• Co to je.… Frangipani, frangipán, plumérie, indiánský jasmín

Tak dnes poprvé, podle slibu: zahajuji představování oblíbených parfémových ingrediencí, které do budoucna budete nacházet pod tagem ATLAS INGREDIENCÍ. Úplně náhodně jsem si jako první vybrala FRANGIPANI.

Můžete ji znát pod různými názvy; své latinské jméno dostal stromový sukulent po bratranci Kateřině Medicejské, knížeti Frangipani, který ji pro parfumerii objevil v 16. století na dobyvatelské výpravě v Jižní Americe.

frangipani plumerie indiansky-jasmin parfemy

frangipani plumerie indiansky-jasmin parfemy

Mlsný kníže, rozmarná parfémová kněžna

Kníže Muzio Frangipani patřil do suity Kateřiny Medicejské, kterou si sebou přivedla do Francie po svém sňatku s Jindřichem II. Ó, Kateřina byla velká parfumérka! A taky fiflena. Určovala módní tón ve francouzské společnosti v oblékání, bytovém designu a samozřejmě kosmetice. Její parfuméři měli za úkol, mimo napouštění rukaviček jedovatými vůněmi, však víme svoje, nacházet nové složky a komponovat nové parfémy. Zlé jazyky sice tvrdí, že vůně byly jen vedlejším produktem při hledání účinných jedů v přírodních látkách, ale vem to čert, historie parfumerie si pamatuje jen to dobré a Francie téhle mrňavé Italce, co vynalezla taky vysoké podpatky, může (musí!) být dodnes vděčná za to, že je povážována za parfumerní velmoc. A mimo vůně poživačný kníže Muzio dal světu slaďoučký mandlovo-vanilkový dezert frangipane, podobný marcipánu (ochutnat!). Takový to byl sekáč, ten don Frangipani!

Havajské vývěsní štíty

Muzio neobjevil plumérii, ta je pevně zakotvená v tradici asijských a jihoamerických národů: nejoblíbenější Budhova rostlina, symbol dlouhověkosti, často na ni narazíte v zahradách chrámů a také na obětních pultech. Na Havaji se dokonce stala heslem ve slovníku lásky: kvítek za pravým uchem značí „lačním po kontaktu“, za levým „dej si pozor na mého milého“, a ve věnci „přijeli turisti, budou se sypat doláče“. Domorodci se vůbec neunavovali extrakcí vonných esencí z frangipánu, protože kvete hojně a celoročně, až na velmi krátké období bezlistého vegetačního klidu, a tak používají voňavku v bio-formě. Muzio se pokusil vůni uchovat lihovou extrakcí a domů do Francie přivezl nevídaně a omamně vonící tinkturu.

Vůně opalování a válení na pláži

Těžká, sladká, lehce mandlová, exotická, málo specifická a univerzální. To je to klíčové slovo: univerzální vůně, snášející se všemi známými složkami, takže se rychle dostala do složení všemožných květinových kompozic, kterým dodává teplou vzdušnost a sluníčko. Nejčastěji ji zastihnete na pláži, protože je oblíbenou složkou opalovacích krémů anebo na večírku v letních šatech. Když se podíváte u vás doma na poličku, určitě ji v něčem objevíte. Mám-li jmenovat jednoho čelního zástupce, tak klasická Escada/Escada, která zpopularizovala nejen frangipán, ale tropické opalovací letní vůně vůbec.

Vždycky pět!

Obvyklá barva u divoce rostoucích plumérií je bílá se žlutým středem; v kultivarech bývají i růžové a růžovožluté. A upozorňuji na jeden velmi častý moderní grafický podvod: grafici často sestavují květ frangipani tak, že namnoží jeden lístek, aby byl kvítek dokonale souměrný. Jenomže často nevědí, že plumérie má jen 5 lístků (vždycky jen pět!) a udělají jich šest. Tak takovou nikdy nikde neuvidíte a pokud je na obrázku, je to podfuk.

Zatímco tiaré může mít šest až osm okvětních lístků, frangipani jich má vždy pět. Tiaré je čistě bílá, střed květu frangipani je zabarven žlutě a okvětní lístky mohou přecházet z bílé pžes oranžovou a růžovou až do fialkové. Květy tiaré jsou nasazeny jednotlivě, frangipány kvetou v trsech.

 

Recenze parfémů, které obsahuji plumérii, u nás na blogu najdete TADY: FRANGIPANI

 

 

Máte další zvědavé otázky “co to je…v parfumerii?

 

parfémový supermarketparfémové recenze

 

Některé odkazy na této straně mohou být affiliate. Nákupem přes tyto odkazy nás podpoříte maličkou částkou, která pomáhá udržovat provoz blogu. Nejde o spolupráce se značkami, takže na objektivitu recenzí to nemá žádný vliv. Popsané ceny a slevy a jsou platné ke dni vydání recenze. 

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..