HOUBIGANT PARIS: Quelques fleur royale (pivoňka, a to růžová)

Čistě květinové vůně tady moc často nevidíte. Ne, že bychom neviděli krásu v ničem jiném, než v kosatci (já), šeříku (Dzona) nebo růži (Derad). Ale prostě se mi zdá, že jsou v poslední době nějak v pozadí, v mainstreamu i v niche parfumerii. Móda oudu vynesla na výsluní růži, ale na ostatní jakoby se zapomnělo pro hrušky, švestky, pepř, citrusy, vanilku…  a na velkolepou opulentní květinovou kompozici skoro nenarazíte. Quelques fleur royale od Houbigant pro mne bylo trochu jako zjevení z minulosti. Cože? Rok výroby 2004?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Houbigant je jedna z těch starých francouzských značek, která si udržela nepřetržitou výrobní tradici a nezávislost. Přes původní slávu a status dodavatele královského dvora se 20. stoletím prodrala na pokraji života. Po válce se stala majetkem původně španělské společnosti Dana, která v roce 1940 utekla před válkou do Francie a  pak do USA. Po válce Dana vyráběla v USA pod svojí značkou slavnou houbigantskou Chanitily, čímž dodnes vyvolává zmatení u sběratelů. V osmdesátých letech se noví majitelé Dany pokusili povzbudit výrobu pod tradiční značkou Houbigant pro evropský trh a podařilo se jim vcelku úspěšně uvést pár vůní (třeba pánskou Fougére Royale), nicméně nejslavnější a nejoblíbenější pořád zůstala Quelques Fleurs, opulentní květinová, stokrát reformulovaná, ale pořád príma květinová chypre. A najednou se otevřel segment niche, kam vlastně Houbigant přesně patří.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Proč se cpát do mainstreamu, když máme jméno, historii a technologie? Navázali na svou nejúspěšnější koncepci a vzniklo trio vůní: původní receptura Quelques Fleurs dnes prodávaná s dodatkem  l`Original, modernizovaná QF s přívlastkem Royale a úplně nová, nebo spíš úplně nově obnovená klasická svatební Orangers en Fleurs; kompozice všech známých pomerančových ingrediencí: pomerančový květ, olej z kůry, neroli z poupat a petitgrain z lístků. Vůně, která získala ocenění na Global Art of Parfumery letos v Berlíně. Tak třeba už se blýská na květinové časy…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Quelques fleur royale je modernizovaná verze originální QF. Modernizovaná o růži a med. Je to vlastně nesmírně jednoduchá, důtazná a přímočará květinová vůně: na začátku cítím růži, indolická jasmín a med. Jenže! Tohle trio, když přestanu dávat pozor, se mi spojí do vůně opulentní růžové pivoňky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Jednou ze složek v hlavě je černý rybíz. Rybízový list tady obstarává chypre parametr osobnosti této vůně: zelený, rázný a výrazný, až na hranici pačuli. Zároveň jsou lehce cítit zralé bobule, dodávají sytost růžové barvě pivoňky.

A to je vlastně celé kouzlo. Neodbytně se mi celou dobu vkrádá na mysla, že TO ZNÁM. Určitě ano, ale která ze starých vůní to je? Nebo mi je připomíná jako celek? Každopádně opulentní, medově sladká pivoňka, je vůně, která vás přenese do starých dobrých časů.

Krásné, opravdu krásné jednoduché flakony, čisté linie kosmetických výrobků, lehké, pastelové, květinové barvy. Úchvatný je flakon č. p., který znázorňujě mýdlovou bublinu (ostatní vůně mají bublinu stylizovanou na víčku).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Nevýhodou je malá výdrž. Za hodinu a půl, za dvě hodinky, cítíte už jen závan černého rybízu. To je škoda, protože i já se občas chci navonět slavnostní, staromódní květinovkou a Quelques Fleur Royale by mi tenhle luxus poskytla. Ale trvám na tom, že musím být na jeden zátah navoněná až do konce divadelního předtavení, a to nechodím na Prsten Nibelungů.

podpis_ROM

 

You may also like...

2 Responses

  1. derad napsal:

    Chamade (extrait) je pro mě hyacintová tinktura.

  2. dzona napsal:

    Znám originál a tu pomerančovou, takže tuhle si umím dost dobře taky představit, jsou to pěkné, trochu staromódní květinovky, po nichž asi těžko bude někdo bažit, ale když je dostane, tak je s radostí odnosí.

    Jinak se musím distancovat od toho šeříku, to je nějaké nedorozumění, kdepak já a šeříková! Moje kytka je karafiát, mám jich několik, i Dianthus od Etra, to je snad nejčistší karafiát. A další kytka, kterou bych ráda vzala za svou, je hyacint. Jenže zná někdo skutečně hyacintový parfém??

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..