• HERMES: Terre d’ Hermes tres fraiche (přesunuto do bezpečí)
Tak. Nemám drát ke svému bezdrátovému počítači. Ten elektrický. Což je tady prý úplně normální. Než ho seženu, budete číst krátké příspěvky s chybama z mobilu. Dobře vám tak. Dospělí lidi si mají dávat pozor na svoje věci.
Tedy: Co znamená ten nadpis? Nedávno jsem psala o přestupu F. Malleho k Estee Lauder. Jean-Claude Ellena pro FM udělal dvě náramné citrusové vůně: Bigarade Concentree a Cologne Bigarade.
A teď poslouchejte moji konspirační teorii. FM je přítel J-CE. To je jisté. A když spolu popíjeli, tak po třetí sedmince dobroty z jihu Francie Frederic prozradil Jean-Claudovi svoje úmysly s odprodejem značky. A kdoví, jak to bude, zachraň co se dá… A tak se J-C rozhodl, že Bigarades přelije do levnějších lahviček a přesune je do nenápadného a poklidneho bezpečí regálů drahého mainstreamu.
Tak nějak si to představuju a asi to není pravda. Co je pravda, že nový Terre d’Hermes (s bílým víčkem) je kopie Bigarade Concentree. Hrnula jsem se k flakonu na letišti s nadšeným očekáváním, že se mi bude odlehčený a zcitronovaný Td’H líbit.
Mám ráda obě předešlé verze, čekala jsem, že tohle by mohlo být někde mezi poněkud nudivým soliflorem kardamomu Voyage / Hermes a nádherným kořeněným čajem v Escale a Pondichery / Dior. V momentě, kdy se první kapka dotkla mých nosních papilár jsem ale měla jasno: nezaměnitelná vůně slupky zelené mandarinky zjemněná takovým tím průzračným akordem kardamomu, co Ellena strká do kdečeho (ani se nedivím, je geniální). Všechno sedí: opening, břicho i finále.
Dlouho už se neobjevila pořádná sveženka. Teď letí kadidlo, trávy, ovoce…citróny nikoho nezajímají, kromě pár úvodních tónů. Škoda, mne už to trochu nudí a zastesklo se mi po nich. No a do toho se objeví duplikát jedné z mých nejoblíbenějších niche vůní.
Na začátku na vás vyprskne ohňostroj jiskřiček všech nesladkých citrusů, co znáte. Čisťounký akord, slupky a šťáva, rozdrcené lístky mandarinky a olej z kůry pomeranče. Během chvilky pomine prvotní třeskutost a přidá se teplý a kulatý exotický a nasládlý tón kardamomu. Charakter vůně ale přesto zůstává pořád v zelené mandarinkové kůře, tu vůbec neopouští. Přestože se zdá být lehounká a průzračná, má skvělou výdrž: několik hodin bez mrknutí oka. Drží se u těla, je intimní, ale dlouhověká. V podstatě jediná věc, která se s ní za tu dobu stane, je že kardamom postupně vystřídá čisté pižmo, které vysuší slupky, ale furt je tam máte, řezavě zelené. Až do konce.
Jsem z té vůně nadšená. Přestože jsem četla pár zklamaných ohlasů, že už to není Terre – no, není, jasan, je to Bigarade. Drobné odchylky budou, musela bych obě mít na sobě současně. Ale to není důležité: zásadní je, ze se mezi běžně dostupné vůně, a tím myslím i cenu, dostala kreace vytvořená pro nejvybranější parfémovou společnost. A nebojte se toho, že to neoceníte, když neznáte high society perfumery Frederika Malleho: pokud rádi svěží citrusové vůně rozhodně poznáte její originalitu a kvalitu.
Jo, a ignorujte její umístění do panského oddělení – je to blbost, jde o unisex bez jakýchkoli posteannich úmyslů. Unisex, jako každá slušná nichovka.
Btw. Zkuste i tu Escale a Pondichery / Dior. Najdete ji ve spodních regálech s Diorem, neprávem; je krásná a není extrémně drahá.
V zemi klobásek s bramborovou kaší a fazolema.
Děvče, kdepak jseš?
Až ji uvidím vyzkouším, povedenou citrusovku se vždycky hodí mít v rukávu.