• GRÉS: Mythos, hommage á Greta Garbo (dejte fréziím šanci)

Kupovala jsem nějakým manželovým tetičkám sady Grés – Hommage á Greta Garbo a nikdy by mne nenapadlo je rozbalit. Má to hezkou krabičku, tak co ještě? Tetičky se vždycky ptají “A jaké to je?“; myslím, že proto, že si myslí že jsem odbornice a nechtějí se přede mnou shodit. Tak já se zeptám: “A co máš ráda?“, tetička spustí a já na všecko odpovídám: “Jestli máš ráda …., tak se ti to bude líbit.” Na stejném principu funguje vykládání karet a tetičky jsou obvykle nadšené, aspoň do konce naší návštěvy, stejně jako když odejdou s hezkou věštbou. Ale tentokrát mi přibalili vzorek a tak jsem si řekla, že bych třeba mohla tetičky někdy informovat pravdivě. I vás.

Krtku, cos to našel?

Krtku, cos to našel?

Překvapení! Mythos je součástí trojice limitek k poctě Grety Garbo. Mýtus? To bude jistě něco ve vážném stylu ambra, pižmo, dřeva, jasmín. A ona je to zatím nesmírně veselá, letní, jásavá vůně žlutých květin. Ne, ne, ne, žluté květiny! Je to soliflor frézie. A to je vzácnost…nedávno jsme hledali vůni pro kamarádku, která si vymyslela, že má ráda frézie a že by na léto chtla vonět jako ony. Já je mám taky ráda, z jarních květin nejraději, právě kvůli vůni. Ale když jsem se zamyslela, tak……..jsem na nic nepřišla. Oběhla jsem s ní pár parfumerií, vyrobila pár vzorků a nakonec si pořídila Pure White Linen / Estée Lauder. Jí se líbila, mně nic neříká a frézie jsem pustila z hlavy.

No a teď jsem ji chytila! Na začátku není cítit nic jiného, než frézie a šťavnaté citrusygrapefruity a citróny. V pozadí si pohrává s pudříkem klasický ostrý tón kosatcového másla, ale k nějakému velkému prosazení nedojde. Tyhle složky by ale vůni neudělaly, jsou příliš vzdušné a jednoduché. Jemné doslazení a usazení zaručuje nějaká težší sladká kytka, já bych vsadila na ylang, ve složení je bílá pivoňka, může být. No a výplň zajistí prádlové bílé pižmo, které se ale dostane ke slovu spíš až na konci, jak se na základ sluší a patří. Výsledný akord kyselé frézie, kyselých citrusů a pichlavého irisu je sice poněkud umělý, jistě vás ani na chvilku nenapadne, že by šlo o přírodní vůni; jenže je tak milý, svěží a příjemný, sympaťák, že se v jeho společnosti cítíte dobře.

Za hodinu jsou cítit frézie a citrusy, za dvě hodiny taky, za tři taky…Mythos / Grés se prostě nevyvíjí, je absolutné plochý a lineární. Teprve po 4-5 hodinách (ano, nepletu se, dlouhověkost je oslňující) se na chvilku zlomí v protivný, chemický zápach spreje na roztažení bot. Nepochopitelné. Kde se může vzít v celkem slušné vůni takový naschvál? Naštěstí páchne jen asi 20 minut, pak se trochu posunou frézie dozadu a dají prostor lehounkému křišťálovému pižmu, hodně podobnému tomu guerlainovskému. Klidně si voní, a to dost intenzivně, už desátou hodinu.

Tady jsme dnes s Deradem zkoušeli Grés a jeho objevy ze Zámeckých schodů. Na střeše jednoho z pražských, ehm, markodrapů, ehm. Ale že je už jaro je jasné, že?

Tady jsme dnes s Deradem zkoušeli Grés a jeho objevy ze Zámeckých schodů. Na střeše jednoho z pražských, ehm, mrakodrapů, ehm. Ale že je už jaro je jasné, že?

Když jsme se odpoledne bavili s Deradem (jsem zvědavá, co o ní napíše, sledujte komentáře), tak jsme se shodli na tom, že nám NĚCO připomíná, ale nevíme co. A já jsem na to večer přišla! Když Grés – tak Cabotinka, přece! A je to ono, Mythos je zkrocená Cabotine. Nepochybuju o tom, že parfumérka Amandine Marie (krásné jméno a krásná duše, má na svědomí třeba Chloe Edp/ Chloe, Peche Cardinal / MDCI Parfums, a tři Jovoye z perlové kolekce) vycházela z tradice Cabotine. Základ je totožný, jásavý, zářivý, řvavý, bílý, citrusový, kyselý, čistý…rozdílná je jen nadstavba: u Cabotine jde o bílé květiny, tady to máme do žluta.

gres_cabotine_www.frangipani.cz_mimiature_romana_granatovaNo tak jo. Já jsem velmi spokojená, minimalistický moderní flakon je nádherný a klidně by v něm mohla dlít slušná nichovka, koupím si ji. Cabotinku mám deset let a občas po ní s radostí sáhnu (Deradovi se na mně taky moc líbí), budu mít i tuhle pro radost. A pro vaši radost si ji taky dopřejte – 60ml za cenu do 300 je sen… Tak, a teď to bude vypadat, že hrozně kecám, ale pravda je, že ještě minulý měsíc BYLA VŠUDE. Je to limitka z roku 2008, už nebude. Já si ji seženu na e-bayi, ale mrzí mne, že vám nemůžu doporučit český shop. Tak nepohrdněte sadou miniatur, dokud jsou, nebo aspoň vzorkem, kterých jsou kupodivu plné e-shopy (jsou krásně balené, i Krtkovi se to líbí).podpis_ROM

You may also like...

14 Responses

 1. Ha! Krtek! Konečně! Stýskalo se mi…

 2. derad napsal:

  Ty jsi Faubourg s šampusem

 3. derad napsal:

  Mythos a Cabotine – ano, jsou to příbuzné, ale zatímco Cabotine je sice hodná, ale přece jen trochu střelená žába, která nezavře pusu, tak Mythos je hlavně příjemná holka. Milá, usměvavá, vtipná a decentní – musíte ji mít rádi. A můj dnešní objev – L’Occitanovic Fleur d’Or & Acacia je její dvojče, akorát se slabší výdrží (asi větší procento přírodních složek) a ne tak přísně lineární. Oksitánka je taky kapánek míň sladká a tak nějak hladší – když se vrátím k personalizaci, Mythos nosí makeup, Fleur ne-e.
  Tak.

 4. Mimo.ň napsal:

  Frézie – jo! Právě jsem je objednala. Moc se těším 🙂

 5. mfrohlichova napsal:

  Téda těmi fréziemi jsi mě fakt dostala, já je miluju a když je vidím v květinářství kupuju do vázy a doma všichni čuchaj, co to tu tak voní…..jdu se po tem podívat !-))

 6. dzona napsal:

  Cabotine jsem dlouho nosila, pak mi začala ta její specifická nasládost připadat vlezlá a byl konec. Ale jinak jedna z nejpěknějších svěženek vůbec. Hrozně pěkný je ten závan mokrého prádla, cigaretového kouře, ta kovová ledovost… Proč já ji vlastně přestala nosit?
  Je GG stejně nasládlá?

  • Romana napsal:

   Řekla bych, že jo, že je jí hodně podobná, ale mnohem jemnější. Zkus ji, mně se zdá jako dobrá alternativa pro ty, komu se Cabotine zdá brutání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..