• COMME des GARÇONS: series 3 Incense – Jaisalmer (suchý kardamom)
prosinec 2011
To je hrozně zajímavá série – kadidlo, ale ne jen tak obyčejné: každé z této řady voní po jiném chrámu na světě a taky (a hlavně) zobrazuje jiné náboženství. Což je teda nejen vymyšlenost marketingová, ale může to tak být i ve skutečnosti, protože kadidlo bylo vždycky směsí různých pryskyřic a bylin a protože cesty náboženství se rozešly už strašně dávno, šla si i kadidla svou vlastní cestou. Vykuřování bylo první umělou parfemací, kterou lidstvo používalo, odtud i název pro parfém (pro fumum – skrz kouř), i když svým démonům a dobrodějům podkuřoval už i pračlověk. Kadidlo jako nábožensky jednoznačné se poprvé objevilo v Egyptě 3.000 let před Kristou a protože v Africe nic moc neroste, tak se “kyphi” skládalo i z květinových silic. To pak převzali Řekové, kteří kadidlo (kuličky ušoulané dle konkrétního receptu) používali i ke kosmetickým účelům – dochovaly se recepty na zkrášlující masky, které začínají “vraž do toho dvě kuličky kadidla”. No a pak už to jelo do světa…za zmínku ještě stojí, že křesťanský středověk, přestože nebyl tak temný, jak to vypadá podle holyvoodských, švédských a Vláčilových filmů, pochopil význam a vliv vůně na psychiku člověka a uchvátil si parfém pro sebe: parfémy byly dlouho církví zakázané a dodnes se traduje, že parfémy jsou atributem padlých ženštin (viz třeba kurvin kurf). Když se chtěl obyčejný člověk opojit vůní, musel do kostela, jak jednoduché a prosté; si se tam nechodila přímo za vůní, těch nástrojů bylo víc, ale pocit klidu, pohodlnosti a příjemné omámení až k lehkéh euforii, se dostavoval v kostele (obzvláště, když se občas do kyphi podařilo přimíchat i trochu hašiše či opia). Zpět.
Kadidlová řada japonské značky Comme 2 Garcons nabízí 5 vůní, pět míst, pět náboženství: Avignon, Jaisalmer, Kyoto, Ouarzazate a Zagorsk.
Avignon – jasně, ten je náš, kolébka katolictví, καθολικός
Ouarzazate – berbersky je to ⵡⴰⵔ ⵣⴰⵣⴰⵝ, po našem Warzazat, znamená to “tichá” a jméno patří řece na jihu Maroka; takže islám
Kyoto – všichni známe, budhismus a šintoismus, 神道
Zagorsk – ruské město Сергиев Посад, předtím Zagorsk, ještě předtím Sergijev), sídlo chrámového komplexu Svaté Trojice, zdroje ortodoxního křesťanství, kterou ani Sověti nedokázali zlikvidovat, i když ho na dlouhou dobu přejmenovali (my o tom víme svoje: Pánbůh s námi a Zlín pryč.)
Jaisalmer – hindsky जैसलमेर, pouštní město v Indii, tedy hinduismus
A protože v Indii roste kardamom, tak mne právě Jaisalmer zaujal nejvíc. Hned po nástřiku se mi víc líbil Zagorsk (suchý) a Ourzazate (ovocný), ale po chvilce se z Jaisalmeru začala vinout taková nádherně papírová, suchá vůně, obohacená novým kořením, že jsem na ostatní zapomněla. Hned mne napadlo, že je podobná nějakému Hermesu, ale došlo mi to až doma – má něco z Voyage (kardamom) a něco z Hermessence Poivre Samarcand (suchý pepř). Jenomže z nich obou má to lepší, nazvala bych to “suchý kardamom”, plus k tomu nepříliš ostré kadidlo a suchou práškovou skořici (nebo spíš nové koření). Vyvíjí se pomaličku, kromě toho zlomu na začátku se už žádná překvápka nekonají; v podstatě je lineární, a to je moc dobře, protože je překrásná.
Po dlouhé době jedna z vůní, u které bych neváhala, kdyby stála tak nějak normálně, kolem 1.500 za stovku. Cenou o 100% vyšší už se vyrovná Hermessenci a tu už mám, takže se asi v nejbližších měsících konat nebude. Nicméně na Schindler´s list putuje. (Mmch: často ji srovnávají s Mandragorouu – tak něco malinko bych tam společného našla, ale doslovně ne – spíš ten charakter, taková suchá kořeněná unisexová sálavá vůně.)
Jo, a výdrž: 6 hodin a furt jede.
Zdroj obrázků 1-5: Trip Zone.cz
Mně se nejvíc líbil Avignon, ale ta cena je přehnaná. Zvlášť když srovnatelně pěkná Messe de Minuit od Etra vyjde mnohem líp.
Před pár dny jsem od CdG zkoušela zas jeden jejich experiment (to je zajímavé, že jen část jejich vůní jsou experimenty a část je úplně normálně nositelná), tohle se jmenuje Standard. A voní to, jako když otevřete standardní kupovaný kompot a přičuchnete k vnitřní straně víčka. Je tam to rozbředlé ovoce, kov i ta měkká, snad plastová, vložka na víčku. S vývojem je to čím dál nepříjemnější, končilo to jako čistě indolická skvrna na kůži, psy to ohromně zajímalo.
Koukala jsem na Fragrantiku, tam to někomu připomíná AB Blood Concept.
To by sedělo, všechny BC vůně voní, jako když si cinkneš hliníkovou lžičkou do předního zubu.
Tahle kadidlová Garçonnní řada je pro mě (mimo to, že je výborná) nezapomenutelná i tím, že přes usilovnou snahu jsem nedokázal určit, která z těch vůní se mi nejvíc líbí. Vždycky když jsem se pracně dobral k vítězce, za den – za dva ji přebila druhá a pak třetí..
Rozumím ti. To jsem (dříve) měla s muži.