• Jak voní fotbalová vášeň?

Když se v Itálii hraje fotbal, tak nejezdí taxíky a v restauracích dostanete jen moučníky a espresso. Hlavní sportovní část následuje po skončení mače, ať už je výsldek jakýkoliv: bouřlivé diskuse plné gest před vyvalenýma očima, řevu, osobních urážek, připíjení grapou a limoncelem na usmířenou…

Když jsem žila v Itálii, v jednom takovém kapučínovém puči se na smrt rozhádali dva vážení pánové, místní podnikatelé, majitelé Mercedesů: noblesní zlatník a majitel velkoobchodu s kachličkami. Byli spolužáci, celý život spolu kamarádili, fandili Squadra Azzura, měli rádi stejné nudle, nechali si narůst stejná úctyhodná břicha; jediný rozdíl mezi nimi byl rozdíl v objemu vlasové pokrývky. Zatímco kachličkář Bianchi se pyšnil hustou kadeřavou čupřinou, kterou si barvil na černo, zlatník Pezzotta měl účes odpovídající tomu, kdyby se Jarek Nohavica ostříhal velmi nakrátko. Potupné… ale měl větší Mercedes.

A teď rozešli se v názoru na hlavního útočníka. Šílená hádka byla ukončena argumentačním vítězstvím zlatníka, který kachlíkáře vypudil z baru…ten se vykutálel ven, chvíli přešlapoval před barem, pak se otočil na podpatku a rozvážným krokem se vrátil k panu Pezzotovi. Celý bar ztichnul v očekávání krvavé vendetty odvety, signor Bianchi si dal ruce v bok, zhluboka se nadechnul a vyslovil to: “Sergio! Amico mio! Pujčil bys mi hřeben?”

Fotbalový zákoník

Tak vážná věc je ten fotbal. V tavernách se nikdy nedojde k závěru, a tak se čeká na rozsouzení sporů, které druhý den otisknout v Gazzetta dello Sport. Gazzetta je zákoník italského fotbalu! K věci patří taky suvenýry, trika, voňavky, odznaky, hračky…a voňavka. Ano, italský fotbal má svoji vůni. V roce 2009 ji uvedl právě deník Gazzetta dello Sport pod názvem Passione Sportiva, Sportovní vášeň. Na krabičce: fotbalista! Tuhle voňavku teď můžete koupit v českých e-shopech (použijte Heuréku, třeba tady LINK) za cenu okolo 100,- Kč

Jak voní fotbal?

Tak především: Passione sportiva stála 20 euro, i když byla nová. A to si myslím, že bylo trochu předražené. Takže podle toho si nastavte očekávání.

Oficiální složení říká:

  • mandarinka, citron, černý rybíz, ananas, rozmarýn
  • jasmín, růžový pepř, chilli
  • cedr, pačuli, santal, pižmo, šedá ambra

 

Můj nos říká:

  • syntetický citron
  • syntetický pepř
  • syntetický cedr

Kyselá, suchá, šťavnatá, akvarelová, čistě syntetická. Dost podobná moderní syntetické niche pafumerii (nojono…), i když je poznat rapidní rozdíl v kvalitě použitých složek. Univerzální, přijatelná. Jednoznačně chlapská. Nepochutnáte si, ale hlad zažene.

Manželovi se docela líbí, ale nedostane ji, poputuje na poličku do salonu kuriozit (Vášeň, manžel zatím ne). Když to srovnám s tím, co nosí moji kolegové do práce, je to tak průměr: pár jich nosí Chanel Blue (protože mají peníze a prodavačky to na nich poznají), sem tam nějaký Bvlgari a Davidoff, jeden ušlechtilý kolega má Terre d´Hermes, mnoho z nich ovšem…se aspoň myje. Takže kdyby to nosili chlapi u nás ve fabrice, tak nemám problém.

Dárek pro fotbalisty

Pro mne se tahle vůně rovná kuriozitě do sbírky. Ale pokud máte v okolí nějakého fotbalistu, který se moc nevoní, tak tohle by mu mohlo přivodit coming out: třeba kvůli sympatiím k fotbalu a díky tomu, že Passione Sportiva opravdu není konfliktní, by mohl přestoupit na cestu voňavosti. Flakon je překvapivě luxusní, ze silného skla s těžkým dnem a víčkem se vzhledem těžkého kovu, určitě nikoho neurazí.

Zkuste to. Za kilo to stojí za to, eventuálně za voňavku do auta byste dali víc.

You may also like...

1 Response

  1. Jana napsal:

    Já bych ze stejného soudku doporučila https://www.fragrantica.com/perfume/Le-Tour-de-France/Le-Tour-de-France-31481.html, je taky kolem stovky a je i celkem nositelná, ne jen kuriozita.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..