• J. DEL POZO: Arabian nights private collection pour femme (zkrocení zlé růže)

J. del Pozo (ne Jesus, umělecké jméno je “J.”) je značka, která mi naprosto uniká. Kdysi jsem si pořídila Esencia de Duende, ne úplně špatnou polívačku v krásném flakonu, pak jsem chvíli obdivovala flakon a barvu reklamního vizuálu Ambaru (nikdy nikomu se nepodařilo dostat na papír víc zlaté pryskyřice, což je úžasné, a nikdy nikomu se nepodařilo lépe graficky znázornit fatální krátkozrakost, což je vlastně taky úžasné, i kdžy ne v tomhle byznysu.)
AMBAR J. del Pozo-advert ambar1

Na vůni s úplně jednoduchým názvem Arabian nights private collection pour femme jsem narazila v Dusseldorfu. Očumovala jsem pultík se zajímavou novou značkou Acqua delle Langhe a promotérka se mi vnutila s vedle stojícím Pozem. “Víte, já preferuji novinky…”. Hilde se nedala odradit a vnutila mi vzorek a teď POZOR: dámské Arabian nights z privátní kolekce. Je strašně důležité nevynechat ani jedno slovo z této řady, protože Big J. má v rejstříku 5-6 vůní s názvem Arabian nights, z toho asi tři dámské a asi dvě pánské. Promotérka mi nedokázala vysvětlit, co je ve zlatém hranatém flakonu jiného, než v černém.
OLYMPUS DIGITAL CAMERANejprve usoudila, že zlatá je pánská, ale když jsem vpravo vzadu objevila pánskou stříbrno černou, odtušila, že flakon je volitelný. Tak dobře. A co ty fialové šestihranné kaleidoskopy? Ve zlatém a ve stříbrném pánská verze Arabian nights. Rozdíl je v tom, že hranoly patří do Private collection, což ve výsledku znamená, že jde o naprosto jiné vůně, i když obě inspirované Orientem; cena kaleidoskopu je 100€ za 100ml EdP, kdežto za Private collection v hranolech vyklopíte okolo 150€ za 100ml EdP.
Dnes testovaná vůně je tedy privátní (černý hranol se zlatým páskem) dámský Arabian nights.

V neděli jsem reagovala na Dzonin článek o arabském olejíčku a ona mne vyzvala, abych něco do horka taky zkusila. Nadešla velká chvíle Arabské noci a aniž bych něco velkého očekávala, provedla jsem nástřik. No, a co jako? Růže, šafrán, oud, stokrát dokola ohrané téma.
No a pak se mi rozleželo, že vlastně tahle Arabská noc je dost jiná, než ostatní oudovky. Vzpomněla jsem si na Derada a jeho oblíbenou (a moji neoblíbenější) Montalku Aoud Safran. Hrozně moc se mi v ní líbí tuhý arabský šafrán a tady je podobný. A bohudík – žádná růže! Růže není moje number one květina, ale snesu je. Co nesnesu, je kombinace růže s hořkou složkou, která zvýrazní indolickou, hnilobnou stránku růže a to přesně způsobuje oud v moderních vůních, který v podstatě jen v posledních letech vystřídal tradiční pačuli (třeba Midnight Poison / Dior).
Růže je jen někde v pozadí, daleko, za krásným autentickým šafránem a mořem labdana, pěkné bylinné pryskyřice, ve které není ani špetka kouřovitosti kadidla. Čerstvě vyteklá, sluníčkem roztavená pryskyřice čistého stromu. Oud? Ale kdeže, vsadím boty, že tu není ani molekula přírodního oudu a asi ani nic syntetického, co by ho mělo nahradit. Hořkou trpkost jako puzzle složil parfumér ze zcela civilních složek -určitě pačuli, určitě tymián, vetiver. Předávkovní těmito složkami působá jako čisťounký, civilní a příjemný oud. Velmi málo arabský, hodně evropský, široce přijatelný. Prima.
pozo private collection arabian nights 2
Takže začátek šafrán, pryskyřice a to, co si Evropan myslí o oudu. Málo sladká, ne příliš těžká, s drhnoucím šafránem. Bez růže. To by mi stačilo ke spokojenosti. Jenže privátní Arabská noc s princeznou chce být nezapomenutelná.
Po půl hodince se probudí princezna Růženka a že by taky něco řekla. Jenže Růženka je mladá, svěží a vůbec ne sladká, koketní. Planá, kyselá, má chuť rozkousnutého zralého šípku, květ v ní nenacházím. A už tak poměrně subtilní základ dál odlehčuje. Nejdříve šípková marmeláda, lehce přislazená ovocným cukrem, přejde do syrového šípkového plodu. Možná cítím i jeřabinu, jednoznačně poznávám kdouli. A nakonec identifikuje notoricky známý tón: Iso E Super. Jako kdybych si přistříkla na ruku Light Blue / Dolce Gabbana. Je tam! Ovocná růže je stvořená z téhle složky a jestli by ji někdo čekal vedle šafránu a oudu, tak sním myš!
Spojení svíravě kyselého ovoce s arabským sladkohořkým základem vytvoří úplně novou vůni, překvapivou: arabskou svěženku. Určitě je to něco úplně jiného, než mi doporučovala Dzona, nicméně do horka ideál. Líbí se mi moc a jsem úplně paf z toho, že J. del Pozo vedle halloweenských příšer stvořil krasavici s euroasijskými rysy. Nebyla jsem si jistá cenou, nicméně teď už vím, že alternativu nenajdete. Cena je odpovídající kvalitě i originalitě.
podpis_ROM

You may also like...

8 Responses

 1. derad napsal:

  Pozo překvapil, fakt to voní jako pravá (a dobrá) arabka.

 2. Dejnicka napsal:

  Hele ale všichni prodejci parfémů to na internetu píšou a tohle by mohl být on, ne?
  http://en.wikipedia.org/wiki/Jes%C3%BAs_del_Pozo

 3. Dejnicka napsal:

  Ehmm, já mám hallowenskou příšeru docela ráda..O:-) A přísahala bych, že jsem viděla i na nějakém flakonu napsáno Jesus.

  • Já jsem si to taky myslela, tak jsem projela internet a nenašla jsem ani jeden! Mám problém, jak to číst – tak Jesus vím, že je Chesus, když vidím samotné “J”, tak by to mělo být “chota”. Takže se ve skutečnosti jmenuje Chota del Pozo místo Chesus del Pozo? Divné, ne? Je tu nějaký rodilý nebo odrodilý Španěl?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..