdykoliv kdekoliv

Nevýhody exfoliačních ponožek:

 • nekomfortní týden ve fázi loupání kůže

 

REKLAMA

 

Jaký typ domácí pedikúry používáte?

Nahradili jste ošetření od pedikérky domácí pedíkúrou v době covidu?

Zůstanete u toho?

 

 

 

 

 

Další články na téma pedikúra doma:

 

 

 

Romana

Romana Granátová, niche perfume enthusiast, journalist, writer

You may also like...

12 Responses

 1. EvaS napsal:

  V dm je mají, privátka Balea asi za 130 a super, kupuju opakovaně

 2. Jana napsal:

  Jooo, fakt paráda!!!
  Ponožky jsem měla značky L’Biotica a výsledek je boží. Sice mám už víc jak týden postel a její okolí plné žmolků, ale výsledek je prostě skvělý!!!!
  Jen si nedovedu představit tuto proceduru absolvovat v sezóně. Chodím naboso klidně už od května a loupající se kůže na prstech je dost odpuzující, takže druhé kolo do sezóny asi už nestihnu 🙁

 3. Petra napsal:

  Hustyyy!!! Damy, Romana neorehanela, naopak…. Po tydnu, kdy jsem jiz zapomnela, ze jsem s necim cvachtajicim stravila poklidne 4 a pul hodiny (předpokládate spravne – zapomnela jsem pytliky sundat) nez me zacaly lehce palit narty, jsem dnes vecer sundala ponozky, a… Ne, nebudu vam tu nechutnost popisovat, jsem typ had. Ponozky vyhazuji a pozitri do prace, nezavisle na pocasi, nazouvam sandaly, protoze chci, aby mi tu krasu svet zavidel… A autorce clanku DEKUJI

 4. andreasdeutscher napsal:

  Jen pro info, jestli se nepletu, tak účinnou látkou těchto ponožek je kyselina salicylová, která v malé koncentraci keratoplastický efekt (tzn. povzbuzuje epitel kůže k růstu). V řádově vyšší koncentraci vykazuje keratolytický efekt tj. způsobuje odloučení vrstvy zralé kůže, které se nechce slézt a používá se k těmto účelům jistě nejméně 100 let. Myslím, že lepší účinnost výše zmíněné značky bude dán vyšší koncentrací, český výrobce se holt asi nebojí.

 5. Hanka H napsal:

  Jdu objednávat a vzhledem k uváděné době, kdy je s ponožkami nutno setrvat na místě, pro všechny případy přisunu ještě asi nočník! I kdybych šla předtím třikrát ….

 6. Mirusha napsal:

  Je Parasoftin vhodný na nohy, kde už sú popraskané päty?

  • Romana napsal:

   Jakože popraskané z neúdržby nebo věkěm, nebo z nějaké infekce? V prvním přípdě bych to vzala, ve druhém bych se zeptala v lékárně. Mně každopádně roste kůže hrozně moc, takže po zoimě mívám paty taky hrozné.

 7. Miruša napsal:

  Ja som si zvykla používať skalpel po teplom kúpeli. Vtedy mi ide koža dolu i zoškrabávaním nechtami.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: