• GRÉS: Mythos, hommage á Greta Garbo (dejte fréziím šanci)

Kupovala jsem nějakým manželovým tetičkám sady Grés – Hommage á Greta Garbo a nikdy by mne nenapadlo je rozbalit. Má to hezkou krabičku, tak co ještě? Tetičky se vždycky ptají “A jaké to je?“; myslím, že proto, že si myslí že jsem odbornice a nechtějí se přede mnou shodit. Tak já se zeptám: “A co máš ráda?“, tetička spustí a já na všecko odpovídám: “Jestli máš ráda …., tak se ti to bude líbit.” Na stejném principu funguje vykládání karet a tetičky jsou obvykle nadšené, aspoň do konce naší návštěvy, stejně jako když odejdou s hezkou věštbou. Ale tentokrát mi přibalili vzorek a tak jsem si řekla, že bych třeba mohla tetičky někdy informovat pravdivě. I vás.

Krtku, cos to našel?

Krtku, cos to našel?

Překvapení! Mythos je součástí trojice limitek k poctě Grety Garbo. Mýtus? To bude jistě něco ve vážném stylu ambra, pižmo, dřeva, jasmín. A ona je to zatím nesmírně veselá, letní, jásavá vůně žlutých květin. Ne, ne, ne, žluté květiny! Je to soliflor frézie. A to je vzácnost…nedávno jsme hledali vůni pro kamarádku, která si vymyslela, že má ráda frézie a že by na léto chtla vonět jako ony. Já je mám taky ráda, z jarních květin nejraději, právě kvůli vůni. Ale když jsem se zamyslela, tak……..jsem na nic nepřišla. Oběhla jsem s ní pár parfumerií, vyrobila pár vzorků a nakonec si pořídila Pure White Linen / Estée Lauder. Jí se líbila, mně nic neříká a frézie jsem pustila z hlavy.

No a teď jsem ji chytila! Na začátku není cítit nic jiného, než frézie a šťavnaté citrusygrapefruity a citróny. V pozadí si pohrává s pudříkem klasický ostrý tón kosatcového másla, ale k nějakému velkému prosazení nedojde. Tyhle složky by ale vůni neudělaly, jsou příliš vzdušné a jednoduché. Jemné doslazení a usazení zaručuje nějaká težší sladká kytka, já bych vsadila na ylang, ve složení je bílá pivoňka, může být. No a výplň zajistí prádlové bílé pižmo, které se ale dostane ke slovu spíš až na konci, jak se na základ sluší a patří. Výsledný akord kyselé frézie, kyselých citrusů a pichlavého irisu je sice poněkud umělý, jistě vás ani na chvilku nenapadne, že by šlo o přírodní vůni; jenže je tak milý, svěží a příjemný, sympaťák, že se v jeho společnosti cítíte dobře.

Za hodinu jsou cítit frézie a citrusy, za dvě hodiny taky, za tři taky…Mythos / Grés se prostě nevyvíjí, je absolutné plochý a lineární. Teprve po 4-5 hodinách (ano, nepletu se, dlouhověkost je oslňující) se na chvilku zlomí v protivný, chemický zápach spreje na roztažení bot. Nepochopitelné. Kde se může vzít v celkem slušné vůni takový naschvál? Naštěstí páchne jen asi 20 minut, pak se trochu posunou frézie dozadu a dají prostor lehounkému křišťálovému pižmu, hodně podobnému tomu guerlainovskému. Klidně si voní, a to dost intenzivně, už desátou hodinu.

Tady jsme dnes s Deradem zkoušeli Grés a jeho objevy ze Zámeckých schodů. Na střeše jednoho z pražských, ehm, markodrapů, ehm. Ale že je už jaro je jasné, že?

Tady jsme dnes s Deradem zkoušeli Grés a jeho objevy ze Zámeckých schodů. Na střeše jednoho z pražských, ehm, mrakodrapů, ehm. Ale že je už jaro je jasné, že?

Když jsme se odpoledne bavili s Deradem (jsem zvědavá, co o ní napíše, sledujte komentáře), tak jsme se shodli na tom, že nám NĚCO připomíná, ale nevíme co. A já jsem na to večer přišla! Když Grés – tak Cabotinka, přece! A je to ono, Mythos je zkrocená Cabotine. Nepochybuju o tom, že parfumérka Amandine Marie (krásné jméno a krásná duše, má na svědomí třeba Chloe Edp/ Chloe, Peche Cardinal / MDCI Parfums, a tři Jovoye z perlové kolekce) vycházela z tradice Cabotine. Základ je totožný, jásavý, zářivý, řvavý, bílý, citrusový, kyselý, čistý…rozdílná je jen nadstavba: u Cabotine jde o bílé květiny, tady to máme do žluta.

gres_cabotine_www.frangipani.cz_mimiature_romana_granatovaNo tak jo. Já jsem velmi spokojená, minimalistický moderní flakon je nádherný a klidně by v něm mohla dlít slušná nichovka, koupím si ji. Cabotinku mám deset let a občas po ní s radostí sáhnu (Deradovi se na mně taky moc líbí), budu mít i tuhle pro radost. A pro vaši radost si ji taky dopřejte – 60ml za cenu do 300 je sen… Tak, a teď to bude vypadat, že hrozně kecám, ale pravda je, že ještě minulý měsíc BYLA VŠUDE. Je to limitka z roku 2008, už nebude. Já si ji seženu na e-bayi, ale mrzí mne, že vám nemůžu doporučit český shop. Tak nepohrdněte sadou miniatur, dokud jsou, nebo aspoň vzorkem, kterých jsou kupodivu plné e-shopy (jsou krásně balené, i Krtkovi se to líbí).podpis_ROM

You may also like...

14 komentářů

 1. Ha! Krtek! Konečně! Stýskalo se mi…

 2. derad napsal:

  Ty jsi Faubourg s šampusem

 3. derad napsal:

  Mythos a Cabotine – ano, jsou to příbuzné, ale zatímco Cabotine je sice hodná, ale přece jen trochu střelená žába, která nezavře pusu, tak Mythos je hlavně příjemná holka. Milá, usměvavá, vtipná a decentní – musíte ji mít rádi. A můj dnešní objev – L’Occitanovic Fleur d’Or & Acacia je její dvojče, akorát se slabší výdrží (asi větší procento přírodních složek) a ne tak přísně lineární. Oksitánka je taky kapánek míň sladká a tak nějak hladší – když se vrátím k personalizaci, Mythos nosí makeup, Fleur ne-e.
  Tak.

 4. Mimo.ň napsal:

  Frézie – jo! Právě jsem je objednala. Moc se těším 🙂

 5. mfrohlichova napsal:

  Téda těmi fréziemi jsi mě fakt dostala, já je miluju a když je vidím v květinářství kupuju do vázy a doma všichni čuchaj, co to tu tak voní…..jdu se po tem podívat !-))

 6. dzona napsal:

  Cabotine jsem dlouho nosila, pak mi začala ta její specifická nasládost připadat vlezlá a byl konec. Ale jinak jedna z nejpěknějších svěženek vůbec. Hrozně pěkný je ten závan mokrého prádla, cigaretového kouře, ta kovová ledovost… Proč já ji vlastně přestala nosit?
  Je GG stejně nasládlá?

  • Romana napsal:

   Řekla bych, že jo, že je jí hodně podobná, ale mnohem jemnější. Zkus ji, mně se zdá jako dobrá alternativa pro ty, komu se Cabotine zdá brutání.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..